تولد
عوارض شستن مو با آب گرم
وقتی که در زیر دوش قرار میگیریم، بهتر است دمای آب را با دمای بدنمان هماهنگ کنیم که نه خیلی سرد باشد و نه خیلی گرم تا از آسیب به موها جلوگیری شود.

به دلیلی مهم هرگز موهاتو با آب داغ نشور

اینکه آیا آب داغ به موهای شما آسیب وارد می کند یا خیر، موضوعی است که اغلب خانم ها در موردش سوال دارند. شستن مو با آب مزایای بسیار زیادی دارد اما ممکن است بعضی از رفتارهای ما آن را به یک خطر تبدیل کند.

در این قسمت از نمناک به این سوال پاسخ می دهیم که آیا آب داغ باعث ریزش مو می شود یا خیر. در واقع آب گرم باعث ریزش مو نمی شود اما آب داغ باعث ریزش مو و سوزاندن پوست سر و موها خواهد شد.

اثرات مخرب آب داغ روی مو

آب داغ یعنی آب 100 درجه فارنهایت، اثرات مخربی برای پوست سر دارد و باعث ورم بافت اینترکولار می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد و لیپید ها و اجزای پروتئینی کوچک و دیگر اجزای محلول در آب در این لایه ها به سرعت از پوست سر جدا می شوند، هر لیپیدِ فاقد سبوم، روی سطح پوست فولیکول ها در آب داغ تحت تاثیر قرار می گیرد و از دست دادن تعداد زیادی از این لیپید ها باعث می شود که پوست سر خشک شود، موها شکنندگی پیدا کنند، حالت ارتجاعی خود را از دست بدهند و دیگر مانند قبل براق نباشند.

لیپید ها به عنوان بافر مرطوب کننده موی سر عمل می کنند و هیدروفوبیک هستند. کمبود لیپید باعث می شود که رطوبت پوست سر کم شود؛ کمبود رطوبت باعث خشکی پوست سر می شود. کمبود اجزای پروتئینی هم در چنین حالتی اتفاق می افتد که باعث متخلخل شدن مو و کاهش رطوبت آن می شود.

دوش گرفتن

دوش گرفتن چه اثری روی مو دارد؟

شستن موها باعث تمیز شدن پوست سر و از بین بردن چربی و آلودگی مو ها می شود. اگرچه نتیجه خاصی روی رشد مو یا تغییر الگوی رشد مو ندارد اما اگر شما مدام چند بار پشت سر هم با آب داغ دوش بگیرید، به پوست سر خود آسیب وارد می کنید و توانایی رشد مو را از بین می برید.

آب داغ باعث می شود مو های ما متخلخل شود و در نتیجه منافذ آن باز می شود. آلودگی های هوا را به خودشان جذب می کنند، چسبندگی روی پوست سر اتفاق می افتد و ما با موهای شکننده مواجه خواهیم بود.

درست است که آب داغ کثیفی، آلودگی و چربی را می شوید اما همزمان چربی طبیعی پوست سر را نیز از بین می برد و رشد مو را مختل می کند. هنگامی که مو با چربی مفید مواجه نباشد، براقیت و ضخامت خود را از دست می دهد و با بالا رفتن سن، وضعیت بد تر می شود و ممکن است یک نوع التهاب در پوست سر به وجود بیاید که خشکی را چند برابر می کند.

چرا آب داغ باعث ریزش مو می شود؟

آب داغ مستقیماً باعث ریزش مو نمی شود اما تاثیراتی روی سلامت پوست سر دارد که ممکن است التهاب خفیفی را ایجاد کند و باعث ضعیف شدن ساقه مو شود و شکنندگی در آن اتفاق بیفتد. هیچ شکی نیست که دمای آب باید متعادل باشد. آب داغ هم آب متعادلی نیست؛ پس بهتر است موهای خود را با آب گرم یا ولرم بشویید و به پوست سر آسیب وارد نکنید.

برای درخشان شدن موها بهتر است که از آب خنک استفاده کنید و مو های محکم و آماده برای رشد داشته باشید. آب خنک فقط در عرض 10 الی 15 ثانیه می تواند کوتیکول ها را سفت کند و جریان خون را تحریک کند و همین مقدار کافی است.

آسیب به مو

بهترین دمای آب برای شستن مو ها چیست؟

اعمال گرما به موها باعث شکنندگی و خشکی است. هنگامی که می خواهید موها را بشویید، مراقب دمای آب باشید تا درخشندگی، سلامت و رشد آن بهبود پیدا کند و از دمای ولرم برای آب استفاده کنید.

مزایا و معایب شستن مو با آب داغ

مزایا و معایت شستن موها با آب داغ:

مزایا

  • چربی و آلودگی را از روی مو پاکسازی می کند.
  • جریان خون فولیکول ها را در پوست سر افزایش می دهد.
  • بافت اضافی پوست سر را جدا می کند و موها را حجیم تر نشان می دهد.

شانه کردن

معایب

  • روغن های طبیعی پوست سر را که عامل حفاظتی هستند از بین می برد.
  • باعث خشکی پوست سر و مو ها می شود.
  • شوره و خارش را ایجاد می کند.
  • ریشه مو را تضعیف می کند.
  • به ریشه آسیب وارد کرده و مو های وز را ایجاد می کند.

به دلیلی مهم هرگز موهاتو با آب داغ نشور

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : clinicexpert / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
برچسب : دوش گرفتن
وبگردی