تولد
عوارض دوش آب داغ
همه افراد دوش آب گرم را برای گرفتن آرامش انتخاب میکنند اما آب گرم مضراتی برای پوست و موی شما دارد که ممکن است به آن توجه ای نداشته باشید.

حقیقت ارتباط آب داغ با خشکی و پیری پوست

برای بسیاری از افراد هیچ چیزی آرامش بخش تر از دوش گرفتن طولانی مدت با آب گرم یا خوابیدن در وان نیست. این کار استرس را از بین می برد و به خوب خوابیدن کمک کرده و گرفتگی بینی را نیز رفع می کند. در طول زمستان بسیاری از افراد از دوش گرفتن با آب گرم برای رفع سرما لذت می برند. اگرچه خوابیدن در وان آب گرم یا دوش گرفتن با تمام امکانات بنظر لوکس می رسد اما اگر آب خیلی داغ باشد به مرور زمان باعث آسیب دیدن پوست خواهد شد ، آسیبی که در این بخش از بهداشت و سلامت پوست و موی نمناک به آن خواهیم پرداخت.

 دوش گرفتن

آب داغ با خشک کردن پوست ، آن را پیر میکند

حمام کردن و دوش گرفتن با آب داغ می تواند باعث شود که پوست ملتهب شده و درست مثل زمانی که آفتاب سوخته می شویم؛ دوش آب گرم منجر به قرمزی، خارش و حتی لایه برداری از پوست می شود. همچنین این کار تعادل طبیعی رطوبت پوست را بهم می ریزد و روغن ها و چربی ها و پروتئین های طبیعی که پوست را سالم نگه مید ارند ؛ از بین می برد.

پوست خشک با احتمال بیشتری دچار عفونت خواهد شد و همچنین این کار منجر به تولید بیش از حد روغن در بدن می شود که به علت تلاش پوست برای حفظ رطوبت خود است.

اگر دائما با آب داغ دوش بگیرید؛ پوست شما خشک می شود و دچار خارش پوست و جوش خواهید شد و تمام اینها عاملی برای از بین رفتن جوانی و شادابی پوست خواهد بود پس در واقع آب داغ با ایجاد کردن شرایط نامناسب برای پوست، آن را به سمت پیری می برد .

دوش آب سرد یا ولرم، حتی چندبار در هفته می تواند پوست را مرطوب نگه دارد و به مو ها کمک کند که قوی و براق باقی بمانند. اگر بعد از حمام یا دوش گرفتن، پوست شما قرمز می شود؛ به این معنا است که آب خیلی داغ بوده است.

دوش آب گرم کدام یک از بیماری های پوستی را بدتر می کند؟

اگزما یکی از بیماری هایی است که به علت دوش گرفتن طولانی مدت با آب گرم به وجود می آید اما اگزما تنها بیماری نیست که آب گرم روی آن تاثیر منفی می گذارد بلکه پسوریازیس، آکنه ، روزاسه و پوست بیش از حد خشک با دوش گرفتن های طولانی مدت و همراه با آب گرم بدتر می شوند زیرا گرمای زیاد مانع ترمیم پوست بیمار خواهد شد.

بیماری پوستی

آیا دوش آب گرم به پوست سالم نیز آسیب می رساند؟

حتی اگر پوست خشکی ندارید، باز هم دوش آب گرم برای شما بی ضرر نیست . در رابطه با دوش گرفتن با آب گرم باید اعتدال را رعایت کنید زیرا دوش گرفتن با آب گرم موجب می شود تا چربی های مفید پوست شما از بین بروند و پوست تان کاملا خشک شود و در نتیجه شما یک قدم به پیری پوست نزدیک تر شوید.

تاثیر آب داغ بر پوست؛ گرمای آب با پوست چه میکند؟

58
این مطلب مفید بود ؟80
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : share.upmc / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
برچسب : دوش گرفتن
وبگردی