تولد
تمیزی خانه
ریزبین بودن و توجه به جزئیات در تمیزی خانه از ویژگی های ایرانیان است. میزبان با دانستن نکات مهم تمیزی خانه میتواند باخیال آسوده از مهمانش پذیرایی کند.

چیزهایی در خانه که به آنها توجه نداریم اما مهمانان متوجه آنها میشوند

رسم مهمان نوازی در بین ایرانیان زبانزد خاص و عام است. همه ما قبل از آمدن مهمان خانه خود را تمیز و آماده پذیرایی از او می کنیم اما گاهی اوقات پس از رسیدن مهمان توجه مان به زوایایی از خانه جلب می شود که در دید مهمانان هستند و ما فراموش کرده ایم که تمیز کنیم. وقتی میهمان‌ها وارد خانه شما می‌شوند، به موارد خاصی در خانه توجه می کنند که در این بخش از سبک زندگی و خانه داری نمناک آورده ایم.

جزئیات ریز تمیزی خانه ازنظر مهمان ها

اگر می خواهید از دید مهمانتان یک خانم تمیز و کدبانو باشید، تمیزی و نظافت چند جایی که در ادامه آورده ایم را فراموش نکنید.

آینه های کثیف

یک آینه کثیف می تواند خانه تمیز را کثیف نشان دهد، به همین دلیل مهم است که آینه را به درستی تمیز کنید. قبل از ورود مهمان تمام آینه های خانه حتی آینه سرویس بهداشتی را نیز تمیز کنید تا خانه تان تمیزتر به نظر برسد. آینه را با دستمالی مناسب تمیز کنید تا لکه و ردی روی آینه باقی نماند. با استفاده از مایع شیشه پاک کن و پارچه تمیز و روزنامه، دیگر هیچ لکه ای روی آینه باقی نمی ماند.

تمیز کردن آیینه

دستگیره در

دستگیره درب یکی از وسایل منزل است که توسط عموم افراد یک ساختمان استفاده می‌شود و به‌احتمال‌زیاد روزی چند بار آن را لمس می‌کنید و حتی برنامه خاصی برای تمیز کردن آنها ندارید و به ندرت نظافت می‌شود اما دستگیره های در از دید مهمانان پنهان نیستند و خانه را کثیف نشان خواهند داد. قبل از ورود مهمان دستگیره های در را که مستعد لکه دست یا لکه آب هستند، را تمیز کنید.

کلید و پریزها

کلید‌های خاموش و روشن کردن چراغ‌ها، از وسایلی هستند که همه اعضای خانواده با دست کثیف و تمیز به آن‌ها دست می‌زنندو همه با آن‌ها سر و کار دارند؛ ولی به تمیزی آن‌ها زیاد اهمیت داده نمی‌شود، قبل از ورود مهمان کلید و پریزها را تمیز کنید.

دستشویی و سرویس بهداشتی

تمیز کردن سرویس بهداشتی خانه اهمیت بسیاری دارد زیرا اگر فردی وارد خانه شما شود و تمام خانه تمیز باشد، اما سرویس بهداشتی کثیف باشد یا بو بدهد، تأثیر منفی و خاطره ناخوشایندی در ذهن او باقی می‌گذارد. قبل از آمدن مهمان ها دستشویی و سرویس بهداشتی را تمیز کنید و لکه آب روی شیرآلات را تمیز کنید.

تمیز کردن سرویس بهداشتی

سطل آشغال

قبل از ورود مهمان به خانه سطل اشغال درون آشپزخانه و سرویس بهداشتی را بشویید و خشک کنید تا از تجمع میکروب و آلودگی جلوگیری شود. برای تمیز کردن سطل آشغال از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

شیشه پنجره

پنجره و شیشه‌های خانه همچون گذرگاه انرژی مثبت به خانه هستند. شیشه به سادگی غبار و لکه را نشان می‌دهد اما بسیاری از افراد تمیز کردن آن را نادیده می‌گیرند. در صورتی که می‌خواهید تمام اجزای خانه‌تان تمیز باشد و آرامش را به خانه‌تان هدیه دهید، تمیز کردن پنجره ها را فراموش نکنید.

بوی خانه

بعد از ورود میهمان‌ها به خانه شما عطر و بوی خانه توجه آنان را به خود جلب می کند. بوی برخی غذاها می تواند برای مهمان آزار دهنده باشد پس اگر غذای بوداری مثل ماهی درست کرده‌اید یک ربع قبل از ورود میهمان‌ها شمع معطر روشن کنید و یا داخل ظرف آبی پوست مرکبات و دارچین بجوشانید.

شمع معطر

اجاق گاز

قبل از آمدن مهمان ها اجاق گازتان را تمیز کنید به خصوص اگر در دید مهمانان قرار می گیرد و یا مهمانانتان ممکن است به آشپزخانه رفت و آمد داشته باشند.

میز ناهار خوری

حتما میز ناهار خوری خود را قبل از آمدن مهمان ها به خوبی تمیز کنید چرا که میز ناهار خوری پر از لکه و چسبناک خوشایند هیچکس نیست. برای زیباتر شدن میز ناهارخوری شمع و دسته گل را فراموش نکنید.

حوله های کثیف

یکی دیگر از مواردی که باید قبل از ورود مهمان به خانه مدنظر قرار دهید، قرار دادن حوله های تمیز و مرتب در سرویس بهداشتی است. یک حوله کثیف و مرطوب در سرویس بهداشتی برای مهمان شما خوشایند نخواهد بود. حوله های مرطوب غیربهداشتی هستند زیرا رطوبت را حفظ کرده و میکروب ها را پخش می کنند پس حوله تمیزی در سرویس بهداشتی قرار دهید تا مهمانان مجبور نشوند از حوله کثیف برای خشک کردن دستان خود استفاده کنند.

حوله های تمیز

ورودی خانه

ورودی خانه اولین مکانی است که هنگام ورود و خروج چشم میهمان‌ها به آن می‌خورد. این فضا را تمیز و مرتب کنید، به طوری که مهمانان بتوانند لباس هایشان را آنجا قرار ‌دهند و کفش‌های‌شان را راحت از پا در بیاورند.

کف زمین

قبل از ورود مهمان ها کف خانه را جاروبرقی بکشید و خانه تان را مرتب نمایید. تی کشیدن نیز باعث از بین بردن جرم و کثیفی‌هایی می شود که قطعا با جارو پاک نمی‌شود. تی کشیدن روی کف زمینی که جارو نشده تنها موجب انتقال کثیفی، گرد وخاک و مو در تمام کف اتاق شده و کار بیهوده است پس اول خانه را جارو برقی بکشید تا خانه ای تمیز و مرتب و شایسته مهمان داشته باشید.

تمیزی خونه ازنظر مهمان ها از این جاها مشخص میشه

4.636
این مطلب مفید بود ؟333
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
وبگردی