تولد
خواب پرنده ها
اغلب ما تجربه نگهداری از پرنده های خانگی را داریم و میدانیم که آنها هم نیاز به خواب دارند. اما آیا دقت کرده اید که گاها پرنده ها با یک چشم باز میخوابند؟

پرنده ها چگونه و کجا می خوابند؟

اکثر پرنده ها در فواصل زمانی کوتاهی در طول روز چرت می زنند اما شاید برایتان عجیب باشد که آن ها را به صورت خوابیده مشاهده کنید . قطعاً پرنده ها هم به استراحت نیاز دارند اما خواب پرنده با خواب انسان متفاوت است. در این قسمت از گوناگون نمناک در مورد چگونگی خوابیدن پرنده ها با شما صحبت خواهیم کرد. 

حقایق جالب درباره خواب پرندگان حین پرواز

پرنده ها برعکس انسان ها و دیگر پستانداران، وارد یک وضعیت کامل ناهوشیاری هنگام خواب می شوند. همچنین می توانند در عین ناهوشیاری ، محیط اطراف خود را به دقت کنترل کنند. آن ها معمولاً حرکت و تکان خوردن را احساس می کنند.

بعضی از آن ها با یک چشم باز می خوابند به این معنا که فقط یک قسمت از مغز آن ها خوابیده است و قسمت دیگر کاملاً هوشیار است و می تواند خطر را تشخیص دهد و عکس العمل خوبی داشته باشد. آن ها معمولاً الگوی خواب خود را کنترل می کنند و هر چقدر که به محیط اطراف و امنیت آن اطمینان بیشتری داشته باشند، راحت تر وارد خواب عمیق تر می شوند اما اگر احساس ناامنی داشته باشند، خیلی سبک می خوابند و بیشتر دوست دارند که مراقب محیط اطراف باشند. بعضی از پرندگان مهاجر هم هستند که در طول پرواز در هوا چرت می زنند. 

خواب پرنده ها

خوابیدن به صورت گروهی، یکی دیگر از استراتژی های تدافعی برای بسیاری از پرندگان محسوب می شود؛ به این صورت که آن ها می توانند در حین خواب شکار را تشخیص دهند، به آن حمله کنند یا از خودشان دفاع کنند. یکی دیگر از موارد متفاوتی که در مورد خواب پرندگان وجود دارد، این است که آن ها هنگام خواب مراقب ساختار پای خود نیز هستند اما یک تاندون منعطف با قابلیت ارتجاعی دارند که انگشت پای آن ها را مقبض می کند و همین باعث می شود که یک پوزیشن استراحت بگیرند و حین پرواز زمین نخورند. 

هنوز اطلاعات کمی در مورد مدت زمانی که پرنده ها می خوابند، وجود دارد و نمی توان زمان قطعی را نام برد اما مطالعات نشان می دهد که ممکن است پرندگان در شب های طولانی بیشتر بخوابند زیرا معمولاً در روزهای زمستانی که شب ها طولانی تر است، نمی توانند فعالیت های دیگر که نیاز به نور کافی دارد را انجام دهند. بنابراین خوابیدن را انتخاب می کنند. همچنین می توانند در طول روز یک چرت داشته باشند که به آن ها قدرت کافی بدهد تا ادامه کارهایشان را به انجام برسانند.

پرنده ها کجا می خوابند؟

پرنده ها در موارد نادری به صورت خوابیده مشاهده می شوند. زیرا معمولاً در فضای باز چرت نمی زنند. آن ها ترجیح می دهند یک مکان امن و پنهانی را پیدا کنند که از خطر شکارچی دور باشد. معمولاً ترجیح می دهند در زیر زمین یا در ارتفاع بالا بخوابند تا هیچ شکارچی آن ها را تهدید نکند. 

پرنده های کوچک تر معمولاً در پناهگاه خود به خواب می روند. بسیاری از پرنده ها به دنبال حفره هایی هستند که بتوانند بخوابند یا خروس ها داخل جعبه و آغول خود می روند تا بتوانند استراحت کنند. پرنده های دریایی هم به صورت شناور روی آب می خوابند؛ البته به شرطی که مطمئن باشند هیچ شکارچی انها را تهدید نمی کند و کاملاً هوشیار می خوابند تا در صورت احساس خطر ، سریع از خواب بیدار شوند. 

خوابیدن پرنده ها

تقریباً می توان گفت تنها جایی که اکثر پرنده ها داخلش نمی خوابند، لانه است. هنگامی که پرنده ای از تخم های خودش محافظت می کند، می تواند روی تخم هایش کمی چرت بزند اما خواب کاملی در این حالت ندارد. بعد از فصل لانه گذاری هم داخل لانه از فضولات حیوانی پر می شود و بقایای غذا و پر های ریخته شده و آلودگی های زیادی در این ناحیه وجود خواهد داشت. همچنین بسیاری از حشرات هم وارد لانه می شوند. بنابراین پرنده ها دیگر برای تخمگذاری از آن استفاده نمی کنند و آن را محلی نامناسب برای خواب می دانند.

کمک کردن به پرندگان برای یک خواب شبانه مناسب

خوابیدن برای پرندگان کار راحتی نیست و باید شرایط خاصی برایشان فراهم شود تا بتوانند خواب شبانه مناسبی داشته باشند که البته با در پیش گرفتن چند مرحله ساده، می توان این کار را به انجام رساند. 

  • سعی کنید یک فضای دوستانه و صمیمی برای پرنده ایجاد کنید که یک پناهگاه مناسب برای خوابیدن داشته باشد.
  • اگر حیوانات دیگری مثل گربه او را آزار می دهند، سعی کنید هر چه سریع تر از قفس دورشان کنید و اجازه ندهید که آن ها احساس ترس و نا امنی داشته باشند.
  • حتماً غذای تمیز و سالم سرشار از کالری مانند دانه آفتابگردان و آجیل در اختیار پرندگان قرار دهید تا انرژی کافی برای سپری کردن روز خود، مخصوصا شب های سرد زمستانی داشته باشند.
  • چراغ های داخل حیاط را خاموش کنید تا نور لامپ را با نور طبیعی روز اشتباه نگیرند و چرخه طبیعی خواب او به هم نریزد. روشن بودن چراغ حیاط هم می تواند باعث حمله گربه ها و شکارچیان دیگر به پرنده شود. 
  • این که در مورد خوابیدن پرندگان اطلاعات داشته باشیم، نه تنها منحصر به فرد بودن آن ها را به ما نشان می دهد، بلکه به ما یاد می دهد که چگونه با آن ها رفتار کنیم تا خواب امن تر و راحت تری داشته باشند.

پرنده ها چگونه و کجا می خوابند ؟ + حقایق جالب

4.827
این مطلب مفید بود ؟261
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ف.ن/ن
وبگردی