تولد
شامپو فرش خانگی
شامپو فرش ها دارای مواد شیمیایی هستند که به سلامتی آسیب می زند. شما می توانید برای تمیزکردن فرش ها، با مواد طبیعی شامپو فرش خانگی تهیه و استفاده کنید.

با مواد اولیه طبیعی شامپو فرش خانگی درست کنید

فرش های خانه همیشه در معرض کثیفی هستند مخصوصا فرش هایی که در مناطق پر تردد خانه چون راهرو و آشپزخانه پهن شده اند. به همین دلیل تمیز کردن منظم آن ها مهم است.

تمیز کردن مکرر نه تنها باعث نو به نظر رسیدن فرش می شود بلکه به کاهش کثیفی ها و آلودگی هایی که می توانند موجب بیماری شوند نیز کمک می کند.

مشکل اینجاست که شامپو فرش های تجاری پر از مواد شیمیایی سمی هستند که موجب بیماری می شود. به همین دلیل دفعه بعد که خواستید فرش هایتان را تمیز کنید، یک شامپو فرش خانگی تهیه کنید.

تهیه شامپو فرش خانگی بسیار آسان بوده و با موادی که در خانه دارید می توانید آن را درست کنید. تهیه این شوینده خانگی هزینه کمی داشته و حتی از محلول های شیمیایی نیز کم هزینه تر است. در این قسمت از سبک زندگی نمناک چند دستور العمل عالی برای تهیه شامپو فرش خانگی ذکر شده است.

شامپو فرش خانگی

نحوه تمیز کردن فرش با شامپو فرش خانگی

تهیه یک شامپو فرش خانگی در مقایسه با شامپو فرش تجاری، گزینه ای آسان و سازگار با محیط زیست می باشد. تمام دستورالعمل های ذکر شده در این مقاله توسط مواد طبیعی موجود در آشپزخانه تهیه می شود. در ادامه دستورالعمل های تهیه شامپو فرش های خانگی را به شما معرفی می کنیم تا از شر لکه های فرش خلاص شوید.

شوینده خانگی فرش های ماشینی

فرش های ماشینی با الیاف مصنوعی، عمده ترین فرش موجود در بازار را شامل می شوند و به دلیل استحکام، دوام، مقاومت در برابر لکه و مقرون به صرفه بودن از محبوبیت بالایی برخوردار است. نگهداری فرش ماشینی نسبتا ساده است و به همین دلیل این دستورالعمل برای تمیز کردن چنین فرش هایی مناسب است.

مواد لازم:

 • 9 فنجان سرکه سفید
 • 9 فنجان آب

مواد را در سطلی بزرگ ریخته و خوب مخلوط کنید و این محلول را در ماشین فرش شویی خود اضافه کنید و طبق دستورالعمل های سازنده ماشین، تمیز کردن فرش را آغاز کنید. توجه داشته باشید که فرش هایتان را خیلی خیس نکنید زیرا به فرش آسیب رسانده و آن را جمع می کند.

سرکه سفید

شوینده خانگی فرش هایی با رنگ روشن

در این دستورالعمل، از پراکسید هیدروژن به عنوان ماده اصلی به همراه آب گرم استفاده می شود. پراکسید هیدروژن خواص سفید کنندگی داشته و می تواند لکه های سر سخت را از بین ببرد.

این دستورالعمل را نباید برای فرش های تیره استفاده کرد زیرا به رنگ آن آسیب رسانده و فرش را سفید می کند. همانند باقی روش ها، لازم است این محلول را ابتدا در یک گوشه از فرش امتحان کنید.

مواد لازم:

 • 4 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن 3 درصد
 • یک قاشق غذاخوری مایع ظرفشویی
 • یک و نیم فنجان آب داغ
 • 5 قطره روغن گیاهی دلخواه

پراکسید هیدروژن، مایع ظرفشویی و روغن را در کاسه ای با یکدیگر مخلوط کنید و آن را به همراه آب داغ در قسمت مخصوص شوینده ماشین فرش شویی بریزید.

شامپو فرش طبیعی

شوینده خانگی و طبیعی ماشین فرش شویی

اگر برای شستن فرش از ماشین فرش شویی استفاده می کنید دیگر لازم نیست از شامپوفرش های شیمیایی استفاده کنید. در ادامه دستورالعملی به شما معرفی می کنیم که می تواند برای شستشو عالی باشد. شما نیز می توانید این روش را با مواد ارزان موجود در خانه تهیه کنید.

مواد لازم:

 • 2 قاشق غذاخوری آمونیاک
 • یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی
 • 2 فنجان الکل
 • چند قطره از روغن گیاهی دلخواه

مواد لازم را در یک سطل مخلوط کنید و سپس آن را با آب گرم پرکنید و این محلول را به مخزن ماشین فرش شویی خود اضافه کنید.

این مخلوط غلیظ نیست بنابراین نیازی به افزودن آب اضافی در مخزن نخواهید داشت. این محلول نه تنها برای شستشوی فرش بلکه برای تمیز کردن کف خانه و حمام نیز استفاده می شود.

دستور شامپو فرش خانگی

اسپری شستشوی فرش

با وجود بچه در خانه فرش ها زود به زود لکه دار می شوند. شامپو فرش های تجاری موجود در بازار مواد سمی شیمیایی را به سیستم تنفسی اعضای خانواده وارد می کند و به سلامتی آسیب خواهد زد.

استفاده از این اسپری خانگی آسان بوده و آلودگی و لکه های فرش را ازبین می برد. این محلول همچنین برای شستشوی فرش و دیگر تشک های سفت به کار می رود.

مواد لازم:

 • یک فنجان سرکه سفید مقطر
 • 2 فنجان آب گرم
 • 2 قاشق چای خوری نمک
 • 15 قطره روغن گیاهی دلخواه

آب و سرکه را درون یک بطری اسپری بریزید. نمک و روغن را نیز اضافه کنید و درب ظرف را ببندید و به خوبی تکان دهید تا مواد به خوبی ترکیب شوند.

اجازه دهید فرش کاملا خشک شود تا مواد موثر واقع شوند. فرش را جاروبرقی بکشید تا گرد وخاک و آلودگی از بین برود.

این مواد را می توانید برای شستشوی پرده و مبلمان نیز به کار ببرید.

اسپری شستشوی فرش

شوینده خانگی مرکبات

بسیاری از شامپوفرش های تجاری موجود در بازار از آنزیم برای از بین بردن لکه و آلودگی استفاده می کنند. در ادامه یک دستورالعمل آنزیم دار به شما معرفی شده است.

تهیه این روش کمی وقت و حوصله می خواهد اما پس از استفاده از نتیجه آن شگفت زده خواهید شد.

مواد لازم:

 • 7قاشق غذاخوری شکر قهوه ای
 • یک و یک دوم فنجان پوست لیمو و پرتقال
 • یک لیتر آب
 • یک شیشه یا بطری بزرگ برای مخلوط کردن مواد

شکر قهوه ای را در ظرف مورد نظر بریزید. پوست لیمو و پرتقال را اضافه کنید و در نهایت آب را اضافه کرده و درب ظرف را ببندید. ظرف را به خوبی تکان دهید تا مواد با یکدیگر مخلوط شوند و سپس درب ظرف را نیمه باز بگذارید.

این کار باعث می شود تا گازهای اضافی خارج شده و ظرف منفجر نشود. این محلول را تا 3 ماه به حال خود رها کنید. پس از گذشت 3 ماه محلول را در ظرف اسپری ریخته و روی لکه ها اسپری کنید و با یک دستمال تمیز و خشک لکه ها را تمیز کنید. مدتی صبر کنید تا فرش خشک شود و سپس جاروبرقی بکشید تا آلودگی ها از بین بروند.

شوینده خانگی مرکبات

محلول پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن لکه و آلودگی است. چنانچه در بخش خانه داری نمناک اشاره شده است وقتی آن را با جوش شیرین ترکیب کنید می توانید بو را نیز از بین ببرید. ترکیب این دو ماده با یکدیگر یک شامپو فرش عالی را می سازد.

مواد لازم:

 • یک فنجان جوش شیرین
 • یک دوم فنجان پراکسید هیدروژن
 • یک قاشق چای خوری مایع ظرفشویی

ابتدا جوش شیرین را روی لکه ها بریزید، پراکسید هیدروژن را با مایع ظرفشویی درون ظرفی مخلوط کنید و به تدریج به جوش شیرین اضافه کنید و سپس با مسواک یا برسی نرم روی لکه ها بمالید و با حوله یا دستمالی خشک آن را پاک کنید و به مدت 10-15 دقیقه صبر کنید و سپس آن قسمت را جاروبرقی بکشید. در صورت سرسخت بودن لکه ها این روش را تکرار کنید.

شما می توانید از خاک دیاتومه هم استفاده کنید و آن را روی لکه فرش بمالید که پس از چند ساعت لکه از بین می رود.

*داشتن فرشی تمیز و عاری از لکه و بو؛ بدون استفاده از شامپوفرش های شیمیایی تجاری نیز ممکن است. با دستورالعمل های فوق می توانید یک شامپوفرش خانگی و سازگار با محیط زیست داشته باشید و از تمیزی فرش های تان لذت ببرید.

فرمول ساخت 6 نوع شامپو فرش خانگی عالی

2.711
این مطلب مفید بود ؟65
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی