کمک به مضطرب
فردی که دچار اضطراب می شود، برای درمان به کمک اطرافیان خود احتیاج دارد. شما می توانید با راه های مناسب به رفع استرس و اضطراب دوستتان کمک کنید.

راه برای کمک به فرد مضطرب

اضطراب واکنش طبیعی انسان ها در برابر فشار روانی است و بسیاری ازما در موقعیت های تهدیدآمیز یا فشارهای زندگی کم و بیش به آن دچار می شویم اما اگر اضطراب به صورت بیش از حد، غیرمنطقی و غیرقابل کنترل باشد، در زندگی روزمره اختلال ایجاد می کند و باید درمان شود.

علاوه بر درمان، اطرافیان فرد مضطرب نیز باید به او در رفع استرس کمک کنند تا بیمار بر اضطراب خود غلبه نماید. اگر یکی از اطرافیان و یا عزیزانتان به اضطراب دچار است، برای کمک به او این بخش از نمناک را مطالعه نمایید و با راه های کمک به فرد مضطرب آشنا شوید.

به آنها در تشخیص مشکل کمک کنید

مشاهده علائم استرس در افراد دیگر آسانتر از مشاهده آنها در خود ماست و غالباً افراد مضطرب نمی خواهند قبول کنند در این زمینه مشکل دارند. بسیاری از افراد، علیرغم علائم هشدار دهنده به استرس خود اهمیتی نمی دهند تا زمانی که دیگر توانایی مقابله با آن را نداشته باشند اگر متوجه تغییراتی در رفتار فردی شده اید که نشان می دهد استرس دارد به او کمک کنید.

کمک به مضطرب

به حرف هایشان خوب گوش کنید

آزادانه صحبت کردن با کسی که به او اعتماد داریم می تواند به ما کمک کند چیزها را متفاوت ببینیم و راه حل های جدیدی پیدا کنیم حتی دانستن اینکه کسی هست که می خواهد صحبت های ما را بشنود می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. اختصاص دادن زمان و توجه به فردی که استرس دارد یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای حمایت از او انجام دهید.

اطمینان خاطر دهید

وقتی در فکر و خیال فرو بروید دشوار است که بتوانید راه حلی برای مشکل پیدا کنید پس برای فرد مضطرب یافتن راه حل کار ساده ای نیست. یادآوری و اطمینان خاطر به فرد که این مسئله برای همیشه دوام نخواهد داشت و اوضاع می تواند بهبود یابد، به او در رفع استرس کمک زیادی می کند.

حمایت کنید

اگر مسئله خاصی وجود داشته باشد که باعث استرس فرد شود مانند نگرانی در مورد مسائل مالی، از دست دادن شغل یا مشکلات ارتباطی ممکن است بتوانید راه حل های عملی( پشتیبانی عاطفی ، کمک مالی و...) پیدا کنید تا با شرایط راحت تر کنار بیاید.

کمک به فرد مضطرب

انگیزه دهید

هر روز صبح به آنها پیام ارسال کنید و به هر روشی که می توانید به آنها انگیزه دهید تا کمتر به مسائل و مشکلاتشان فکر کنند و با اعتماد بنفس بالا با حقیقت زندگیشان روبرو شوند و هرچه سریعتر از این وضعیت رهایی یابند.

یک بسته مراقبت ارسال کنید

یکی از قدیمی ترین و بهترین راه ها برای مطلع کردن کسی که به آن فکر می کنید ارسال بسته های مراقبت شامل میان وعده مورد علاقه، یک یا دو کتاب مفید، برخی ازوسایل شخصی مانند ماسک صورت یا اسکراب بدن است.

بخندانید

ممکن است کلیشه ای به نظر برسد اما شنیده اید خنده بهترین داروست. از نظر علمی، خنده با ترشح اندورفین در مغز، استرس را کاهش و خوشی را افزایش می دهد بنابراین برای رفع استرس دیگران ساده ترین راه خنداندن آنها است.

خنداندن دیگران

در کارهای عقب افتاده به آنها کمک کنید

انجام کارهای سختی مانند خرید مواد غذایی، آشپزی یا شست و شو لباس وقتی یک دوره استرس زا را پشت سر می گذارید کاملاً طاقت فرسا خواهد بود با آوردن شام از بیرون و تمیز کردن منزل به حال خوب این افراد کمک کنید.

تشویق به آراستگی ظاهر کنید

بار فتن به آرایشگاه و اصلاح سر و صورت ، رنگ کردن مو و حتی کاشت ناخن، استفاده از ماسک های صورت تا حدی زیادی می توان به آرامش فردی که استرس دارد کمک کرد.

با آنها بیرون بروید

طبیعت به طرز معجزه آسایی استرس را تسکین می دهد. در هوای تازه قدم بزنید و یا دوچرخه سواری کنید تا کمی از کار و خیره شدن به صفحه نمایش فاصله بگیرید و با گذراندن وقت با عزیزانتان لحظات خوشی را بگذرانید.

قدم زدن

نفوذ خوبی داشته باشید

به آنچه دوستتان احتیاج دارد فکر و سپس مطابق آن رفتار کنید اگر می خواهند بیشتر بخوابند و کمتر چیزی بخورند از آنها نخواهید که بیرون بروید یا اگر می دانید تعامل با رئیسشان در کاهش استرس کمک کننده است آنها را تشویق نکنید که سرکار نروند.

اگر در حال انجام کاری هستند که می دانید برای آنها مضر است، آنها را آگاه کنید زیرا این افراد به کسی نیاز دارند که بتواند راه حلی ارائه دهد.

محرک آنها باشید

به افراد مضطرب کمک کنید تا آرامش خود را حفظ کنند و نفس عمیق بکشند و اضطرابشان را کاهش دهند. نفس عمیق سیستم عصبی پاراسمپاتیک را عمیقا فعال و سیستم عصبی سمپاتیک را متعادل می کند تا به این ترتیب فرد به آرامش برسد.از این افراد بخواهید 5 تا 10 بار نفس عمیق بکشند و آب بنوشند تا خشکی دهانشان رفع و سپس فعال شوید.

به آنها کمک کنید تا در زمان حال زندگی کنند

وقتی شخصی که دوستش دارید مضطراب است، اولین کار ممکن شاید این باشد که از او بخواهید " آرام بگیرد" اما گفتن این جمله به تنهایی کارساز نیست، زیرا اضطراب باعث می شود نتوانید از راه درست فکرکنید. اضطراب زمانی تحریک می شود که تهدیدی را درک کنید و این باعث ترشح آدرنالین می شود پس باید فارغ از فکر و خیالهای آینده در زمان حال زندگی کنید.

درمان اضطراب دیگران

مثبت نگری را منتقل کنید

این طبیعی است که انسان بیشتر از کارهای مثبت، وقت و انرژی خود را صرف وقایع منفی زندگی خود کند اما برای رشد واقعی، باید ذهنیت خود را تغییر دهید. بنابراین، هنگامی که فرد آرامش پیدا کرد به او کمک کنید تا فکر خود را به سمت موارد مثبت سوق دهند و ازخداوند به خاطر نعمت هایی که دارد سپاسگزاری کنند.

پیشنهاد استراحت دهید

استرس باعث می شود فکر کنید همیشه باید فعال باشید اما گاهی به نقطه ای می رسید که دیگر نمی توانید ادامه دهید، به عنوان یک فرد حامی می توانید به فرد مضطرب پیشنها دهید استراحت کند تا هنگام بازگشت به کار بهره وری بیشتر داشته باشد.

احساسشان را درک کنید

یکی از بدترین اتفاقاتی که می تواند برای فرد مضطرب بیفتد این است که احساسات او را سرکوب کنید پس حتی اگر شخص را می شناسید بدون قضاوت او را حمایت کنید و بپذیرید که همه به طور متفاوتی با استرس مقابله می کنند و به آنها بگویید که احساساتشان کاملاً ارزشمند است تا با این جملات او را از اینکه شما درکشان می کنید مطمئن کرده باشید.

درک فرد مضطرب

خاطرات خوب را برایش یادآوری کنید

تمام کارهایی که افراد مضطرب فکر می کردند نمی توانند انجام دهند و همه چالش هایی که در گذشته برطرف کرده اند را به آنها یادآوری کنید که چقدر خارق العاده بوده اند زیرا گاهی ما انسانها فراموش می کنیم چقدر توانا هستیم.

به آنها بگویید تنها نیستند

هر فردی در دوره ای از زندگی دچار استرس می شود بعضی اوقات بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که فقط در کنار افراد مضطرب باشید به آنها اجازه دهید تا صحبت کنند و بدانند که تنها نیستند.

حامی و طرفدارشان باشید

همه ما عاشق کلمات تشویقی هستیم و در مواقع ضروری و دشوار این کلمات می توانند به کسانی که دوستشان داریم انگیزه ادامه کار بدهند. سعی کنید یادداشت ها ، متن ها و یا پیام های صوتی برای آنها بگذارید تا هر کجا که می روند از حمایت تان بهره مند شوند.

راه کمک به یک کودک یا بزرگسال مضطرب

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی