شستشوی فرنچ پرس
افرادی که به خوردن قهوه علاقه دارند باید تجهیزاتشان هم کامل باشد، فرنچ پرس یکی از وسایل بسیار کاربردی و ضروری برای درست کردن یک قهوه خوب است.

روش صحیح شستشوی فرنچ پرس

این روزها که مردم بیشتر به خوردن قهوه علاقه دارند، در نتیجه تجهیزات بیشتری را برای آن فراهم می کنند تا در استفاده از قهوه راحت تر باشند که یکی از مدرن ترین آن ها فرنچ پرس است. فرنچ پرس کاربرد خاصی برای درست کردن قهوه دارد اما در نگهداری آن و شستنش هم باید نکاتی را رعایت کنید که در این قسمت از نمناک طرز شستن و تمیز کردن فرنچ پرس را برای شما توضیح خواهیم داد.

چند وقت یکبار فرنچ پرس را بشوییم؟

اگر هر روز از این وسیله استفاده می کنید، باید به طور منظم آن را تمیز کنید و بعد از هر بار استفاده، مانند لیوان و فنجان معمولی آن را شستشو دهید اما حداقل یکبار در هفته سعی کنید که تمیز کاری عمیق تری داشته باشید تا هر گونه روغن و مواد چسبیده در کف آن از بین برود.

فرنچ پرس

چگونه فرنچ پرس را بشوییم؟

 • اول باید هر چه که داخل فرنچ پرس است را خالی کنید و اجازه ندهید که هیچ ذره ای داخل آن باقی بماند. سپس قسمت لیوانی آن را از سر جدا کنید.
 • مراقب باشید هنگامی که دانه های قهوه را از داخل فرنچ پرس خالی می کنید، داخل سینک گیر نکند و همه آن ها را داخل سطل زباله بریزید. تمام اجزای فرنچ پرس را با آب داغ بشویید.
 • مقدار قهوه ای که در کف آن چسبیده است، فقط با آب داغ از بین می رود. قسمت فیلتر و پلانکر را از یکدیگر جدا نکنید و آن ها را نیز با آب داغ شستشو دهید. بعد از شستشو با آب داغ، از مایع ظرفشویی استفاده کنید.
 • مایع ظرفشویی به اندازه چند قطره کفایت می کند. بهتر است از انواع چربی زدا استفاده کنید.
 • بعد از این که مایع ظرفشویی را آغشته کردید، دوباره از آب داغ استفاده کنید و نصف فرنچ پرس را با آب داغ پر کنید و آن را تکان دهید تا ذرات و چربی های باقیمانده جدا شوند. دوباره لیوان را خالی کرده و از آب پر کنید و این روند را چند بار تکرار کنید.
 • برای خشک کردن فرنچ پرس باید اجزای آن را جدا کنید و روی یک پارچه بیاندازید تا در معرض هوای آزاد خشک شود. پس تا زمانی که خشک نشده اند اجزا را به یکدیگر نچسبانید.
 • اگر هم می خواهید فرنچ را داخل ماشین ظرفشویی بگذارید، باید این روند را تکرار کنید و اجزای آن را از یکدیگر جدا کنید.

شستن فرنچ پرس

چگونه فرنچ پرس را به صورت عمقی تمیز کنیم؟

حال اگر می خواهید که یک بار در هفته فرنچ پرس را به صورت عمقی تمیز کنید، مراحل زیر را در پیش بگیرید:

اول باید محلول شستشو را آماده کنید و داخل سینک یا یک کاسه بزرگ یکی از ترکیبات زیر را آماده کنید:

 • 2 فنجان آب داغ
 • 2 قاشق چای خوری مایع ظرفشویی
 • 2 قاشق چای خوری پودر سیتریک اسید
 • 2 قاشق چای خوری هیدروژن پراکسید

این مواد را ترکیب کرده و داخل سینک بریزید یا اینکه یک فنجان سرکه سفید را با سه فنجان آب داغ ترکیب کنید. سپس فیلتر و پلانگر را داخل سینک بیندازید که به طور کامل داخل محلول غرق شود. حداقل 4 ساعت باید داخل این ترکیب قرار بگیرد. می توانید شب تا صبح این کار را تکرار کنید.

همزمان می توانید یک پارچه تمیز یا یک اسکاچ نرم بردارید و دیواره های آن را تمیز کنید تا هر گونه لکه از بین برود.

یعنی هم زمان که فرنچ پرس داخل ترکیب است، روی آن اسکاچ بکشید و سپس آن را آب بکشید و خشک کنید.

فرنچ پرسم رو چجوری بشورم؟ + آموزش کامل

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی