تولد
در این مطلب نگاهی به نقش هتل در پیشرفت صنعت گردشگری در ایران داشته‌ایم.

صنعت گردشگری یکی از مهم‌ترین صنایع هر کشوری است و این صنعت پایدارترین و بی‌خطرترین صنعتی است که‌‌‌ می‌تواند فرصت‌های شغلی متعددی را ایجاد کند. صنعت گردشگری نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد و به همین دلیل باید توجه ویژه‌ای به آن شود. یکی از اصلی‌ترین زیرشاخه‌های این صنعت هتلداری است. در سراسر ایران و مناطق گردشگری آن هتل‌های بین‌المللی و 5 ستاره متعددی ساخته شده است که توانسته نظر گردشگران داخلی و خارجی متعددی را به خود جلب کند و توریست‌ها با اقامت در آن‌ها‌‌‌ می‌توانند به‌راحتی از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی هر شهر بازدید کنند و سفری خاطره‌انگیز برای خود رقم بزنند. در ادامه نقش هتل در پیشرفت صنعت گردشگری در ایران را بیشتر مورد بررسی قرار‌‌‌ می‌دهیم.

اگر‌‌‌ می‌خواهید اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید پیشنهاد‌‌‌ می‌کنیم تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

هتل و هتلداری در ایران

پس از دوران قاجار و در دوران حکومت پهلوی اول و دوم به ویژه در دهه‌های 40 و 50 خورشیدی ساخت و ساز هتل‌ها رونق پیدا کرد و هتل‌های شیکی در تهران، کیش، مشهد، رامسر و سایر شهرهای کشور ساخته شد. تا پیش از این در نقاط مختلف کشور کاروانسراهایی برای رفع خستگی مسافران و اقامت آن‌ها وجود داشت مانند کاروانسرای عباسی که قدمت آن به دوره صفویه باز‌‌‌ می‌گردد اما در دوران پهلوی به هتل عباسی تغییر کاربری پیدا کرد. تبدیل کارونسراها به هتل‌ها موجب شد که این بناها مورد بازسازی قرار گیرند و با مجهز شدن به بروز‌ترین امکانات و تجهیزات به فعالیت خود ادامه دهند. از قدیمی‌ترین هتل‌های ایران‌‌‌ می‌توان به گراند هتل تهران اشاره نمود که بیش از نیم‌قرن از زمان ساخت آن‌‌‌ می‌گذرد اما همچنان طرفداران بسیاری دارد و از بهترین هتل‌های تهران محسوب‌‌‌ می‌شود.

هتلداری و تغییرات آن از گذشته تا به امروز

همان‌‌طور که اشاره شد در زمان‌های خیلی دور در ایران هیچگونه هتلی وجود نداشت و کاروانسراها شرایط استراحت مسافران را فراهم‌‌‌ می‌نمودند. در واقع کاروانسراها علاوه‌بر محل اقامت محلی برای تبادل دانش، علم و فرهنگ بودند. اما امروزه شرایط کاملا تغییر کرده و مسافران‌‌‌ می‌توانند از طریق تکنولوژِی به صورت آنلاین به‌راحتی بهترین هتل‌های بین المللی و 5 ستاره را انتخاب کنند و پیش از سفر برای رزرو آن‌ها اقدام کنند. جالب است که بدانید پیشرفت تکنولوژی موجب شده صنعت هتلداری نیز دچار تغییرات چشم‌‌گیری شود و روز به روز شاهد تغییرات بسیاری در این صنعت هستیم. به‌طوری که امروزه شاهد هتل‌های زنجیره‌ای معروفی در سراسر جهان هستیم که چند نمونه از آن‌ها داخل ایران وجود دارد. بنابراین‌‌‌ می‌توان گفت صنعت هتلداری کشور از پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده و بسیار پر رونق است.

بهترین هتل های 5 ستاره و معروف تهران را می شناسید ؟

تاثیر هتل‌های بین المللی و 5 ستاره در جذب توریست

هتل‌های بین المللی و 5 ستاره بهترین هتل‌های هر شهر و منطقه‌ای از کشور هستند و نقش مهمی در جذب توریست‌ها و توسعه صنعت گردشگری دارند. این هتل‌ها یکی از نخستین انتخاب‌های اکثر گردشگران خارجی و داخلی هستند. اقامت در این هتل‌ها مزایای بسیاری دارد که از جمله آن‌ها‌‌‌ می‌توان به برقراری ارتباط با افراد موفق‌تر، دسترسی آسان به تمامی خدمات هتل مانند سرویس اتاق، آشپزخانه، باشگاه و سایر امکانات تفریحی و رفاهی ویژه ای که در سایر هتل‌های سطح پایین تر ارائه نمی‌شود، اشاره کرد. از این توریست‌ها در سفر به شهرهای محبوبی مانند کیش یا مشهد سعی‌‌‌ می‌کنند بهترین هتل های کیش را برای اقامت انتخاب کنند و با داشتن اقامتی رویایی و بازدید از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی آن‌‌جا سفری به یادماندنی را برای خود رقم بزنند. بنابراین‌‌‌ می‌توان گفت ساخت هتل‌های 5 ستاره و سرمایه‌گذاری در تاسیس این هتل‌ها و هتل‌های بین المللی‌‌‌ می‌تواند تاثیر بسزایی در رونق صنعت گردشگری و جذب توریست‌های بیشتر داشته باشد.

رشد صنعت گردشگری با هتل‌ها

صنعت گردشگری تلفیقی از خدمات، فعالیت‌‌ها و زیرساخت‌‌ها است و مراکز اقامتی و هتل‌‌ها از مهم‌‌‌ترین مراکز این صنعت هستند. هتل داری نقش مهمی در جذب گردشگر دارد و امروزه هتل داری تنها یک فعالیت تجاری محسوب نمی‌شود بلکه نوعی فعالیت اقتصادی فرهنگی و یک صنعت است. بنابراین اهداف توسعه گردشگری دارای ارتباطات پیوسته‌ای با این صنعت است. با توجه به این‌‌‌که اقتصاد ایران وابسته به درآمدهای حاصل از صادرات نفت است، درآمدهای ناشی از آن به دلیل نوسانات قیمت جهانی نفت تحت تاثیر قرار‌‌ می‌گیرد. از این‌رو رونق صنعت گردشگری و هتلداری و افزایش منابع درآمدهای ارزی‌‌ می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصادی کشور داشته باشد. با این تفاسیر می‌توان گفت جامعه هتلداران دارای جایگاه خاص و نقش مهمی در این صنعت هستند و با ساخت جدیدترین و لوکس‌‌‌ترین هتل‌‌ها‌‌ می‌توانند موجب رشد و پیشرفت سریع این صنعت شوند.

رشد صنعت گردشگری با هتل‌ها

رزرو بهترین هتل‌های ایران با اسنپ تریپ

امروزه صنعت توریسم در اکثر کشورها رشد سریع‌‌‌تری در مقایسه با سایر بخش‌های اقتصادی دارد. در این میان ایران نیز به دلیل داشتن جاذبه‌های تاریخی و گردشگری متعدد از برترین کشورهای دنیا از لحاظ جاذبه‌های توریستی محسوب‌‌‌ می‌شود. از این‌رو‌‌‌ می‌تواند درآمد قابل توجهی از صنعت توریسم و گردشگری داشته باشد و برخی از شهرهای آن مانند مشهد، اصفهان و تهران به جهت اهمیت تاریخی که دارند صنعت هتلداری و گردشگری در آن‌ها‌‌‌ می‌تواند رونق بیشتری داشته باشد و گردشگران فراوانی را جذب کنند. با توجه به اهمیت این موضوع هتل‌های چند ستاره متعددی در ایران تاسیس شده است. از این‌رو گردشگران‌‌‌ می‌توانند به‌راحتی با مراجعه به معتبرترین مراجع رزرو هتل مانند اسنپ تریپ پیش از سفر به رزرو محل اقامت خود در بهترین هتل‌های 5 ستاره مانند بهترین هتل های مشهد بپردازند و سفری خاطره‌انگیز برای خود رقم بزنند.

نگاهی به نقش هتل در پیشرفت صنعت گردشگری در ایران

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : هتل کسب و کار
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی