وفات حضرت معصومه
در مورد تاریخ دقیق فوت حضرت معصومه(س) شبحه هایی وجود دارد، اما زمان دقیق فوت حضرت معصومه(س) در تاریخ های شمسی، قمری و میلادی مشخص شده است.

تاریخ دقیق روز وفات حضرت معصومه (س) در تقویم سال 1400

فاطمه مشهور به حضرت معصومه(س) دختر امام کاظم(ع) و نجمه خاتون و خواهر امام رضا(ع) است. مسلمانان جایگاه والایی برای فاطمه معصومه قائل اند و ایشان را کریمه اهل بیت می نامند. حرم حضرت معصومه در شهر مقدس قم وجود دارد و مردم ایران آنجا را قطعه ای از بهشت می دانند و بر اساس روایاتی ازامام صادق(ع)، امام کاظم(ع) و امام جواد(ع) معتقدند بهشت، پاداش کسی است که فاطمه دختر امام کاظم(ع) را زیارت کند.

( ابن قولویه، کامل الزیارات، ص536) در این بخش از نمناک با عرض تسلیت به مناسبت وفات حضرت معصومه (س)، تاریخ دقیق روز وفات حضرت معصومه (س) را در تقویم سال 1400 آورده ایم.

مختصری از زندگینامه حضرت معصومه (س)

حضرت فاطمه (س) دختر امام کاظم(ع) و نجمه خاتون و خواهر امام رضا(ع) می باشد که تاریخ ولادت ایشان 1 ذی القعده سال 173ق است. معصومه و کریمه اهل بیت از لقب های مشهور فاطمه دختر امام کاظم (ع) اند. (مهدی پور، کریمه اهل بیت(س)،ص23و41 ). از لقب های دیگر این بانوی پاکدامن می توان به طاهره، حمیده، بَرَّه (نیکوکار)، رشیده، تقیه، نقیه، رضیه، مرضیه، سیده، اُخت الرضا، صدیقه کبری اشاره کرد.

برپایه کتاب تاریخ قم، حضرت معصومه در سال 201 قمری برای دیدار برادرش امام رضا(ع) از مدینه راهی ایران شد که در آن زمان ولی عهد مأمون خلیفه عباسی بود و در خراسان سکونت داشت؛ اما در میان راه بیمار شد و درگذشت.(قمی، تاریخ قم، توس، ص213.) حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) در قم قرار دارد.

دعا

جعفر مرتضی عاملی درباره شهادت فاطمه معصومه (س) می نویسد:

«حضرت معصومه» در راس یک قافله 22 نفری متشکل از علویان و برادران امام رضا (علیه السّلام) برای دیدار با آن امام همام رهسپار ایران گردید و در میانه راه بیمار گشت. برخی از محققان معتقدند که حضرت معصومه (سلام الله علیها) در ساوه، مسموم شد و سپس با حالت بیماری وارد قم شد. و پس از مدت کوتاهی به شهادت رسید.

روز رحلت حضرت معصومه دهم ماه ربیع الثانی سال 201 هجری بوده و پس از رحلت حضرت معصومه (س) زنان آل سعد بی بی فاطمه معصومه را غسل دادند و کفن کردند و سپس جسم مطهر آن حضرت به باغ موسی بن خررج (محل فعلی حرم مطهر ایشان) برده شد

با توجه به اینکه ولادت حضرت معصومه اول ذی القعده سال 173 هجری می باشد. و با توجه به زمان رحلت آن حضرت یعنی سال 201 هجری، بنابراین سن مبارک آن حضرت هنگام وفات 28 سال بوده است.

روز وفات حضرت معصومه (س) در تقویم سال 1400

روز وفات حضرت معصومه (س) در تقویم:

تاریخ دقیق وفات حضرت معصومه (س) در تقویم شمسی برابر است با:

روز سه شنبه 25 آبان ماه سال 1400

تاریخ دقیق وفات حضرت معصومه (س) در تقویم قمری برابر است با:

روز 10 ماه ربیع الثانی سال 1443

تاریخ دقیق وفات حضرت معصومه (س) در تقویم میلادی برابر است با:

روز 16 ماه نوامبر سال 2021

تاریخ اصلی وفات حضرت معصومه (س) 1400

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ن.ح
وبگردی