تابستان و طب سنتی
با شروع فصل تابستان و تغییراب آب و هوا باید تغذیه خود را تغییر دهید و از مصرف برخی مواد غذایی پرهیز کنید تا آسیبی به سلامت شما وارد نشود.

توصیه های تغذیه ای طب سنتی برای فصل تابستان

سبک زندگی و غذاهایی که فرد در فصول مختلف سال می خورد، حالت خواب و میزان فعالیت های بدنی و… باید در فصول مختلف سال متفاوت باشد تا آنها دچار بیماری نشوند . طب سنتی در فصل تابستان برای حفظ سلامتی و درمان بیماری ها برخی اصول و پرهیزهای غذایی را مورد توجه قرار داده تا بتوانید این فصل گرم را در سلامت کامل به سر ببرید. در این بخش از سلامت تغذیه نمناک توصیه های طب سنتی برای فصل تابستان را آورده ایم.

در فصل تابستان از مصرف این غذاها اجتناب کنید :

در طب سنتی پرهیز بر درمان مقدم است و آغاز کار حفظ سلامتی و درمان بیماری ها، پرهیز است و باید از مصرف مواد غذایی مضر پرهیز شود. پرهیز از مصرف مواد غذایی مضر سبب حفظ سلامتی و درمان بیماری ها می شود.

از مصرف غذاهایی که مزاجشان گرم است ، مانند فسنجان، گردو و کنجد در فصل گرما پرهیز کنید.

گوشت های قرمز ، گوشت پرندگان مانند کبک و بلدرچین یا گوشت شتر که گرمای بسیار زیادی دارند را مصرف نکنید.

شیرینی جات مزاج گرم دارند پس نباید در فصل تابستان در مصرف شیرینی ها، شکلات ها و حتی شیرینی جات طبیعی مانند عسل، کشمش، مویز و میوه های شیرین مانند انجیر، نارگیل، موز، خربزه، آناناس و زیاده روی شود.

در فصل تابستان از مصرف غذاهای سرخ شده پرهیز نمایید زیرا سرخ کردن، بو دادن و تفت دادن باعث گرم و خشک شدن مزاج ماده غذایی می شوند.

در فصل تابستان از مصرف خوردنی ها و نوشیدنی هایی که حرارت بدن را بالا می برند، اجتناب کنید.

در فصل تابستان مواد غذایی تند از قبیل فلفل و زنجبیل، دارچین، زعفران، سس های تند و خردل مصرف نکنید.

شیرینی جات

توصیه های تغذیه ای برای فصل تابستان

مواد غذایی خنک مصرف نمایید

در فصل تابستان از مواد غذایی خنک مانند آب دوغ خیار، ماست، خیار و کمی نان، سبزیجات خنک مانند خیار، کاهو، کدو خورشتی (سبز)، گشنیز، اسفناج، ماست و اسفناج استفاده شود.

نوشیدنی های سنتی بنوشید

برای کاهش دادن حرارت بدن در فصل تابستان و آرامش اعصاب از نوشیدنی های سنتی نظیر آبلیمو، بالنگ، هندوانه، سکنجبین و خیار و آب زرشک استفاده نمایید.

اگر گرمازده شده اید، خاکشیر استفاده کنید

استفاده از خاکشیر بر خلاف باور عموم برای ایجاد خنکی مناسب نیست اما فواید درمانی فراوان دیگری دارد و مصرف آن به افراد گرمازده توصیه می شود.

غذاهای آب پز بخورید

در فصل تابستان غذاها نباید سرخ شوند و باید آبپز باشد . مصرف غذاهایی مانند سوپ جو و آش جو (به دلیل خنک بودن) بسیار مفید بوده و سبب رفع عطش و حرارت بدن می شوند.

همچنین مصرف آش، سوپ، خورش سبزیجات که سبزی آن ها سرخ نشده باشد، حبوبات آن کم بوده، گوشت کمی داشته باشند و با غوره، آب غوره، آب لیمو، لیمو و نارنج کمی ترش شده باشند ، بسیار مفید است.

غذاهای آب پز

میوه های ملس مصرف کنید

در فصل تابستان مصرف مرکبات و میوه جات ملس (بین ترش و شیرین) مانند زرشک و آب زرشک، شاه توت، تمشک، سیب ترش، آلبالو، گوجه سبز، انار، هلو، زردآلو، هندوانه و گریپ فروت بسیار مفید است.

سالادتان را بدون سس میل کنید

در فصل تابستان سالادهای که در آنها از کاهو، کلم، خیار، آبلیمو و... استفاده شده است ، مصرف کنید و هرگز سالاد خود را با سس های مختلف نخورید.

استراحت کافی داشته باشید

در این فصل استراحت بیشتری داشته باشید زیرا استراحت در این فصل به افراد کمک می کند تا مزاج آنها خنک شود.

دوش آب سرد بگیرید

در فصل تابستان برای خنک شدن بدنتان دوش آب سرد بگیرید و استحمام داشته و در آب روان شنا کرده و لباس های نخی و نازک بپوشید.

ترشیجات بخورید

در فصل تابستان خوردن ترشیجات که خیلی تند نشده باشند، توصیه می شود.

آب بیشتری بنوشید

نوشیدن آب فراوان و هیدراته شدن بدن در تابستان مفید است. آب بدن را خنک کرده و از حرارت آن می کاهد. مصرف آب داغ و توقف در زیر نور خورشید نیز در فصل تابستان مضر است.

در فصل تابستان، افراد با مزاج گرم و خشک بیشتر در معرض آسیب هستند چون مزاج این افراد با مزاج تابستان برابری می کند و احتمال خطر در این افراد بیشتر است. بر این اساس، باید از تمام خوردنی ها و نوشیدنی هایی که حرارت را بالا می برد و باعث خشکی بدن می شود، اجتناب کنند.

نوشیدن آب

فعالیت سبک ورزشی نمایید

در سالن و در هوای خنک و مطبوع، ورزش سبک انجام دهید و به فعالیت بدنی سنگین و از انجام ورزش های گرم و خشک همچون فوتبال، والیبال و دویدن در اواسط روز و زیر آفتاب اجتناب کنید.

گرسنگی و تشنگی را برطرف کنید

گرمی و خشکی فصل به معده خالی آسیب می رساند پس در این فصل گرسنگی و تشنگی را سریع برطرف کنید.

ناهارتان باید سبک باشد

ناهار معمولا در میان روز و هنگامی که هوا بسیار گرم و قوه هاضمه ضعیف است، خورده می شود،پس از خوردن غذای سنگین اجتناب کرده و غذای سبک میل کنید.

گوشتهای سفید بخورید

مصرف گوشت های سفید مانند مرغ و ماهی نسبت به گوشت های قرمز گرمای کمتری دارند. مزاج ماهی سرد و تراست و برای این فصل بسیار مناسب است اما نباید سرخ شده و تند باشد.

کاهش بوی بد بدن با اصلاح تغذیه در تابستان

خوراک های تابستانه بهتر است طبع سرد و تر داشته و نیز غلبه بر صفرا باشند تا با متعادل نگه داشتن محیط داخلی بدن ، بدن را خنک و حرارت آن را کاهش داده تا بدن عرق کمتری نماید.

در تابستان تولید خلط صفرا افزایش می یابد، بنابراین از مصرف خوراکی های گرم و ورزش سنگین و زیر آفتاب بودن که محرک اخلاط به ویژه خلط صفراست، دوری شود. برای کاهش بوی بد بدن در تابستان باید از هر نوع خوردنی و آشامیدنی گرم و خشک پرهیز کرد.

بهترین تغذیه تابستان از نظر طب سنتی و بوعلی سینا

57
این مطلب مفید بود ؟70
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی