ماساژ دست
تصور کنید تسکین دردی که شما را آزار میدهد در یکی از بندهای انگشتتان پنهان است، بله گاهی فقط باید محل این نقطه را بدانید تا دردتان رفع شود.

روش قدیمی ژاپنی ها برای درمان دردها با فشار نقاطی در دست

مردم ژاپن در دوران باستان بر این باور بودند که هر مشکلی در بدن انسان علت ریشه ای دارد که حاصل از تنش است که این تنش را باید از طریق پاک سازی مسیر عبور انرژی و ماساژ دست بهبود بخشید.

طبق نظرات آن ها هر انگشت به یکی از اعضای بدن و عواطف انسانی وصل شده است بنابراین با فشار وارد کردن و ماساژ ملایمِ انگشتان و دست ها، می توان از پس از آن درد خاص رها شد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک ارتباط بین انگشت ها و اعضای بدن را برای شما توضیح می دهیم.

پنج انگشت

هر کدام از اعضای بدن به یک انگشت مرتبط هستند و می توانند مشکلات مربوطه را بهبود ببخشند.

دست

انگشت شصت

انگشت شصت به شکم و طحال متصل است و می تواند سر درد و مشکلات گوارشی را بهبود ببخشد و برای درمان افسردگی هم موثر است.

انگشت اشاره

انگشت اشاره متصل به مثانه و کلیه است و می تواند کمر درد، دندان درد، حس ناامیدی، ترس، مشکل در آرنج و قسمت بالای دست را بهبود ببخشد.

انگشت

انگشت وسط

انگشت وسط به کیسه صفرا و کبد متصل است و عاملی برای بهبود خستگی و ضعف چشم و سرفه خشک است. همچنین اضطراب، بی قراری، سردرگمی و ناپایداری را بهبود می بخشد.

انگشت حلقه

انگشت حلقه به کبد و روده بزرگ متصل است. به تنفس کمک می کند، کمی شما را بی خیال می کند، شما را از غم، ناراحتی، منفی نگری و کمبود حس مشترک رهایی می دهد.

انگشتر

انگشت کوچک

انگشت کوچک به قلب و روده کوچک متصل است و می تواند برای گلو درد و آرام کردن عصب ها موثر باشد و از لحاظ ذهنی هم؛ نا امنی و احساس سردرگمی را بهبود می بخشد.

نوک هر انگشت

فشار وارد کردن به نوک هر انگشت می تواند علائم آنفولانزا مانند تب و گلو درد را نیز بهبود ببخشد. نوک شصت هم به دیافراگم متصل است، نوک انگشت اشاره و انگشت وسط به سر، نوک انگشت حلقه به گوش ها و نوک انگشت کوچک هم به شبکه عصبی زیر معده متصل است و شما می توانید با فشار ملایم به نوک هر کدام از انگشت ها به مدت 20 ثانیه، درد در آن نواحی را بهبود ببخشید. حتی این روش به بعضی از افرادی که تشنج کرده و در کما بوده اند هم کمک کرده است.

انگشتان دست

چهار مفصل

این چهار نقطه بین چهار بند انگشت پایینی قرار گرفته است که به چشم ها و گوش های ما متصل هستند. درد چشم، چشم خسته، زنگ زدن گوش یا گوش درد را می توان با ماساژ این نواحی از انگشتان بهبود بخشید. اگر چه طرفداران طب سنتی باور دارند که این نقاط می تواند مشکلات گوارشی مخصوصاً برای کودکان را نیز از بین ببرد.

خط مربوط به ریه

نقطه ای که از بند انگشت شصت شروع می شود و تقریباً به صورت مستقیم تا زیر مچ دست می آید و مربوط به ریه است و چند فشار کوچک و ملایم در این نقاط می تواند علائم ریوی و یا سرماخوردگی های رایج و مشکلاتی مثل گلو درد، عطسه و تب و لرز را بهبود ببخشد، همچنین به نخاع وصل است و حتی درد نخاعی را هم کم می کند.

ریه

نقطه آرامش بخش

این نقطه مرکز ایده آل برای از بین بردن اضطراب است. مطالعات سال 2017 آن را به اثبات رسانده اند. طبق یافته های محققان، افرادی که قبل از وارد شدن به جراحی قلب، ماساژ این قسمت از دست برایشان انجام شد، حس اضطراب کمتری قبل از جراحی داشتند که از سمت انگشت کوچک کمی زیر مچ قرار گرفته است که با ماساژ یک دقیقه این نقطه برای هر کدام از دست ها، می توانید حس آرامش را در خودتان ایجاد کنید.

دریچه بیرونی و درونی

برای این که این نقطه را پیدا کنید، باید از انگشت خود برای اندازه گیری به اندازه 2.5 سانتی متر از زیر مچ کمک بگیرید. در مرکز مچ دست می توانید نقطه ورودی داخلی را ماساژ دهید. حالت تهوع، دل درد و مشکلات گوارشی جزو آن دسته از مشکلاتی است که با انجام این روش بهبود بخشیده می شود. این نقطه خاص همچنین می تواند سر درد را هم از بین ببرد.

دستگاه گوارش

نقطه شیار دست

این نقطه بین انگشت اشاره و انگشت شصت قرار گرفته و باور و عقاید مردم ژاپن بر این است که درد را از بین می برد که یک نقطه ایده آل محسوب شده و می تواند برای بهبود درد میگرن، شانه درد، دندان درد و گردن درد موثر باشد. مطالعه ای در این زمینه نشان می دهد که بعضی از افراد در عرض 16 هفته توانسته اند تا حد زیادی به یبوست مزمن خود با این روش کمک کنند.

نقطه بیس و پایه انگشت شصت

این نقطه دقیقاً زیر انگشت شصت قرار گرفته؛ جایی که کف دست به مچ می رسد. با فشار ملایم به این نقطه می توانید مشکلات تنفسی را از بین ببرید و همچنین به ایجاد حس شادی و تنظیم روحیه و عواطف کمک می کند.

شصت

روده کوچک

این نقطه بسیار کاربردی است و انتهای انگشت کوچک و بالای کف دست قرار گرفته که اگر آن را فشار دهید، انواع درد مثل گوش درد، سر درد و گردن درد را بهبود می بخشد. همچنین باعث تعادل انرژی بین مثانه و کبد می شود و در نهایت شما را به فردی مستقل، قوی، صبور و قاطع تبدیل خواهد کرد.

برای درمان دردهات، این نقطه از دستت رو فشار بده

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : طب سنتی
وبگردی