تفاوت فرش دستباف و فرش ماشینی
در این مطلب قصد داریم مقایسه کاملی بین فرش های ماشینی و فرش های دستباف انجام دهیم و ضمن بررسی ویژگی های هرکدام ارزش خرید این دو فرش را مشخص کنیم.

تفاوت فرش دستباف و فرش ماشینی

فرش ایرانی از گذشته تا به امروز در میان اقوام و ملت های مختلف دنیا بعنوان نمادی از فرهنگ و هنر ما ایرانیان شناخته شده است. مدرن یا کلاسیک، تفاوتی ندارد! بدون شک شما از فرش ایرانی در چیدمان دکوراسیون منزل خود استفاده خواهید کرد. اولین سوالی که هنگام خرید فرش به ذهنتان می‌آید، این است که فرش ماشینی بخریم بهتر است یا فرش دستباف؟

تفاوت اصلی فرش های دستباف و ماشینی در نحوه بافت آنها است. فرش های ماشینی با استفاده از دستگاه های بزرگ بافندگی تولید میشوند و در مقابل فرش دستبافت روی دار قالی توسط دست گره زده میشوند. 

شاید در دهه های گذشته فرش های ماشینی توان رقابت با فرش های دستباف را نداشتند اما اکنون همه چیز متفاوت است. با افزایش دقت و کیفیت بافت دستگاه های بافندگی و استفاده از مواد اولیه مرغوب، فرش های ماشینی به رقیب جدی برای فرش دستباف تبدیل شده اند.

کیفیت فرش های دستباف و ماشینی

کیفیت فرش های ماشینی و دستباف به یک اندازه به جنس الیاف و نخ استفاده شده در آن بستگی دارد. فرش های دستباف با استفاده از ابریشم، پنبه، پشم و سایر مواد طبیعی ساخته میشوند. به همین دلیل فرش های دستباف قیمت و طول عمر بیشتری نسبت به فرش های ماشینی خواهند داشت.

در مقابل فرش ماشینی با الیاف اکرلیک، پلی استر، پلی پروپیلن و ابریشم هنری ساخته شده اند. هرچه جنس مواد اولیه استفاده شده در فرش های ماشینی بهتر باشد کیفیت و عمر آن نیز بیشتر خواهد بود. 

قیمت فرش های دستباف و فرش های ماشینی

بدلیل زمان بر بودن روند تولید و هزینه زیاد مواد اولیه، قیمت فرش های دستباف نسبت به فرش های ماشینی بسیار بیشتر است. پس طبیعی است که قیمت یک فرش دستباف که با ابریشم اعلا بافته شده بین 200 تا 700 میلیون تومان باشد. 

فرش دستباف

طرح و نقش فرش های ماشینی و دستباف

طرح و نقش فرش بیشتر به سلیقه و نوع دکوراسیون فضا بستگی دارد. برای مقایسه طرح و نقش فرش های ماشینی و دستباف ابتدا باید به این نکته توجه کرد که فرش های دستباف عمدتا طرح های شلوغ تری نسبت به فرش های ماشینی دارند. شلوغ تر بودن طرح و نقش، استفاده از فرش های دستباف را در چیدمان دکوراسیون سخت تر خواهد کرد.

بدون شک تنوع طرح و رنگ در فرش های ماشینی بیشتر است. فرش های ماشینی علاوه بر طرح های سنتی و کلاسیک، در طرح های مدرن، اسپرت و ساده و مینیمال نیز تولید میشوند. شاید یکی از مهم ترین مزیت های فرش ماشینی نسبت به فرش دستباف تنوع بیشتر طرح و نقش آن باشد.

شانه و تراکم فرش های ماشینی و دستباف

هرچه فرش ماشینی شانه و تراکم بیشتری داشته باشد، ظاهری شبیه تر به فرش دستباف پیدا خواهد کرد. با افزایش شانه و تراکم، قیمت فرش های ماشینی هم به مراتب بالاتر میرود. فرش های ماشینی با شانه و تراکم مختلف در بازار عرضه میشوند. فرش های ماشینی 350 شانه و 500 شانه قیمت ارزان تری نسبت به  فرش ماشینی 700 شانه، 1200 شانه و 1500 شانه ماشینی خواهند داشت.

ویژگی فرش دستباف

فرش های دستباف از نظر هنری ارزش بیشتری دارند و برخلاف فرش های ماشینی با گذشت زمان قیمت فرش های دستباف بیشتر خواهد شد. عمر فرش های دستباف چند برابر سایر قالی و قالیچه های ماشینی است. با توجه به الیاف طبیعی این فرش ها در زمستان گرم و در تابستان خنک تر خواهند بود.

  • کیفیت دوخت و دوام بالا فرش های دستباف نسبت به ماشینی بیشتر است.
  • فرش های دستباف ارزش هنری و قیمت بیشتری دارند.
  • هرچه عمر فرش دستباف بیشتر باشد قیمت بیشتری خواهد داشت.
  • بافته شدن با دست موجب استحکام و عمر بیشتر فرش دستباف است.
  • فرش های دستباف با رنگ های بیشتری نسبت به فرش ماشینی بافته میشود.
  • الیاف طبیعی بکار رفته در فرش های دستباف موجب شده تا این نوع قالی ها در تابستان خنک و در زمستان گرمای بیشتری در خود نگه دارند.

ویژگی فرش های ماشینی

قیمت کمتر ویژگی بسیار مهم فرش های ماشینی است. استفاده از الیاف طبیعی و زمان بسیار زیادی که باید صرف شود تا یک فرش با دست بافته شود موجب شده تا قیمت قالی های دستباف چندین برابر فرش های ماشینی باشد. شاید شما نخواهید هزینه چند صد میلیونی برای فرش بپردازید پس قیمت مناسب تر فرش ماشینی یک ویژگی بسیار مهم در هنگام خرید فرش خواهد بود.

طرح و نقش فرش ماشینی

علاوه بر قیمت اگر این دو مدل فرش را از نظر طرح و نقشه مقایسه کنیم به این نتیجه خواهیم رسید که تنوع طرح و نقش در فرش های ماشینی بسیار بیشتر است. تنوع بیشتر باعث شده تا فرش های ماشینی برای هر مدل چیدمان دکوراسیون مناسب باشند.

فرش ماشینی

ارزش خرید فرش دستباف بیشتر است یا فرش ماشینی؟

با توجه به اختلاف قیمت بسیار زیاد فرش ماشینی و فرش دستباف، برای خرید فرش به افرادی که قصد دارند با هزینه نسبتا مناسب یک فرش ایرانی بسیار با کیفیت و مناسب دکوراسیون منزل خود بخرند، انتخاب و خرید فرش ماشینی را توصیه میکنیم.
شما میتوانید تمامی طرح ها و کالکشن های فرش ایران را یکجا در بازار فرش ایرانیان مشاهده کنید و با بهترین قیمت فرش مورد نظر خود را نقد یا اقساط خریداری کنید. برای اینکار فقط کافیست به وبسایت بازار فرش ایرانیان مراجعه کنید و از میان هزاران طرح و نقش جذاب فرش خود را انتخاب کنید. فرش های ایرانیان 7 سال ضمانت نامه کتبی دارند و بصورت رایگان از درب کارخانه برای شما ارسال میشوند.

مقایسه کامل فرش دستباف و فرش ماشینی

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی