ترک عادت بد
همه انسان ها در زندگی عادات بد و خوب دارند، اما عادات بد زندگی را تحت تاثیر قرار می دهند پس بهتر است هرچه سریعتر برای ترک عادات بد اقدام کنید.

حقایقی در مورد ترک عادت بد قدیمی

همه ما عادات مختلفی در زندگی داریم. مثلا بعضی از ما دقیقه نودی هستیم و همیشه کارهای مان را به تاخیر می اندازیم یا حتی عادت داریم که پایمان را مدام تکان دهیم یا خیلی زیاد کافئین می خوریم. همه این ها می‌ تواند جزء عادات بد در زندگی‌مان باشد اما به نظر شما چقدر طول می کشد تا بتوانیم این عادات بد و مخرب را کنار بگذاریم؟ با ما در این بخش از نمناک همراه باشید تا پاسخ سوال تان را بگیرید.

خوب و بد بودن عادت تان را مشخص کنید

اول باید تعیین کنید که آیا این عادت مفید است یا این که به شما آسیب می زند؟

عادات اشتباه

برای متوجهِ این قضیه شدن، سوالات زیر را از خودتان بپرسید:

  • آیا این عادت از لحاظ ذهنی و جسمی به من آسیب زده و خطر ایجاد کرده است؟
  • آیا این عادت انرژی و زمان من را هدر می‌ دهد؟
  • آیا این عادت مانع رسیدنِ من به اهدافم می شود؟

اگر پاسخ شما به این سوالات بله و مثبت بود، یعنی عادت تان مخرب است. وقتی که عادتی برای شما فایده نداشته باشد، مثل جویدن ناخن یا کار کردن با گوشی هنگام رانندگی، یعنی باید دست به کار شوید و این عادت را از بین ببرید.

چند روز طول می کشد تا یک عادت را از بین ببریم؟

هیچ عدد جادویی و دقیقی وجود ندارد که شما ببینید چند روز طول می‌ کشد تا یک عادت را از بین ببرید. مقدار زمانی که شما صرف می کنید، برای افراد دیگر متفاوت است و نمی توان برای همه یک نسخه یکسان پیچید.

برای هر کس ممکن است این موضوع متفاوت باشد اما به طور متوسط بین 18 تا 254 روز برای تغییر عادت وجود دارد که فرد بتواند یک کار مفید را جایگزین عادت مخرب کند که معمولا اکثر افراد وسط این عدد هستند و شاید به طور میانگین 66 روز برای اکثرا جواب بدهد.

عادت بد

البته هنوز مطالعات بیشتری نیاز است، زیرا شرایط هر فرد منحصر به فرد است. به جای این که روی زمان تمرکز کنید، تمرکز خود را روی تداوم اختصاص دهید که راه حل کلیدی برای از بین بردن یک عادت مخرب در طولانی مدت است؛ اما محققان به این نتیجه رسیده اند افرادی که یک رفتاری را پشت سر هم تکرار می کنند و می خواهند آن را جایگزین عادت مخرب کنند، احتمالاً زودتر نتیجه می گیرند.

راهکار هایی برای از بین بردن عادات مخرب

از بین بردن یک عادت سخت است اما غیرممکن نیست. پس اگر هدف تان این است که یک عادت را از بین ببرید، صبور باشید و راهکار های زیر را در پیش بگیرید.

محرک ها را شناسایی کنید

حتما زمان بگذارید و رفتار خود را زیر نظر بگیرید. ببینید که چه چیز هایی محرکی شماست که آن عادت مخرب را به انجام برسانید. به عنوان مثال شاید هنگام استرس و کلافگی ناخن های خود را می جوید. پس خودتان را در این شرایط قرار ندهید. اگر علت را بهتر بشناسید، راحت تر می‌ توانید آن را مدیریت کنید.

استرس

محیط را تغییر دهید

محیط اطراف تاثیر بسیار زیادی در عادات شما دارند. محیط شامل افرادی می شود که زمان زیادی را با آن ها سپری می کنید و می تواند تاثیر زیادی در از بین بردن عادت بد داشته باشد. تغییر محیط باعث می‌ شود که شما نتیجه خوبی بگیرید. به عنوان مثال اگر کارهای تان را مدام به تاخیر می اندازید، باید در فضایی کار کنید که تلویزیون، کنسول بازی و عوامل حواس پرتی وجود نداشته باشد تا بتوانید تمرکز کنید یا اگر می خواهید سیگار را ترک کنید، باید بین خودتان و دوستانی که سیگاری هستند، فاصله بیندازید تا شما را وسوسه نکنند.

به خودتان پاداش بدهید

از بین بردن یک عادت می تواند یکی از مهم ترین وظایف سختی باشد که به عهده گرفته اید. فراموش نکنید که راه سختی را در پیش دارید و باید از خودتان تشکر کنید. می‌ توانید برای ایجاد انگیزه روی پیشرفت خودتان تمرکز کنید و به خود قول بدهید که در عرض چند روز به فلان هدف برسید؛ سپس برای خودتان یک جایزه یا پاداش در نظر بگیرید که باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه تان می شود.

عادت قدیمی و بد را با عادت جدید جایگزین کنید

از بین بردن عادت نه تنها یک راه موثر است، بلکه باعث ایجاد رفتار سالم تر در شما می شود. اگر عادت های جدید را با رفتار قدیمی جایگزین کنید، احتمال انجام دادن عادت مثبت در شما افزایش پیدا می‌ کند و از هر لحاظ برنده خواهید بود.

چقدر طول میکشه یه عادت بد رو ترک کنیم؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : عادت های بد
وبگردی