داشتن زندگی بهتر
برای داشتن زندگی بهتر هیچوقت دیر نیست شما می توانید از همین حالا با ترک عادات بد و رعایت برخی نکات در زندگی روزانه، زندگی بهتری در آینده داشته باشید.

چند کار کوچک برای داشتن زندگی بهتر

عادات و اعمال شما تاثیر عمیقی برروی سلامتی و خوشحالی تان دارد. وضعیت فعلی که در آن قرار دارید توسط اقدامات، عادات و تصمیمات گذشته شما تعیین می شود. امروز باید با ایجاد تغییرات کوچک و ترک عادات بد از طریق روش های مثبت در خود، آینده روشن تری برای خود رقم بزنید تا از این کار بسیار خوشحال شوید.

در این قسمت از سبک زندگی نمناک چندین روش برای شروع زندگی بهتر و تغییر سبک زندگی ذکر شده است. حتی اگر تصمیم بگیرید که تعدادی از این ایده ها را در زندگی خود بگنجانید تاثیر مثبتی را احساس خواهید کرد.

1- کمتر تلویزیون تماشا کنید و کارهای مثبت بیشتری انجام دهید:

افراد زیادی هستند که زمان خود را با تماشای بیش از حد برنامه های تلویزیونی که مناسب نیستند تلف می کنند. این افراد خود را درگیر این برنامه ها کرده و قسمت زیادی از وقت خود را صرف سرگرمی در آن می کنند. خوشبختانه ترک این کار آسان بوده و برنامه های آموزشی و کارهای ارزشمند بسیاری وجود دارد که میزان تماشای تلویزیون را کاهش می دهد.

تماشای زیاد تلویزیون

2- از وب سایت های مثبت بازدید کنید:

مدت زمانی که برخی از افراد به صورت آنلاین در وب سایت های بیهوده تلف می کنند تاسف بار است. بسیاری از افراد ساعت ها وقت خود را صرف چک کردن فیسبوک و به روز رسانی برنامه های خود، خواندن اخبار هیجان انگیز، تماشای فیلم های بی ارزش در یوتیوب و . . . می کنند.

تصور کنید که این افراد سالانه چه مقدار زمان صرف این امور می کنند و در اصل زمان خود را هدر می دهند. آن ها می توانند عاقلانه تر عمل کنند یا حتی یک بازه زمانی را مشخص کنند تا زمان کمتری را تلف کنند.

3- کتاب بخوانید:

کتاب خواندن یک روش خارق العاده برای بهبود زندگی است. این فعالیت هزینه ای ندارد و نسبتا ارزان است، شما حتی می توانید از کتاب های الکترونیکی استفاده کنید و مطالبی عالی را یافته و به مطالعه بپردازید.

مطالعه منظم فوایدی را به همراه دارد و باعث تحریک قوه تخیل شما می شود، دایره واژگانی را بهبود می بخشد، دانش عمومی را افزایش می دهد، شما را آرام می کند، به شما اجازه می دهد تا از ذهنیت متفکران استفاده کنید و در نهایت به حل کردن مشکلات تان کمک بسزایی خواهد کرد.

4- با خانواده و دوستان خود در ارتباط باشید:

خانواده و دوستان تان بسیار ارزشمند هستند بنابراین می توانید با انها در ارتباط باشید. این روابط، باعث صمیمیت شما می شود. همچنین می توانید وقت و تلاش خود را صرف برقراری ارتباط مداوم با آن ها کنید چه به صورت حضوری، چه از طریق تلفن، ایمیل یا اسکایپ و . . . ، و مطمئن باشید در طولانی مدت از این کار بسیار خوشحال خواهید شد. سعی کنید حداقل روزانه با یک نفر ارتباط برقرار کنید.

ارتباط با خانواده

5- دوستان تان را عاقلانه انتخاب کنید:

دوستانی که انتخاب می کنید تاثیر شگرفی در اعمال و رفتار های شما دارند. اگر می خواهید موفق، شاد، مثبت، سالم و با بهره وری بیشتری عمل کنید با افرادی که این ویژگی ها را دارند ارتباط برقرار کنید. برعکس، اگر در حال حاضر دوستانی دارید که با اهداف شما مطابقت ندارند مودبانه از شر آن ها خلاص شوید.

6- از شر دوستان سمی خلاص شوید:

داشتن دوستانی خوب یکی از جنبه های مهم زندگی است اما داشتن دوستانی که تاثیر مثبت دارند از اهمیت بیشتری برخوردار است. هنگام انتخاب دوستان خود تبعیض قائل شوید و افرادی که منفی هستند، مشکل رفتاری دارند، بی انگیزه هستند و به فکر بهبود زندگی خود نیستند را انتخاب نکنید. دوستانی را انتخاب کنید که ارزش های شما را بالا می برند.

7- از افراد متخصص مشاوره بگیرید:

اگر می خواهید زندگی خود را بهبود ببخشید و در زمینه ای پیشرفت کنید می توانید از چند متخصص و مشاور با تجربه و دانا کمک بگیرید. یافتن شخصی که به شما کمک کند تا از اشتباهات غیرضروری که در گذشته مرتکب شده اید پیشگیری کنید باعث می شود تا فرصت یادگیری مهارت های جدید را داشته باشید.

8- چیز های جدیدی یاد بگیرید و به کلاس های آموزشی بروید:

شما باید همیشه یک مهارت یا روند جدیدی را یاد بگیرید. این همان کاری است که افراد موفق به طور مداوم انجام می دهند. آن ها همیشه دنبال یادگیری هستند و می خواهند خودشان را بهبود ببخشند.

این افراد معتقدند دنیا مدام در حال تغییر است و اگر راکد بمانید عقب خواهید ماند. شما می توانید کلاس های آنلاین ثبت نام کنید و یا در یک سخنرانی که توسط متخصصین برگزار می شود شرکت کنید.

کلاس های آموزشی

9- خود را مشغول فعالیت های خلاقانه کنید:

خوب است که در زندگی به خلاقیت بپردازید و مناطق خاصی از مغز خود را درگیر کنید. با این کار می توانید سرگرم شوید و متفاوت فکر کنید. به جای تلف کردن زمان خود این بار در یک کلاس سفالگری یا هنری ثبت نام کنید، اتاقی را تزئین کنید یا سعی در نوشتن خلاقانه داشته باشید. این کار، خود به خود حال زندگی شما را بهبود می بخشد.

10- یک زبان جدید یاد بگیرید:

متخصصین معتقد هستند که همه افراد باید زبان دوم را بیاموزند و در صورت تمایل به یادگیری زبان سوم بپردازند زیرا تسلط بر زبان های دیگر مزایای فوق العاده ای را به همراه دارد. این امر بینش شما را در مورد فرهنگ های متفاوت بهبود می بخشد و به شما امکان می دهد تا از آن ها لذت ببرید.

همچنین به رشد منحصر به فرد مغز شما کمک می کند. دو زبانه بودن باعث ارزشمند تر شدن شما در محل کار می شود و حتی ثابت شده است که آلزایمر و زوال عقل را متوقف می کند و از آن پیشگیری می کند بنابراین شخصیتی جالب تر خواهید داشت.

11- اهدافی برای خود تعیین کنید:

تعیین اهداف یکی از قدرتمند ترین راه ها برای بهبود زندگی است. با این وجود بسیاری از افراد از این کار غافل می شوند. تعیین اهدافی مشخص مانند این است که به نقشه نگاه کنید و مقصد نهایی خود را مشخص کنید.

این کار بسیار بهتر از زندگی بی هدف خواهد بود و علاوه براین، تعیین اهداف تمرکز مشخصی را برای شما فراهم می کند و کمک می کند تا تصمیم بگیرید چگونه وقت خود را مدیریت کنید، به طور موثر برنامه ریزی کنید و به نتایج شگفت انگیز برسید.

12- برای روز و هفته خود برنامه ریزی کنید:

پس از این که اهداف خود را تعیین کردید مهم است که برنامه ریزی کنید چگونه می خواهید که به آن برسید. تعیین هدف، مقصد شما را مشخص و برنامه ریزی کردن چگونگی رسیدن به آن مقصد را فراهم می کند. بدون برنامه ریزی، دستیابی به اهداف تقریبا غیرممکن است زیرا وقت ارزشمند خود را تلف کرده و سرگردان خواهید بود.

برنامه ریزی

13- نتایج را در نظر بگیرید:

نظارت بر پیشرفت و آگاهی از نتایج آن یک روش اساسی برای سرمایه گذاری کردن حال خوب است. تعیین هدف مقصد است و برنامه ریزی کردن معادل تصمیم گیری در مورد مسیر و نحوه رسیدن به آن است. در نظر گرفتن نتایج به شما اطمینان می دهد که در مسیر درست قرار گرفته اید.

به عنوان مثال:هدف شما یادگیری نواختن پیانو است بنابراین قصد دارید یک پیانو بخرید، هفته ای یکبار به کلاس بروید و 3 روز در هفته را تمرین کنید. حال شما باید نتایج را درنظر بگیرید تا به خوبی تصمیم بگیرید بنابراین تصور کنید که آیا مربی کلاس با تجربه است ، آیا به طور موثر تمرین می کنید یا خیر و غیره.

14- شکرگزاری را تمرین کنید:

چندین بار در مطالب گوناگون بخش سبک زندگی نمناک به اهمیت شکرگزاری اشاره داشتیم و دانستید که تمرین شکرگذاری تمایلات پرخاشگرانه را کاهش می دهد و باعث خواب بهتر می شود، سلامت جسمی و روانی را تا حد زیادی بهبود می بخشد، به ایجاد روابط بهتر کمک می کند و موجب احساس خوشحالی خواهد شد. روزانه چند دقیقه ای به ذکر 5 مورد از آنچه را که واقعا شکرگزار آن هستید اختصاص دهید.

15- مراقبه و تمرین ذهن آگاهی داشته باشید:

یادگیری مراقبه و ذهن آگاهی تاثیر فوق العاده ای در زندگی شما دارد. صرف حداقل 10 دقیقه در روز برای مدیتیشن تاثیر بسزایی در بهبود زندگی شما خواهد داشت. بر اساس تحقیقات، مراقبه و تمرکز حواس شما را بهبود می بخشد، استرس را کاهش می دهد، میزان شادی را افزایش می دهد، روند افزایش سن را کاهش می دهد، آگاهی و سلامتی را افزایش می دهد، و سلامت شما را تا حد زیادی تقویت خواهد کرد.

16- ورزش کنید:

با ورزش منظم، روی عاداتی تمرین می کنید که نتیجه آن ذهن و جسمی سالم خواهد بود. از مزایای ورزش می توان به پیشگیری از بیماری، خلق و خوی بهتر، کاهش چربی و وزن بدن، افزایش انرژی، خواب بهتر و بهبود زندگی زناشویی اشاره کرد. ورزشی را انتخاب کنید که بدان علاقه دارید و از انجام آن لذت می برید.

ورزش کردن

17- معاینات منظم پزشکی داشته باشید:

سلامتی شما بسیار مهم است و یکی از راه های اطمینان از آن این است که از معاینات و ویزیت های منظم پزشکی خود غافل نشوید. چه دندان پزشک باشد و چه پزشک. با مراجعه منظم برای سلامتی خود وقت بگذارید زیرا پیشگیری بسیار بهتر از درمان است.

18- فعالیت ها و سرگرمی های سالم را تمرین کنید:

یک راه هیجان انگیز برای بهبود زندگی آن است که فعالیت های سالمی را چه در خانه و چه در فضای باز انجام دهید. به عنوان مثال، شما می توانید به پیاده روی، دوچرخه سواری، پیک نیک، بازدید از پرندگان و فضای سبز و یوگا بروید. همه این فعالیت ها باعث می شود سالم تر شوید، مهارت های جدیدی بیاموزید و حال بهتری داشته باشید.

19- رژیم غذایی سالمی داشته باشید:

با انتخاب غذایی بهتر و توجه به تغذیه روزانه در آینده از سلامت بالاتری برخوردار خواهید شد، ظاهر و احساس بهتری خواهید داشت و شانس زندگی طولانی تر را افزایش خواهید داد. سالم غذا خوردن حتی می تواند بر روحیه شما تاثیر بگذارد و این امر خود به خود زندگی شما را بهتر خواهد کرد.

20- آشپزی یاد بگیرید:

غذا خوردن فعالیتی است که اکثر افراد در طول زندگی خود حداقل 3 بار در روز انجام می دهند. یادگیری طبخ غذا های سالم و خوشمزه مهارت بسیار خوبی است که می توانید در زندگی خود استفاده کنید.

این کار نه تنها باعث صرفه جویی زیادی در هزینه شما می شود بلکه سرگرم کننده هم است و می توانید احساس تان را با خانواده خود در میان بگذارید. همچنین به شما صبر می آموزد بنابراین لازم نیست آشپزی حرفه ای شوید بلکه کافیست غذاهای مورد علاقه خود را به بهترین نحو ممکن بپزید.

آشپزی

21- زود بخوابید و زود بیدار شوید:

زودتر خوابیدن و صبح زود بلند شدن یکی از ویژگی های افراد موفق است. این کار باعث می شود بهره وری بیشتری داشته باشید، از اوقات آرام خود لذت ببرید، صبحانه بخورید ( مهم ترین وعده غذایی در روز )، عجله نکنید، قبل از هر کاری ورزش کنید و انرژی بیشتری داشته باشید.

22- از به تعویق انداختن کارهای تان خودداری کنید:

زمان باارزش ترین دارایی ما می باشد که دیگر قابل بازگشت نخواهد بود. اگر چه ممکن است اجتناب از تاخیر به طور کامل غیر ممکن باشد اما کاهش دفعات آن نتایج شگفت انگیزی را به همراه خواهد داشت.

مهم نیست که وظیفه پیش رو دشوار یا دلهره آور باشد اما مهم است که به هر حال باید آن را به اتمام برسانید. هنگامی که کاری را شروع کنید روند اتمام آسان تر می شود. وقتی شما یاد بگیرید که تعلل را کنترل کنید یا از آن پیشگیری کنید، این کار شخصیت شما را رشد می دهد.

24- یک روتین داشته باشید:

بسیاری از افراد با وجود قدرتی که دارند، روتین کارآمدی ندارند. برخی از افراد حتی روتین مضر و ناکارآمد دارند. ایجاد یک برنامه روزمره زندگی شما را قانونمند می کند و کمک می کند تا عادات خوب را به صورت خودکار انجام دهید و اراده خود را تقویت کنید و همچنین به شما امکان می دهد با تلاش کم تری کارهای بزرگ را به پایان برسانید.

23- زمان خود را مدیریت کنید:

بسیار مهم است که وقت خود را به طور موثر مدیریت کنید زیرا بسیار ارزشمند است. اولویت های خود را در نظر بگیرید و روزانه با برنامه ریزی پیش بروید. ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که زمان زیادی را صرف بررسی و به روز رسانی وضعیت خود در فیسبوک، نگاه کردن به تلفن خود، دراز کشیدن در رخت خواب، تماشای تلویزیون، رویاپردازی و ... می کنید.

مدیریت زمان

25- پس انداز کنید:

بسیار مهم است که بخشی از درآمد خود را با پشتکار ذخیره کنید. توصیه می شود تصمیم بگیرید چند درصد از درآمد خود را پس انداز کنید و هرماه یا 2 هفته یکبار مبلغی را کنار بگذارید. به این پول دست نزنید مگر در موارد اضطراری.

26- سرمایه گذاری مطمئن کنید:

هنگامی که پس انداز کافی جمع کردید مهم است که بخشی از آن را در کار هایی که ارزش دارند سرمایه گذاری کنید. این کار می تواند به سادگی یک حساب پس انداز قرض الحسنه وسرمایه گذاری مشترک باشد. سهام، املاک و مستغلات و کالا ها نیز گزینه هایی هستند که باید در نظر بگیرید.

27- هزینه های خود را صرف تجارب جدید کنید:

شما می توانید پول خود را صرف مسافرت، ماجراجویی، امور خیریه، یک دوره خودسازی، کنسرت یا تئاتر کنید. این کار ها رضایت موقتی را به همراه دارند.

28- سفر کنید:

به جای هزینه کردن برای چیزهای بیخود و مضر، پول خود را پس انداز کنید و صرف سفر و کسب تجربه و خاطرات سفر کنید. با سفر کردن چیزهای زیادی یاد خواهید گرفت، با فرهنگ، غذا و زبان جدید آشنا خواهید شد. این کار دیدگاه شما را وسیع تر کرده و باعث می شود تا ارتباط کل جهان را با یکدیگر درک کنید.

سفر کردن

29- خود را به چالش بکشید و کارهای مشکلی را انجام دهید:

طبیعت انسان به گونه ای است که تمایل دارد کارهایی که دشوار یا چالش برانگیز است را کنار بگذارد. سعی کنید از طرز فکر خود آگاه باشید و خود را به چالش بکشید. طبیعی است که حین امتحان کردن چیزهای جدید یا پذیرفتن چالشی جدید احساس ناراحتی کنید اما اعتماد به نفس و پاداشی که با انجام این کار خواهید گرفت بسیار ارزشمند است.

30- برای تاثیر گذاری برعقاید خود از تجسم استفاده کنید:

یکی از بهترین راه ها برای داشتن زندگی بهتر، تغییر باورها و تجسم نتایج آن هاست. اکثر افراد با افکارشان هم ذات پنداری می کنند بدون این که متوجه شوند افکار به خودی خود قدرت ندارند مگر انکه منجر به عمل شوند.

بسیاری از افراد همچنین باورهای محدود کننده ای دارند که تاثیر زیادی در نحوه رفتار آن ها دارد. آن ها معتقدند که نمی توانند کاری را به سرانجام برسانند یا به اندازه کافی خوب نیستند. شما باید این افکار و باور ها را با باورهای مثبت جایگزین کنید و هر روز آن ها را تمرین کنید.

31- بخشنده باشید:

نگه داشتن کینه و عصبانیت از کسی فقط شما را از زندگی بازمیدارد. مطالعات علمی نشان داده است که بخشش برای سلامتی شما بهتر است. این کار انرژی آزاد می کند که می تواند در زندگی شما نقش بسزایی داشته باشد و باعث شود احساس بهتری داشته باشید و روابط تان را موثر تر برقرار کنید. درنهایت کنترل بیشتری بر زندگی خود خواهید داشت.

بخشش

32- به حرف دیگران توجه نکنید:

بسیاری از مردم نگران این هستند که باید مورد تائید دیگران قرار بگیرند. آن ها زمان زیادی را صرف این موضوع می کنند. گرچه حساسیت نسبت به احساسات دیگران مهم است اما نباید وقت و انرژی خود را برای جلب رضایت همه هدر دهید. البته وقتی می دانید مرتکب اشتباهی شده اید از دیگران به راحتی عذرخواهی کنید.

33- به ظاهر خود افتخار کنید:

به ظاهر و آراستگی خود توجه کنید. این کار را برای خودتان انجام دهید نه به خاطر دیگران. اگرچه مطمئنا در موقعیت های اجتماعی به شما کمک خواهد کرد. اختصاص دادن وقت برای لباس خوب و آراستگی باعث خوشحالی شما می شود و نظم و سازمان را نشان می دهد. سعی کنید لباس هایتان را اتو کنید و تا حد ممکن هارمونی رنگ ها را در نظر بگیرید، موهایتان را اصلاح و شانه کنید و بهداشت خود را رعایت کنید.

34- خودتان را دوست داشته باشید:

این یکی از مهم ترین موارد برای داشتن حال خوب و زندگی بهتر است. با تامل در خود و توجه دقیق به افکار و عقاید، سعی کنید خود را بدون قید و شرط دوست داشته باشید. آنچه را که در مورد خود دوست دارید یادداشت کنید و تلاش برای جلب رضایت دیگران را متوقف کنید. از افراد منفی فاصله بگیرید و برای خود ارزش قائل شوید.

ساده ترین کارها برای داشتن زندگی بهتر

510
این مطلب مفید بود ؟100
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی