خشک کردن نعناع
خشک کردن نعناع روشی برای نگهداری برگ های این گیاه است که به روش های مختلفی قابل انجام می باشد، رعایت نکات مهم در حین خشک کردن نعناع مهم است.

آموزش خشک کردن نعنا به تمام روش های ممکن

یکی از سبزی هایی که معطر، پر خاصیت و دارای مزه دلپذیر است نعنا نام دارد. هنگام فرا رسیدن تابستان کدبانو های ایرانی این سبزی را خریداری کرده و آن را خشک کرده و در غذاهایی که طبخ می شود، از آن استفاده می کنند. شاید به گوش شما هم رسیده باشد که عده ای می گویند نعنا زمانی که خشک شود تغییر رنگ می دهد و سیاه می شود. ما به شما اطمینان خاطر می دهیم زمانی که شما روش های درست را انجام بدهید دچار این مشکل نمی شوید.

روش صحیح برای سیاه نشدن نعنا ها این است که آن ها را در سایه خشک کنید نه در معرض تابش خورشید و بهتر است در جای خنک که هوا جریان دارد خشک شود. خشک کردن این سبزی لذیذ روش های گوناگونی دارد که ما در این بخش از خانه داری نمناک به شما خواهیم گفت پس با ما همراه باشید.

روش اول ؛ خشک کردن معمولی نعناع

نعنا را از زمین های کشاورزی خریداری کنید، زمانی که شروع به پاک کردن آن کردید حواس جمع باشید تا گل و برگ های سیاه، خراب و کپک زده را جدا کنید و دور بیاندازید زمانی که پاک کردن نعنا ها تمام شد می توانید آن ها را در آب سرد قرار دهید و در صورت دلخواه کمی مایع ظرفشویی بیافزایید این کار موجب می شود خاک، گرد و غبار، باکتری یا اجسام خارجی از سبزی خارج شود، پس از اینکه اطمینانتان جلب شد آن را در صافی یا آبکش ریخته تا آب های اضافی خارج شود. اکنون نوبت این است که نعناع ها را روی دستمال یا حوله یا کیسه تمیزی که خاصیت جذب آب را داشته باشد، قرار دهید تا آب اضافه خارج زمان و به مرور زمان خشک بشود.

خشک کردن نعناع

روش دوم ؛ روش خشک کردن نعناع با مایکروفر

برای این کار مثل روش های دیگر، ابتدا نعناع ها را خوب شسته و اجازه دهید آب آن کامل داخل آبکش برود و سپس به مدت یک ساعت نعناع ها را روی یک حوله کاغذی پهن کرده و بذارید در هوای آزاد خشک شود.

حالا دو لایه دستمال کاغذی ضخیم روی سینی مایکروفر پهن کرده و لایه ی نازک از نعناع ها را روی آن گذاشته و سپس با دو لایه دیگر دستمال کاغذی روی سبزی را بپوشانید.

بخش اصلی مرحله ی خشک کردن نعناع با مایکروفر از اینجا به بعد آغاز میشود. مایکروفر را دو دقیقه روی حرات بالا قرار داده و از طرفی مراقب باشید تا اشتعالی رخ ندهد. هرگز سبزی ها را حین خشک کردن، داخل ماکروفر رها نکنید به دلیل اینکه در اثر گرمای زیاد مشتعل و باعث آتش سوزی می شوند.

پس از گذشت 2 الی 3 دقیقه وضعیت خشک شدن سبزی ها را چک کنید. چنانچه همه چیز خوب پیش رفته باشد، نعناع ها بین دو انگشت خرد می شود در غیر اینصورت، سبزی ها را جابه جا کرده و 30 ثانیه دیگر حرارت دهید. بعد از گذشت این مدت نعناع ها را از مایکروفر خارج کرده و اجازه دهید روی سطحی مثل روی اپن خنک شود تا برای ریختن داخل ظرف مناسب آماده شود.

روش سوم ؛ خشک کردن نعنا به روش آویز

این روش بسیار قدیمی است که اکثر خانواده ها از آن استفاده می کنند آویز کردن نعناع است. به صورتی که شما ریشه را جدا می کنید و پس از پاک کردن نعناع ها با ساقه آن را درون آب سرد قرار می دهید و تمامی گل های آن شسته می شود و اکنون ساقه ها را با کش و یا نخ ببندید سپس آن ها را در یک مکانی که گرد و غبار ندارد آویزان کنید. اصلا نگذارید غبار به خودش بگیرد اگر زمانی حس کردید غبار دار شده است نعناها را داخل کیسه های کاغذی قرار بدهید و روی آن چند سوراخ ایجاد کنید تا هوا به داخل آن نفوذ کند.

خشک کردن نعنا

روش چهارم ؛ خشک کردن نعناع در فر

یکی از روش های بسیار سریع برای خشک شدن و ثابت ماندن رنگ نعناع، استفاده از فر یا ماکرویو است. بر روی سینی نعناع ها را پهن کرده و فر را در درجه ی 180 سانتی گراد قرار داده و هر 5-10 دقیقه، نعنا ها را زیر و رو کنید تا کاملا خشک شوند زمانی که حس کردید کامل خشک شده اند فورا آن ها را بردارید تا رنگشان تغییر نکند.

روش پنجم ؛ خشک کردن نعناع با پنکه

برای این روش شما باید ساقه نعناع ها را جدا نکنید زیرا باد پنکه باعث می شود نعناع ها به گوشه های اتاق پرت شوند. ابتدا ریشه و ساقه های خراب نعنا را جدا کنید پس از اینکه کامل پاک کردید، آن ها را در آب سرد قرار بدهید تا خاک و گرد و غبار آن بیرون بیاید و پس از مدتی از آب به بیرون دربیاورید و در یک پارچه با جنس کتان قرار دهید و نعناع ها را پهن کنید. حواستان باشد نعناع ها روی هم قرار نگیرند زیرا باد پنکه آن ها را جا به جا نمی کند و سبزی های زیر مانده خراب می شوند. پنکه را در حالت چرخش قرار بدهید نعناها را زیر و رو کنید تا همه ی آن ها به یک اندازه خشک شوند.

روش خشک کردن نعناع

روش ششم ؛ خشک کردن نعناع در سایه

چنانچه در مطالب قبلی خانه داری نمناک هم اشاره داشتیم، برای اینکه سبزی را خشک کنید قرار دادن آن در سایه بسیار روش خوب و کم هزینه ای است، همان طور که می دانید آفتاب باعث زرد شدن سبزی ها می شود پس از سایه استفاده کنید. ابتدا برگ های خوب نعناع را جدا کنید و آن ها را داخل آب سرد بریزید و اجازه دهید گل و لای نعنا جدا شود و در آب ته نشین شوند سپس آن ها را آبکشی کنید و در یک پارچه با جنس کتان در سایه پهن کنید، مراقب رفت و آمد های فرزندتان باشید زیرا باعث پخش شدن نعناع روی زمین می شود و حتی امکان افتادن مو و یا چیزهای دیگر به داخل نعناها می شود.

روش هفتم ؛ خشک کردن نعناع با دستگاه خشک کن

برگ های نعناع را پس از اینکه پاک کردید داخل آب سرد قرار بدهید برگ ها را روی توری های دستگاه خشک کن پهن کنید و درجه ی آن را روی خشک کردن سبزیجات یعنی کمترین درجه ی ممکن قرار دهید و اجازه دهید تا کاملا خشک شوند.

روش هشتم ؛ خشک کردن نعناع با دستگاه خنک کننده های گازی

زمانی که شما نعناع ها را از ساقه هایشان جدا کردید و آن ها را شستید، زمانی که دیگر برگ خراب یا کپک زده ای باقی نمانده است، آن را در یک ساک پارچه ای و یا یک دستمال پارچه ای قرار دهید و در پشت کولر گازی بگذارید زیرا گرمای پشت دستگاه موثر می باشد.

آموزش نعناع خشک کردن

نکاتی راجع به خشک کردن نعناع

فراموش نکنید که

  • بهترین فضا برای نگهداری سبزی های خشک شده، جایی تاریک و خنک است.
  • در صورت امکان، سبزی ها را تا قبل از استفاده خرد نکنید چراکه عطر آنها کم می شود.
  • برای جلوگیری از تغییر طعم سبزی، بیش از زمان لازم نعناع ها را حرارت ندهید.
  • از هر یک کیلوگرم سبزی نعناع حدودا 50 گرم سبزی پاک شده به دست می آید.
  • برای گرفتن آب اضافی نعناع شسته شده، می توانید آن ها را در کیسه پارچه ای ریخته و از خشک کن ماشین لباسشویی کمک بگیرید.
  • اگر نعناع را در معرض هوا یا نور خورشید نگهداری کنید، عطر آن کم می شود.
  • توصیه می شود سبزی های معطر خشک را در ظرف های کوچک نگهداری کنید.

آموزش خشک کردن نعنا با مایکرویو ، فر ، پنکه و ..

516
این مطلب مفید بود ؟160
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : نعناع
وبگردی