گیاهان آپارتمانی
برای خلاص شدن از آلودگی هوای خانه گیاهانی هستند که میتوان از آنها برای تصفیه کردن هوا استفاده کرد این گیاهان مواد شیمیایی داخل خانه را به خود جذب میکنند.

گیاهان آپارتمانی تصفیه کننده هوا را بشناسید 

موضوع استفاده از گیاهان برای تصفیه هوا همیشه جنجالی و مورد بحث بوده است. برخی از دانشمندان معتقدند که استفاده از گیاهان تصفیه کننده هوا می تواند به افزایش کیفیت هوایی که تنفس می کنیم، کمک  کند. در همین راستا، اواخر دهه 80 میلادی بود که ناسا با انتشار مقاله ای تایید کرد که گیاهانی وجود دارند که می توانند به پاکسازی هوا کمک کنند.

اما در سال 2019 مجددا در تحقیقی عنوان شد که تعداد گیاهانی که یک خانه برای تصفیه هوا نیاز دارد، بسته به شرایط متغیر است و در بعضی از موارد باید تا 93 گلدان برای تصفیه هوای خانه استفاده کنید. عدد بسیار زیادی که نشان می دهد شاید گیاهان تصفیه کننده هوا به تنهایی نتوانند هوای خانه را به صورت کامل پاکسازی کنند.

با این وجود پاکسازی هوا تنها یکی از مزایای استفاده از این گیاهان به شمار می رود و در روزهایی که استفاده از گیاهان آپارتمانی برای زیباسازی فضای خانه متدوال شده، خوب است که با انتخاب این نوع گیاهان، تا حدودی کیفیت هوای خانه را نیز ارتقا بخشیم.

معرفی 7 گیاه زیبا و کارآمد تصفیه کننده هوا

گیاه آپارتمانی تصفیه هوا

گیاهان تصفیه کننده زیادی در بازار وجود دارند. اما همانطور که در سایت نوجان مهر و وب سایت countryliving عنوان شده موارد زیر گیاهانی موثر و پرطرفدار برای تصفیه هوای به شمار می روند. قبل از آن توجه کنید که اگر از حیوانات خانگی نگه داری می کنید، حتما هنگام خرید این گیاهان و یا هرگیاه دیگری از فروشنده درباره حساسیت زا بودن آن برای حیوانات سوال کنید.

گیاهان عنکبوتی، با سرعت رشد زیاد

  گیاه عنکبوتی یکی از گیاهان بسیار کارآمد برای تصفیه هوای محیط است. این گیاه به سرعت رشد می کند و استفاده از آن ها در سبدهای آویزان، ظاهری بسیار جذابی به این گیاه می بخشد. گیاه عنکبوتی بیش از 200 نوع دارد و بیشتر آن ها در برابر فراموشی های کوچک ما، دوام می آورند و نیاز به مراقبت های ویژه نخواهند داشت.

گل داودی، شکوفه هایی زیبا

فضای آشپرخانه یا پذیرایی خانه خود را با استفاده از گل داوودی زیبا کنید. این شکوفه های زیبا در پاکسازی آلاینده هایی مانند بنزن و آمونیاک به ما کمک می کنند. چنین آلاینده هایی از مواد پلاستیکی، مواد شوینده و چسب ها وارد محیط می شوند.
این گیاه عاشق نور آفتاب است. بنابراین دقت کنید در صورت خریدن آن جایی نزدیک پنجره را برایش در نظر بگیرید.

انجیر برگ ریز، گیاهی پرطرفدار در طول تاریخ

این گیاه از سال های دور 1800 در دوره ویکتوریا محبوبیت ویژه ای میان مردم داشته است و به حذف آلاینده هایی مانند فرمالدهید کمک می کند.
دقت کنید که انجیر برگ ریز یا همان (WEEPING FIG) تغییر مکان زیاد را دوست ندارد. این گیاه باید در مجاورت نور غیرمستقیم نگهداری شود.

پوتوس، گیاهی جان سخت

این گیاه با اسم های مختلفی شناخته می شود. از جمله پوتوس، پوتوس طلایی، دلبر و پیچک شیطان. پوتوس گیاهی است که به خوبی رشد می کند و یکی از کارآمدترین گیاهان تصفیه کننده هوا به شمار می آید.
ویژگی بسیار مهم و مثبت این گیاه این است که از بین بردن پوتوس از نگهداری آن سخت تر است! این گیاه تقریبا با هر محیطی سازگار می شود و در بعضی از موارد تا دو متر هم رشد می کند. کافی است خاک دلبر را زمانی که خشک شده آبرسانی کنید و از وجود این گیاه زیبا در خانه لذت ببرید.

نخل بامبو، گیاهی پرطرفدار

این گیاه پرطرفدار ارتفاع زیادی دارد و بسیار هم ظریف است. اگرچه بامبو نور خورشید را دوست دارد اما بهتر است در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرد.
خوشبختانه این گیاه هیچ مشکلی برای حیوانات خانگی شما ایجاد نمی کند. با توجه به اینکه این گیاه در جذب آلاینده هایی مانند کربن مونواکسید و فرمالدهید موثز است، انتخاب خوبی برای خانه شما به نظر می رسد.

آلوئه ورا، گیاهی معروف و پرکاربرد

درست است که بیشتر ما آلوئه ورا را با خواص ضد التهاب و ترمیم کننده زخم های پوست می شناسیم، اما جالب است بدانید که این گیاه در تصفیه هوا نیز کارآمد است. آلوئه ورا باید در محیطی نسبتا گرم و همراه با نور خوب نگه داری شود.

زمانی که آلودگی هوای اتاق خیلی زیاد باشد، روی برگ های آلوئه ورا نقاط قهوه ای ریزی پدیدار می شود. در این مواقع با توجه به آلودگی زیاد هوای اتاق باید از روش هایی دیگری برای جذب آلاینده ها استفاده کنید.

لیلی فلامینگو، زیبا و رنگارنگ

لیلی فلامینگو یا آنتوریوم آندرانوم گیاهی است که می تواند رنگ های جدید و متفاوتی را به فضای اتاقتان اضافه کند. این گیاه 300 روز از 365 روز سال را گل می دهد و درواقع بیشتر سال با زیبایی خود در فضای اتاق می درخشد.

آیا استفاده از گیاهان تصفیه کننده هوا به تنهایی کافی است؟

همانطور که در ابتدای این مقاله عنوان شد، استفاده از گیاهان تصفیه کننده هوا به تنهایی کافی نیست. چرا که اگر قرار باشد این گیاهان به تنهایی کار تصفیه هوای خانه را باکیفیت مناسب انجام دهند، در بعضی از موارد باید تا 96 گیاه در خانه داشته باشید که امری تقریبا غیرممکن است.

از دستگاه تصفیه هوا استفاده کنید

ما بیش از نود درصد روز را در محیط های بسته مانند خانه یا محل کار سپری می کنیم. در این میان خرید دستگاه تصفیه هوا ایرانی موثرترین راهکار برای پاکسازی هوا خانه به شمار می روند.

جمع بندی

برنامه رژیم
گیاهان تصفیه کننده هوا علاوه بر آنکه می توانند تاثیری هرچند کوچک در تصفیه هوای خانه داشته باشند، به زیبایی محیط زندگیمان نیز کمک می کنند. پیشنهاد ما این است که علاوه بر استفاده از این گیاهان، با استفاده از رژیم غذایی مناسب، انتخاب سبک زندگی سالم تر و استفاده از دستگاه های تصفیه هوای باکیفیت که معقول ترین روش تصفیه هوا به شمار می روند، در حفظ سلامتی خود و اطرافیانتان کوشا باشید.

 

7 گیاه آپارتمانی تصفیه کننده هوا را بشناسید

4.48
این مطلب مفید بود ؟71
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی