غذاهای گرم یا سرد

غذای سرد یا گرم، کدومو بخوریم بهتره؟

کد مطلب : 84875زمان مطالعه : 3 دقیقه
خوردن بعضی غذاها به طور سرد و بعضی از غذاها به طور گرم بسیار لذت بخش است، اما سرد و گرم بودن زیاد غذا تاثیرات عمیقی بر سلامت شما خواهد گذاشت.

اثرات مثبت یا منفی غذای سرد و گرم بر سلامت بدن

خوردن بعضی از خوراکی ها مانند بستنی هر چقدر سرد تر باشد، لذت بخش تر است و هر چه قدر بیشتر گرم شود، از میزان خوشمزگی اش کمتر خواهد شد اما آیا تا به حال به تفاوت طعم مواد غذایی در حالت گرم و سرد دقت کرده اید؟ آیا می دانید که سرد و گرم بودن غذا چه تاثیری برای بدن دارد؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک تفاوت تاثیر غذای سرد و گرم روی بدن را بررسی می کنیم و اثرات مثبت و منفی آن را به شما توضیح خواهیم داد.

افرادی که غذای سرد می خورند، کالری بیشتری مصرف می کنند

طبق مطالعات اخیر بسیاری از افراد به اشتباه فکر می کنند که غذای گرم یعنی کالری بیشتر، زیرا ما را خیلی سریع تر سیر می کند اما مطالعات علمی اثبات کرده است که غذای سرد نسبت به غذای گرم باعث می شود که شما کالری بیشتری مصرف کنید، زیرا غذای سرد حداقل 31 درصد کالری، 37 درصد چربی و بیش از 22 درصد کربوهیدرات دارد و در نتیجه افرادی که غذای سرد بیشتری استفاده می کنند، بیشتر به چاقی مبتلا هستند.

 کالری

بدن با گوارش غذای سرد مشکل بیشتری دارد

روشی که بدن برای گوارش غذا استفاده می کند، در دما های مختلف متفاوت است. یعنی زمانی که ما چیزی سرد می خوریم، بدنمان تلاش بیشتری می کند زیرا اول می خواهد آن غذا را گرم کند و بعد گوارش را انجام دهد.

به عنوان مثال سوپ داغ فقط 15 دقیقه برای گوارش نیاز دارد اما لبنیات مخصوصاً بستنی خیلی خنک بیشتر از 30 دقیقه تا 2 ساعت زمان نیاز دارد، زیرا اول باید گرم شود و بعد گوارش آغاز گردد.

البته منظور ما این نیست که از خوردن غذا های سرد مانند میوه ها و سبزیجات دست بکشید اما کار مفیدی که می توانید انجام دهید، این است که آن ها را تایم طولانی تری داخل دهان نگه دارید تا آنزیم ها بتوانند بیشتر آن را گرم کنند و گوارش راحت تر انجام شود.

غذای گرم مواد مغذی بیشتری دارد

غذای گرم به دلیل اینکه آسان تر گوارش می شود، در نتیجه جذب مواد مغذی از طریق آن بیشتر خواهد بود. یعنی زمانی که سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی را می پزید، میزان لیکوپن آزاد شده از آن ها بیشتر است یا حتی کرفس با پخته شدن، فیبر بیشتری را به بدن می رساند و این گونه می توان گفت که مواد مغذی در غذای گرم بیشتر از غذای سرد است.

سوپ

آب سرد سریع تر از آب گرم جذب می شود

آب سرد هنگامی که با شکم خالی خورده شود، خیلی سریع تر و بهتر از آب گرم جذب می گردد. علت آن هم این است که شما مقدار کمتری از آب گرم را می توانید استفاده کنید و در نتیجه احتمال اینکه با کم آبی مواجه شوید، بیشتر است. البته منظور از آب سرد، آب خیلی خنک نیست.

غذای گرم شما را مدت زمان طولانی تری سیر نگه می دارد

دلیل اینکه بیشتر دوست داریم غذای گرم بخوریم، این است که ما را بیشتر سیر نگه می دارد مواد مغذی آن بیشتر جذب بدن می شود و طعم بهتری دارد و در نتیجه احساس رضایت از طریق غذا در بدن افزایش پیدا می کند و سیگنال سیری را زودتر ارسال کرده و مدت زمان طولانی تری شما را سیر نگه می دارد.

 احساس سیری

غذای گرم و سرد می تواند دمای بدن را تغییر دهد

هیچ شکی نیست که نوشیدنی های داغ مانند قهوه، چای و سوپ بدن را گرم می کند اما بعضی از نوشیدنی های سرد و غذاهای سرد هم می تواند باعث افزایش دمای بدن شود. به عنوان مثال بستنی یک خوراکی خوشمزه است که شاید با خوردنش احساس سرما کنید اما کمی بعد بدن را گرم می کند زیرا چربی و پروتئین بالایی دارد که باعث گرم شدن بدن و گوارش سریع تر غذا می شود و دمای بدن را بالا خواهد برد.

غذای گرم باعث بهبود سلامت روده می شود

هنگامی که شما یک غذا را در دمای بالای 65 درجه سانتیگراد می پزید، شرایط زنده ماندن برای میکروارگانیسم ها سخت می شود. از طرفی نوشیدنی های سرد کربنی مانند نوشابه عامل ایجاد ناراحتی برای شکم یا حالت تهوع هستند و در نتیجه می توان گفت که غذا های گرم معمولاً نفخ کم تری را ایجاد می کنند و به طور کل وضعیت روده با مصرف غذای گرم بهتر است.

غذای سرد یا گرم، کدومو بخوریم بهتره؟

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : تغذیه سالم
وبگردی