بطری آب سالم
بطری های آب پلاستیکی به دلیل ترکیبات شیمیایی برای بدن بسیار مضر هستند بنابراین باید برای نگهداری آب از بطری های مناسب و سالم تری استفاده کنید.

کدام یک از بطری ها سالم ترین هستند؟

بطری یکی از ظروفی است که برای نگهداری مایعات از آن استفاده می شود. اغلب بطری های نگهداری آب پلاستیکی و یک بار مصرف هستند و اگر یک بار استفاده شوند، بدون ضرر هستند اما متاسفانه بسیاری از ما از بطری های آب معدنی چندین بار استفاده کرده و در آنها مواد مختلف می ریزیم، این کار نه تنها برای سلامتی مضر است بلکه استفاده از مواد تجزیه ناپذیر برای ساخت این بطری ها، باعث آلودگی‏ های زیست محیطی می شود.

بهتر است به جای استفاده از بطری های پلاستیکی برای نگهداری آب، از نوع دیگری از آنها استفاده نماییم. در این بخش از سلامت نمناک شما را با گزینه مناسب برای نگهداری آب آشنا می کنیم و به شما می گوییم که چرا نباید از بطری پلاستیکی استفاده کنید.

قمقمه آب

بهترین بطری برای نگهداری آب

در این قسمت در مورد فواید بطری های اسپری ضد زنگ صحبت می کنیم و به شما می گوییم که چرا بهترین گزینه برای نگهداری آب می باشد. طبق مطالعات انجام شده، تقریبا همه انسان ها روزانه هزار بار با تصمیم گیری های مختلف مواجه می شوند.

این تصمیم گیری ها دقیقاً از زمانی که چشم باز می کنید، اتفاق می افتد، مثلاً تصمیم می گیرید که اول رختخواب خود را مرتب کنید یا دوش بگیرید. امروز شلوار جین بپوشید و یا شلوار نخی. چای بخورید یا قهوه.

همه این ها جزء تصمیماتی است که در طول روز اتخاذ می کنید. بهتر است یکی از تصمیمات شما انتخاب بطری های استیل ضد زنگ برای نگهداری آب باشد که در این قسمت علت آن ها را به شما توضیح می دهیم.

بطری فلزی آب

فواید بطری آب استیل ضد زنگ

جلوگیری از ورود بیسفنول آ یا BPA

این ماده در بسیاری از کشورها مثل ژاپن یا کانادا به طور کامل ممنوع می باشد. سازمان جهانی غذا و دارو نیز استفاده از آن را برای کودکان ممنوع اعلام کرده است اما این مواد هنوز در بطری های پلاستیکی موجود هستند.

مطالعات نشان می دهد که بیسفنول آ به شدت برای سلامت انسان مضر می باشد. پس بهتر است از بطری های استیل ضد زنگ استفاده کنید که هیچ گونه پلاستیکی در آن ها به کار نرفته باشد تا مطمئن شوید که صد در صد فاقد BPA می باشد.

قمقمه استیل

قوطی های فلزی حاوی مواد شیمیایی مضر نیستند

بر خلاف آن چه تصور می شود، بطری های فلزی هرگز مواد شیمیایی مضری ندارند اما اگر محصولات پلاستیکی حاوی بیسفنول آ هم نباشند، باز هم مقداری مواد سمی در آن ها وجود خواهد داشت؛ مخصوصاً زمانی که این بطری های پلاستیکی را در معرض گرما قرار دهید. سپس مواد شیمیایی کم کم از آن ها نشت می کند.

در سال 2011 روی 450 عدد ظروف و بطری های پلاستیکی تحقیقاتی انجام شد. به این صورت که غذا و آب را در 450 عدد از لوازم پلاستیک قرار دادند. سپس متوجه شدند که تمام آن ها فاقد بیسفنول آ بودند اما هفتاد درصد آن ها مواد شیمیایی آزاد کردند که مانند استروژن عمل می کرد.

از آن جایی که پلاستیک متخلخل می باشد، با هر جرعه نوشیدن آب از این بطری ها و مصرف ماده غذایی، مقدار زیادی از این باکتری های مضر وارد بدن انسان می شوند.

قمقمه آب ضد زنگ

دوری از قارچ زدگی

علاوه بر این که بطری های فلزی مواد شیمیایی مضر ندارند، در برابر زنگ زدگی هم مقاوم می باشند زیرا طراحی آن ها عالی است و هرگز قارچ و باکتری در آن ها جا خوش نمی کند.

کمک به محیط زیست

در کشورهای بزرگ، حدوداً هر سال 29 میلیون بطری پلاستیکی جمع آوری می شود. از هر شش بطری پلاستیکی خریداری شده، فقط یک دانه از آن ها بازیافت می شود. در واقع 1000 سال زمان لازم است هر کدام از این بطری های پلاستیکی دوباره بازیافت شوند. پس با استفاده از بطری های فلزی، به محیط زیست خود کمک می کنید.

آیا می دانید که تنها 12 درصد از بطری های پلاستیکی خریداری شده بازیافت می شوند؟ از این 12 درصد فقط 50 درصد آن دوباره به چرخه استفاده بعد از بازیافت بر می گردند. این موضوع به این معناست که اکثریت بطری های پلاستیکی کاملاً با آشغال های دیگر ترکیب می شوند.

بهترین جنس قمقمه

حفظ طعم و مزه

حتما تا به حال برایتان پیش آمده که یک بطری پلاستیکی استفاده می کنید، داخل آن آب پر می کنید، سپس آن را روی سینک گذاشته و فردای آن روز می خواهید از آن استفاده کنید. صبح روز بعد متوجه می شوید که کمی طعم آب تغییر پیدا کرده است اما بطری استیل کیفیت بسیار بالایی دارد و هرگز تمام طعم آب را تغییر نمی دهد.

نگه داشتن سرما و گرما

بطری های استیل، برعکس بطری های شیشه ای یا پلاستیکی، یکی از بهترین ها در سرد و گرم نگه داشتن نوشیدنی های مختلف می باشند. مثلاً می تواند نوشیدنی های داغ را حدود 12 ساعت گرم نگه دارید و یا تا بیشتر از 24 ساعت آب را خنک نگه دارید. پس دیگر با قهوه های ولرم و نوشابه های داغ خداحافظی کنید.

قیمت ارزانتر

قیمت بطری های پلاستیکی از بطری های استیل بیشتر است. در نتیجه چه بهتر که هم قیمت پایین تر خریداری کنید و هم فواید زیادی را به بدن برسانید.

بطری استیل ضد زنگ

آب شیر بهتر است یا آب داخل بطری؟

قطعا طعم آب شیر از هر لحاظ از آب داخل بطری مخصوصاً بطری های پلاستیکی بهتر می باشد زیرا:

  1. بهترین بطری آب، بطری است که داخل آن محتوای معدنی وجود داشته باشد در واقع آب شیر، بهترین محتوای آب می باشد که سطح مشخصی از مواد معدنی در درون خود دارد. آب مقطر از بخار آب جوش به دست می آید. این پروسه جزء تصفیه یا حذف سطوح مضر میکروب ها قرار می گیرد و مواد مضر را به حداقل می رساند.
  2. آب بطری نسبت به آب شیر، آب عالی نیست. طبق مطالعات انجام شده 25 درصد آب بطری، همان آب شیر می باشد که ممکن است تصفیه شده یا تصفیه نشده باشد. معمولا گروه های تحقیقاتی پیشنهاد می کنند که از آب شیر تصفیه شده به جای آب های آماده استفاده کنید که امن ترین گزینه ممکن هستند. فیلتر تصفیه آب شما باید کیفیت بسیار زیادی داشته باشد. همچنین باید از دستورالعمل های مربوط به آن پیروی کنید.
  3. به دلیل شیرالات استیل طعم آب شیر از هر لحاظ از آب داخل بطری مخصوصاً بطری های پلاستیکی بهتر می باشد.
  4. آب داخل بطری یا همان آب معدنی از منابع مختلفی به دست می آید که با روش هایی پاکسازی و تصفیه می شود که روی مزه آن تاثیر گذار است. بعضی از این آب ها تحت پروسه هایی مثل اضافه کردن مواد معدنی همراه شده اند و تمام آلودگی ها را از بین می برد. باید روی این بطری های آب، برچسب های تایید وزارت بهداشت چسبیده باشد. در نتیجه باید برای نوشیدن مناسب باشد. اگر برچسب روی بطری آب آسیب دیده است ، پس احتمالاً نباید آن را خریداری کنید.
  5. مصرف آب بطری شده، 150برابر بیشتر از آب شیر باعث تولید گازهای گلخانه‏ای می شود.

بطری نگهداری آب

بطری های پلاستیکی مضر هستند

در بخش های مختلفی از بخش سلامت نمناک به این مهم اشاره کردیم که بطری‏های آب تا زمانی که پلمپ هستند و آب در آنها نگهداری می شود، خطری برای بدن ندارند. اما اگر از این بطری ها چند بار استفاده شود و آنها در معرض حرارت یا نور آفتاب قرار بگیرند، غیرقابل استفاده و خطرناک می شوند.

گذاشتن بطری های پلاستیکی برای مدت طولانی در معرض نور خورشید سبب می شود مشتقات نفتی پلاستیک جدا شده و وارد آب شود.این مواد نفتی و ترکیبات شیمیایی موجود در بطری های پلاستیکی، بر غدد چربی و لنفاوی اثر گذار است و باعث بروز تومور می شود.

گذاشتن بطری های آب معدنی در فریزر و استفاده از آب یخ آن برای سلامتی بدن ضرر دارد زیرا طراحی اولیه بطری های پلاستیکی طوری است که در صورت انجماد آب در آن ها، در پلیمرهای این ظروف، تغییراتی به وجود می آید و مواد مضری وارد آن ها می شود.

بطری های پلاستیکی

اگر بطری های پلاستیکی را بجوشانید، مواد شیمیایی مضر آن 55 برابر حالت معمولی آزاد می شوند. ماده اصلی و ساختاری بطری های پلاستیکی آب(BPA)یا بیسفنولAمحسوب می شود که در اثر جوشاندن آزاد خواهد شد و به داخل آب منتقل می شود و باعث اختلال در عملکرد غدد داخلی بدن و تولد نوزادانی با ناتوانی ها و مشکلات پیشرفته می شود.

ریختن مواد اسیدی در داخل بطری های پلاستیکی مانند آبغوره یا آبلیمو اشتباه است زیرا این کار باعث می شود تا مواد اسیدی با ترکیبات بطری به هم می پیوندند و باعث مسمویت شما می شوند.

ریختن نوشیدنی های داغ درون بطری های یکبار مصرف مانند چای و یا قهوه داغ باعث آزاد شدن مواد سمی و سرطان زا در مایع می شود.

ویژگی های بطری آب سالم و بهترین جنس قمقمه

4.321
این مطلب مفید بود ؟183
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی