کلاپس مفصل ران
زمانی که جریان خون مناسب و مواد مغذی به مفصل ران نمی رسد کلاپس مفصل ران اتفاق می افتد. این مشکل جدی و خطرناک می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

کلاپس مفصل ران، مشکلی جدی و دردناک

درد مفاصل معمولاً برای اکثر مردم اتفاق می افتد. تحقیقات نشان می دهد که تقریبا 30 درصد جوانان به درد های مفصلی دچار هستند. اگر در مورد درد مفصل ران که اخیراً تجربه کرده اید نگران هستید، احتمالاً علتش این است که عادت های رایج و غلط خود را نمی شناسید و نمی دانید که چه چیزی باعث مشکل شده که اگر آنها را مورد توجه قرار ندهید، ممکن است باعث کلاپس مفصل ران شود و نیاز به جراحی دارد.

کلاپس مفصل ران زمانی اتفاق می افتد که منبع خون که باعث تغذیه بافت ران می شود، آسیب ببیند که ممکن است به دلیل مصرف بعضی از دارو ها، جراحت، ضربه یا بعضی از وضعیت ها اتفاق بیفتد که در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک بیشتر آن ها را توضیح می دهیم.

کلاپس مفصل ران

علل؛ چه چیزی باعث کلاپس ران می شود؟

مفصل ران شبیه به یک توپ و یک لوله است؛ از دو استخوان تشکیل شده، استخوان ران که قسمت لوله شکل را تشکیل می دهد و استخوان لگن که قسمت توپی شکل را تشکیل می دهد. اگر جریان خون مناسب و مواد مغذی به این مفصل نرسد، کلاپس مفصل ران اتفاق می افتد که در این حالت، قسمت توپی شکل تشنه و حریص خون می شود و می میرد یا به اصطلاح کلاپس می شود اما چه چیزهایی باعث این اتفاق می شود؟

مصرف استروئید

مصرف میزان بالای استروئید که یک داروی رایج برای کنترل بیماری التهابی مانند آسم، روماتیسم مفصلی یا اختلال خود ایمنی است، می تواند عاملی برای کلاپس مفصل ران باشد زیرا سلول های چربی داخل این مفصل را افزایش می دهد، و مانع تغذیه آن ها از منابع خونی می شود. البته می توان با بعضی از دارو های دیگر یا تغییراتی در سبک زندگی بیماری را کنترل کرد و همچنان به مصرف دارو های استروئیدی ادامه داد.

مصرف استروئید

آسیب دیدگی شدید

آسیب دیدگی شدید به مفصل ران مانند شکستگی یا جابهجایی مفصل، باعث می شود تا رگ های خونی که عامل تغذیه رسانی به مفصل هستند آسیب ببینند و در نتیجه اگر شدید باشد، مکانیسم طبیعی بدن دچار مشکل می شود و رگ های خونی نمی توانند مواد مغذی را به این ناحیه برسانند.

ابتلا به دیابت

افراد مبتلا به دیابت که در جریان خون خود مشکلاتی دارند، این اتفاق برایشان می افتد زیرا دیابت باعث می شود که رگ های خونی شکننده شوند و به راحتی آسیب ببینند. رگ های خونی کوچک که باعث تغذیه مفصل ران می شوند، هم نمی توانند مواد مغذی کافی را به مفصل ران برسانند و در نتیجه کلاپس شده و می میرند. این افراد باید به شدت به رژیم و میزان قند خون خود دقت کنند.

دیابت

افراد مبتلا به اختلالات خونی

بسیاری از بیمارانی که از اختلالات خونی رنج می برند و به مشکلاتی مثل مشکل انعقاد خون، و بیماری های مربوط به خون دچار هستند، رگ های خونی شان نمی تواند مفصل ها را به خوبی تغذیه کند و در نتیجه این رگ ها بسته می شوند و جریان خون به این ناحیه به اندازه کافی نمی رسد.

سالم نگه داشتن مفصل ران و جلوگیری از کلاپس

از طریق سلول های ساقه ای که از لگن بیمار برداشته می شود و از مغز استخوان بوده و آن را داخل مفصل ران قرار می دهند؛ باعث می شوند که رگ های خونی جدید در این ناحیه رشد کنند و تغذیه رسانی را انجام دهند که از کلاپس جلوگیری می کند.

جلوگیری از کلاپس ران

درمان و جراحی برای کلاپس مفصل ران

متاسفانه اگر آسیب خیلی شدید باشد و فرد دیر مراجعه کند، باید جراحی انجام دهد زیرا مفصل استخوان ران از بین می رود که معمولاً پلاستیک، فلز یا مواد سرامیکی را جایگزین می کنند و فرد می تواند بعد از مدتی به زندگی طبیعی خودش برگردد. البته طول عمر این مواد تقریباً 20 سال است و اگر لازم باشد، فرد باید مجدد جراحی شود.

مشکل جدی مفصل ران به نام کلاپس+ دلیل و راه حل

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : مفاصل
وبگردی