تولد
فواید عرق کردن
در طی فعالیت های روزمره ممکن است شاهد تعریق بدن باشیم و طبیعتا احساس ناخوشایندی برای ما خواهد بود. اما آیا میدانستید عرق کردن دارای مزایایی برای بدن است؟

فواید فوق العاده عرق کردن بدن برای سلامت و زیبایی

عرق کردن واکنش طبیعی بدن در برابر گرمای زیاد است که به باز شدن منافذ پوست و از بین رفتن دمای زیاد بدن کمک کند. از طریق غدد عرق مخلوطی از آب، نمک، اسیدآمینه، پروتئین و ... از طریق پوست از بدن دفع می شود.

گرچه عرق کردن برای بسیاری از افراد ناخوشایند است و زندگی اجتماعی و اعتماد به نفس آن ها را تحت تأثیر قرار داده و سبب خجالت آن ها می شود اما عرق کردن فوایدی دارد که ممکن است شما از آن بی اطلاع باشید، در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک با فواید تعریق بدن آشنا شوید. 

عرق کردن زخم را بهبود می بخشد

طی چند سال گذشته، تحقیقات زیادی در مورد ترشح غدد عرق صورت گرفته است.غدد میزبان منبع مهمی از سلولهای بنیادی بزرگسالان هستند که که به تعداد زیاد روی سطح پوست سراسر بدن وجود دارند. این غدد، محل ذخیره سلول های بنیادی بالغ هستند که در فرآیند بهبودی و بسته شدن زخم ها نقش دارندو با فرآیند بسته شدن زخم ، می توان درمان های دارویی را تجویز کرد.

 زخم

سموم بدن را دفع می کند

وقتی عرق می کنیم دقیقا چه اتفاقی می افتد؟ به معنای واقعی کلمه ترشح سموم بدن از طریق تعریق صورت می گیرد و کارشناسان اتفاق نظر دارند که عمدتا نمک اضافی و کلسترول از طریق تعریق بدن دفع می شود.

آنتی بیوتیک ترشح می کند 

عرق آنتی بیوتیک های بسیار کارآمدی را روی پوست پخش می کند به همین دلیل در صورت بریدگی کوچک، خراش یا نیش پشه پوست زخم می شود و دیگر نیازی به آنتی بیوتیک نیست عوامل آنتی بیوتیکی ترشح شده در غدد عرق مانند درمسیدین، به سرعت و به طور موثر مهاجمان را از بین می برند.

تعریق

سنگ کلیه را دفع می کند 

جالب است بدانید درد سنگ کلیه بدتر از درد زایمان است و برای جلوگیری از سنگ کلیه باید هرکسی که رژیم غذایی نامناسب و مصرف زیاد چربی و نمک دارد بیشتر توجه کند. تحقیقات نشان می دهد که نوشیدن منظم آب بدن را شستشو می دهد و به کنترل سنگ کلیه کمک می کند. تعریق در هنگام ورزش باعث هیدراته شدن بدن و در نتیجه پاکسازی کلیه ها می شود.

شادی آور مغز است 

 ورزش روحیه خوبی به شما می دهد اما قبل از همه اینها توجه داشته باشید که باید با تمرینات وزنه برداری سنگین  یا با ورزش بی هوازی عرق کنید تا از مزیت آن بهره مند شوید. سطح اندورفین در بدن هرکس منحصر به فرد است و انجام فعالیت بدنی مناسب باعث ایجاد "افیون" در مغز شده و شما را مجبور به تعریق می کند.

سلامت مغز

درد را تسکین می دهد 

اندورفین های ورزشی نه تنها باعث تقویت مغز می شوند، بلکه مسکن طبیعی نیز هستند. چه کسی می دانست دویدن می تواند به تسکین دردها کمک کند؟ ورزش باعث تحریک مسیرهای عصبی شیمیایی در مغز و در نتیجه تولید اندورفین هایی می شود که به عنوان مسکن طبیعی عمل می کنند، همانطور که بدن به این تسکین عادت می کند تناسب کلی بدن بهبود می یابد.

به درمان جوش ها کمک می کنند

تغییرات هورمونی حتی در دوران بزرگسالی نیز سبب جوش زدن می شود. عرق کردن سبب باز شدن منافذ پوست و آزاد شدن چرک و کثیفی های این منافذ که باکتری ها را به طرف آنها می کشاند و باعث جوش می شوند، خواهد شد. 

به سیستم تهویه بدن کمک می کند

بدن در طول روز خود را با تغییرات دمای محیط تطبیق می دهد و در صورت درست کار کردن سیستم تهویه بدن خیلی گرم یا سردتان نخواهد شد. عرق کردن به بدن کمک می کند تا راحت تر دمای خود را بر اساس دمای محیط جدید تنظیم کند.

 به بهبود آلزایمر کمک می کند

عرق کردن هنگام ورزش سبب پاکسازی بدن از فلزات سنگین و افزایش جریان خون در مغز و کاهش خطر ابتلا به بیماری هایی مانند آلزایمر می شود.

درمان آلزایمر

به کاهش بیماری های قلبی کمک می کند

عرق کردن هنگام ورزش سبب افزایش گردش خون در بدن و بهبود سلامت قلب و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی می شود.

بیماری قلبی

به سلامت پوست کمک می کند

تعریق به بهبود گردش خون در بدن کمک کرده و موجب رسیدن اکسیژن و مواد مغذی بیشتر به پوست و سلامت و زیبایی بیشتر پوست می شود.

فواید باورنکردنی عرق کردن بدن، از سلامت تا زیبایی

4.521
این مطلب مفید بود ؟192
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ف.ن
برچسب : تعریق
وبگردی