تولد
خانه آماده مهمان
همه ایرانی ها مهمان را دوست دارند و به مهمان نوازی معروف هستند، ولی مشکلاتی وجود دارد که یکی از آنها مرتب نبودن خانه برای پذیرایی از مهمان است.

نکاتی برای آنکه منزلتان در هر زمان آماده میهمان باشد

در فرهنگ دینی ما مهمان حبیب خدا و مایه برکت است. همه خانواده های ایرانی مهمان نواز بوده و حتی از مهمانان ناخوانده خود نیز به خوبی پذیرایی می کنند اما برخی افراد با مشکل به هم ریختگی منزل مواجه اند و در زمان رسیدن مهمان سرزده به دلیل نامرتبی خانه دچار استرس می شوند.

اگر می خواهید خانه تان را برای پذیرایی از میهمانان سرزده آماده نمایید و خانه شما همیشه آماده ی مهمان باشد، این بخش از نمناک را مطالعه کنید. اگر شما هم دوست دارید منزلتان همیشه برای آمدن میهمان آماده باشد، رازهای ساده ی این بخش که راز خانم هایی است که خونشون همیشه آماده مهمان است را بکار گیرید.

برنامه ریزی کنید

برای منظم نگه داشتن خانه، برنامه و فهرست کار داشته باشید. لازم نیست برنامه ریزی تان بسیار دقیق و سخت گیرانه باشد. هر روز وقتی را برای مرتب کردن قسمت های مختلف خانه تعیین کنید و در انجام برنامه ریزی دقیق باشید.

برای اینکه بتوانید از شر خانهٔ نامنظم و نامرتب رها شوید و کارهای روزمره تان را به سرعت انجام دهید، هر روز بخشی از کارهای مربوط به خانه را انجام دهید.

برنامه ریزی

هر وسیله را سر جای خودش قرار دهید

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای داشتن خانه ای تمیز و مرتب انجام دهید، این است که هر وسیله را پس از برداشتن و استفاده سر جای خودش قرار دهید. بهتر است لوازم اضافی و اسباب بازی های به درد نخور را جدا کرده تا از شلوغی و بهم ریختگی مداوم وسیله ها جلوگیری نمایید.

سطوح را مرتب پاک کنید

ریختن غذا روی میز و یا شانه کردن موها جلوی آینه سطوح را کثیف می کند به همین دلیل پاک کردن آن اهمیت زیادی دارد و تفاوت بزرگی ایجاد می کند. بنابراین هر روز صبح بعد ازبیدار شدن و صرف صبحانه این کار را انجام دهید تا مجبور نباشید آخرین لحظه قبل از ورود مهمان ها با عجله پاکسازی کنید.

از سبد استفاده کنید

از سبدها برای جمع آوری و مرتب نگه داشتن اقلام داخل آشپزخانه و حمام استفاده کنید اینکار باعث صرفه جویی در وقت و همچنین چیدمان یک سری وسایل داخل فضا می شود.

سبد

پس از آشفتگی جارو بکشید

بعد از پخت و پز یا هرکار دیگری که موجب آشفتگی می شود بلافاصله با جارو دستی یا برقی محیط را تمیز کنید زیرا با انجام اینکار منزل همیشه زیبا و تمیز به نظر می رسد.

ظرف ها را فوراً بشویید

ظرف هایی که در حین آشپزی کثیف می شود را قبل از غذا خوردن بشویید زیرا وجود انبوهی از ظروف در سینک ناخوشایند است و اغلب بو بدی می دهد که با شست و شوی فوری این مشکل بر طرف خواهد شد.

لباس ها را به موقع بشویید

اگر همیشه آخر هفته ها لباس می شویید و این کار سبب می شود در طول هفته با کوهی از لباس های نشسته روبرو شوید، بهتر است هر چند روز یک بار لباس هایی که نیاز به شستشو دارند را از کمدها و سطح خانه جمع کنید و داخل لباسشویی بریزید و لباسها را بعد از شستشو و خشک شدن تا کرده و در کشوها و کمدهای مخصوص جا دهید. کشوها و کمد ها به هم ریخته را در حین جمع کردن لباسهای شسته شده مرتب کنید.

لباس کثیف

از اعضای خانواده کمک بگیرید

برای مرتب کردن خانه از اعضای خانواده کمک بگیرید. اگر در منزلتان کودک دارید، از آنها در مرتب کردن خانه کمک بگیرید و کودکان را در امور مرتب سازی خانه شریک کنید و قدر تلاش های کودکانتان را بدانید و برای آنها ارزش قائل شوید.

از گلهای طبیعی استفاده کنید

یکی از بزرگترین کارهایی که می توانید انجام دهید استفاده از گلهای طبیعی ارزان قیمت است. قرار دادن گل های طبیعی در چند نقطه کلیدی (مانند نزدیک ورودی، حمام اتاق نشیمن) واقعاً مکان را روشن کرده و فضایی دوستانه و شاداب تر ایجاد می کند.

گرد و غبار را پاک کنید

گرد و غباری که روی سطوح می نشیند را هر روز صبح با استفاده از دستمال پاک کنید تا منزلی عاری از گرد و غبار داشته باشید. شیشه شو را در دسترس قرار دهید و آینه ها و شیشه ها را به طور روزانه تمیز کنید تا همیشه براق و تمیز باشد.

گردگیری

یخچال را بررسی کنید

یخچال را بررسی کنید، غذاهای اضافی را بیرون آورده و داخل آن را با یک دستمال مناسب تمیز کرده و وسیله ها را داخل یخچال بچینید. بهتر است برای آمدن مهمان ناخوانده همیشه مقداری میوه در یخچال داشته باشید اما میوه زیاد تهیه نکنید زیرا ممکن است خراب و اسراف شود.

سرویس ها یادتان نرود

سرویس های بهداشتی یکی از مکان های بسیار حساس در خانه به شمار میروند که باید به طور مرتب ضدعفونی شوند پس هر روز زمانی را به تمیز کردن سرویس ها اختصاص دهید، سرویس ها را با پاک کننده های مخصوص تمیز کرده و هر وسیله را بعد از ضد عفونی کردن سر جای خودش قرار دهید.

زمانی که شب ها قبل از خواب از سرویس بهداشتی استفاده میکنید آن را با مایع ضدعفونی کننده تمیز کنید تا همیشه تمیز و پاکیزه باشد. می توانید بعد از هر بار دوش گرفتن آینه و روشویی را تمیز کرده و خشک کنید تا همیشه تمیز و مرتب به نظر رسند و کارها روی هم تلنبار نشود.

خریدها را مرتب کنید

یکی از علت های به هم ریختگی خانه این است که ما وقتی از خرید باز می گردیم، آن ها را در گوشه ای از خانه رها کرده و لباس های خود را پخش و پلا می کنیم. برای مرتب ماندن خانه بلافاصله پس از خرید هر چیزی را در جای خود قرار دهید تا بعدا مجبور نباشید وقت زیادی را صرف مرتب کردن آن ها نمایید.

خرید

قبل از خواب خانه را مرتب کنید

هر شب قبل از خواب چند دقیقه را به مرتب کردن خانه اختصاص دهید، هر وسیله را در جای خود قرار دهید و به خانه نظم دهید تا همیشه کار زیادی نداشته باشید و نیازی به مرتب کردن خانه نداشته باشید.

آشپزخانه تمیز نگهدارید

آشپزخانه قلب خانه بوده و مرتب بدن آن به مرتب بودن خانه کمک می کند. برای داشتن آشپزخانه ای مرتب:

  • ظرف ها را بعد از شستن و خشک کردن داخل کابینت و سر جای خودش بچینید تا روی هم تلنبار نشود.
  • پیشخوان آشپزخانه را همیشه خلوت نگه دارید.
  • زباله ها را مرتب خالی کنید.
  • دستمال های آشپزخانه را شسته و بعد از خشک شدن تا کرده و داخل یک کشو بچینید.

آثار هنری زیبا انتخاب کنید

آثار هنری که انتخاب می کنید چیزهای زیادی در مورد تان می گوید و تأثیر زیادی بر ماهیت کلی خانه دارد. در مورد آنچه که خانه خود را با آن تزئین می کنید بسیار دقیق باشید و به جای انتخاب آثار هنری بر اساس اندازه و رنگ چیزی را انتخاب کنید که واقعاً آن را دوست دارید، به طوری که مفتخر باشید آن را به نمایش بگذارید.

تابلو

محیط مناسب برای مکالمه ایجاد کنید

چیدمان مبلمان می تواند فضایی را ایجاد کند که اگر ناخوشایند باشد، مهمانان فوراً احساس ناراحتی می کنند بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که یک الگوی رفت و آمد مناسب و آسان برای جابجایی وجود دارد و مبلمان را در مناطقی قرار دهید تا مهمانان بتوانند به راحتی با هم صحبت کنند.

فضا را روشن سازید

فضاهای روشن دارای طراوت و استقبال بیشتری هستند بنابراین مطمئن شوید که پنجره های شما با کوتاه کردن درختان اطراف آنها و بدون مانع در داخل مسدود نشده است تا نور طبیعی زیادی به فضا سرازیر شود.

اگر نور طبیعی زیادی در دسترس ندارید، نصب نورگیر یا استفاده از نور مصنوعی جذاب برای پر کردن گوشه های تیره را در نظر بگیرید.

داخل خانه رایحه های خوب پخش کنید

رایحه یک حس قدرتمند است، بنابراین داخل خانه رایحه پخش کنید و مطمئن شوید که همیشه بوی خوبی دارد. پنجره ها را حداقل یک بار در روز باز کنید تا هوا خارج شود و از رایحه های دیگر برای ایجاد جذابیت بیشتر مانند شمع، خوشبو کننده هوا استفاده کنید.

راز خانم هایی که خونشون همیشه آماده مهمونه

4.745
این مطلب مفید بود ؟423
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی