فواید بوسه
بر خلاف عقیده بسیاری از افراد بوسیدن تنها برای ابراز علاقه و عشق به عزیزان خود نیست، بلکه فواید بی نظیری نیز برای سلامت بدن و آرامش روح دارد.

فواید بوسیدن برای سلامت بدن و آرامش روح

بوسه و بوسیدن تنها نمادی از عشق و محبت و نشان دادن ابراز علاقه ی خود به عزیزان و ایجاد پیوند با آن ها بلکه می تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد، فوایدی که احتمالا شما از وجود آن بی خبرید. بوسه سبب کالری سوزی شده و اضطراب و استرس را می کاهد، برای دانستن فواید بی نظیر بوسه و بوسیدن این بخش از بهداشت و سلامت نمناک را مطالعه نمایید. بوسه و بوسیدن می تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد، از جمله:

تسکین استرس:

بوسیدن ممکن است کورتیزول هورمون استرس را کاهش دهد. مشخص شده است که تعامل بدنی (مانند بوسیدن و در آغوش کشیدن) میزان کورتیزول را به میزان قابل توجهی در زوج ها کاهش می دهد.

کاهش استرس

تقویت دستگاه ایمنی:

بوسیدن با ورود میکروب های جدید به بدن، ایمنی بدن را افزایش می دهد. یک مطالعه نشان داد زوجینی که یکدیگر را می بوسند میکروبیوتا مشابهی را در بزاق و زبان خود نشان می دهند. بوسه های مادرانه به کودک کمک می کند دستگاه ایمنی تازه شکل گرفته ی بدن خود را تقویت کند.

قوی تر شدن روابط :

بوسیدن می تواند احساس دلبستگی و رضایت را در شما افزایش دهد. هورمون عشق اکسی توسین در هنگام بوسیدن ترشح می شود.

روابط قوی

بهبود اضطراب :

تحقیقات نشان می دهد بین عمل بوسیدن و کاهش سطح کورتیزول یا همان هورمون اضطراب در بدن ارتباط وجود دارد. سروتونین نیز به تنظیم اضطراب کمک و به عنوان یک تثبیت کننده خلق و خو طبیعی عمل می کند، بنابراین بسیار مهم است که سطح آن را در بدن حفظ کنید. بوسیدن باعث آزاد شدن سروتونین می شود، بنابراین زوجین برای کاهش تشویش و نگرانی های خود می توانند یکدیگر و حتی کودکان خود را ببوسند.

احساس شادی و آرامش :

بوسه سبب افزایش سطح اکسی توسین (هورمون عشق ) و باعث احساس شادی و آرامش می شود. بوسه با افزایش سطح اندورفین و دوپامین احساس تندرستی و پیوند را در افراد افزایش می دهند.

احساس شادی

مراقبت از خود :

یک مطالعه در سال 2016 نشان داد افرادی که خوشحال نیستند با سطح بالاتر کورتیزول و پاسخ شدیدتر به استرس در ارتباط هستند. از آنجا که بوسیدن می تواند شادی را افزایش دهد، ممکن است باعث افزایش عزت نفس شود.

بهبود جریان خون و کاهش فشار خون :

تحقیقات نشان می دهد بوسه می تواند رگ های خونی قلب را گشاد کند. گشادی رگها جریان خون را افزایش و فشار خون را کاهش می دهد، بنابراین بوسیدن برای قلب مفید است. بوسه سطح کوتیزول که همان هورمون اضطراب است را پایین می آورد که این مسأله هم می تواند به کاهش فشار خون کمک کند.

خواص درمانی بوسه

بهبود سردرد :

گشادی رگهای خونی می تواند سردرد را تسکین دهد. به یاد دارید چگونه بوسیدن استرس را کاهش می دهد؟ استرس محرک شناخته شده ای برای سردرد است. بوسیدن می تواند روحیه ی ما را بهتر کند و اضطراب ما را کاهش دهد و به رفع سردردهای اضطرابی کمک کند.

رفع آلرژی:

بررسی اخیر رفتارهای سبک زندگی و تأثیر آنها بر پوست را نشان داد. استرس مداوم باعث بدتر شدن آلرژی ها می شود، بنابراین با بوسیدن هورمون استرس کورتیزول را کاهش دهید تا آلرژی تان رفع شود.

برای رفع آلرژی

بهبود سلامت ریه ها:

تنفس پس از بوسیدن، تعداد تنفس افزایش می یابد. دم و بازدم به طور مکررتر می تواند از بروز بسیاری از اختلالات مرتبط با ریه جلوگیری کند.

بهبود فرایند گوارش کودک :

بوسیدن کودک توسط مادر بچه به بهبود فرایند هضم کودک کمک زیادی می کند. کودک از طریق بوسه، می تواند تمام مواد مغذی ضروری را برای رشد سالم همراه با شیر مادر دریافت کند.

فواید بوسیدن کودک

ورزش صورت :

برای بوسیدن می توانید از 2 تا 34 عضله صورت استفاده کنید - هرچه پرشورتر باشید، از عضلات بیشتری استفاده خواهید کرد. تعریق همچنین می تواند تولید کلاژن را تقویت کند که در حال حاضر نکته طلایی مراقبت از پوست است.

سوزاندن کالری :

تمرین روی عضلات صورت می تواند مقداری کالری بسوزاند. بسته به شدت بوسیدن، 5 تا 26 کالری سوزانده می شود. بوسه ی میان یک زوج و برقراری رابطه ی جنسی حدود 100 کالری را در عرض نیم ساعت می سوزاند.

خواص بوسیدن همسر

کاهش کلسترول :

در تحقیقاتی از زوجین خواسته شد بیش از 6 هفته بازی بوسیدن انجام دهند، محققان کاهش استرس و کلسترول را مشاهده کردند، بنابراین خطر ابتلا به بیماری های قلبی و سکته کاهش می یابد.

افزایش میل جنسی :

بزاق دهان حاوی تستوسترون است که نقش مهمی در تحریک جنسی دارد پس با بوسیدن همسر می توان بزاق بیشتری ترشح کرد. بوسه سبب می شود زوجین به یکدیگر نزدیک شوند و روشی مناسب برای رفع دعواهایی است که گاهی میان زوجین رخ می دهد.

بوسه همسر

پوسیدگی کمتر دندان ها:

بوسیدن و عشق بازی باعث تحریک و افزایش تولید بزاق می شود. تمام این بزاق اضافی باعث می شود غذا به دندان نچسبد و از پوسیدگی دندان جلو گیری کند. اگر فردی که شما را می بوسد، بهداشت دهان و دندان را رعایت کند، باکتری های مفید وارد بدن شما می شوند و سلامت دهان و دندان شما نیز افزایش می یابد.

افزایش هوشیاری :

بوسیدن اغلب ترشح آدرنالین و نورآدرنالین را تحریک و با افزایش ضربان قلب احساس هیجان ایجاد می کند و هوشیاری شما را بیشتر می کند و بدن را برای هر نوع اقدام آماده می سازد.

فواید در آغوش کشیدن

طول عمر بیشتر :

بوسیدن با کاهش سطح هورمون استرس کورتیزول، کلسترول بد خون را کاهش می دهد. در واقع، زوجینی که هر روز صبح با بوسه خداحافظی می کنند، به طور متوسط 5 سال بیشتر از کسانی که این کار را انجام دهند، زندگی می کنند.

فواید شگفت انگیز بوسه و بوسیدن برای سلامت بدن

4.841
این مطلب مفید بود ؟392
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : سلامت بدن
وبگردی