تولد
خواب با بالش
برخی از ما عادت داریم تا در حین خوابیدن از چند بالش بصورت همزمان استفاده کنیم. اما آیا استفاده از چند بالش برای سلامت ما مضر می باشد؟

چند تا بالش برای مدل خواب شما لازمه؟

بیشتر افراد تمایل دارند که شب ها از دو عدد بالش استفاده کنند. اما متخصصان بر این عقیده هستند که خوابیدن با یک بالش کافی است. هدف اصلی بالش این است که کمی سر شما را بالا نگه دارد تا گردن و ستون فقرات شکل مناسبی داشته باشند. از طرفی راه تنفس باز باشد. اگرچه همه چیز بستگی به پوزیشن خواب و ترجیح شخصی شما دارد و باید اصولی را هم در این بین رعایت کنید، اما بعضی از افراد از چند عدد بالش در اطراف خود هنگام خواب استفاده می کنند و احساس راحتی بیشتری دارند. به نظر شما درست ترین کار چیست؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره مفصلا توضیح خواهیم داد.

کسانی که به پهلو می خوابند، باید از چند عدد بالش استفاده کنند؟

خوابیدن به پهلو رایج ترین نوع پوزیشن خواب است. کسانی که به پهلو می خوابند ، باید از دو عدد بالش برای راحتی و افزایش کیفیت خواب استفاده کنند. دو عدد بالش را نباید زیر سر بگذارید ، بلکه یک بالش را زیر سر و بالش دیگر را بین زانوها قرار دهید. افرادی که به پهلو می خوابند، با قرار دادن یک بالش بین زانوها فشار کمتری به ستون فقرات وارد می کنند. همچنین فشار کمتری به لگن و قسمت پایین کمر وارد می شود و همین باعث می شود که خواب راحت تر و با کمترین آسیب را تجربه کنند.

خواب با بالش

افرادی که طاق باز می خوابند، باید از چند عدد بالش استفاده کنند؟

استفاده از یک بالش کوچک یا متوسط با ضخامت بین 5 تا 10 سانتی متر برای کسانی که طاق باز می خوابند، مناسب است. این بالش سلامت ستون فقرات را در قسمت شانه و کمر بیش از همیشه تضمین می کند. افرادی که طاق باز می خوابند ، باید بالشی را انتخاب کنند که بین شانه هایشان قرار بگیرد و مانع از چرخش آن ها در طول خواب شود.

بالشی که بیش از حد ضخیم باشد و ارتفاع زیادی داشته باشد، عاملی برای گردن درد و درد ستون فقرات برای این افراد خواهد بود.

بالش بیش از حد کم ارتفاع و نازک، از گردن آن ها محافظت نمی کند و کمر آن ها نیز به مشکل می خورد. بالش هایی که وسط آن ها کمی گود است، برای افرادی که طاق باز می خوابند، گزینه مناسبی خواهد بود و گردن درد آن ها را کاهش می دهد. البته  توصیه می شود که این افراد یک عدد بالش دیگر هم برای زیر زانو هایشان در نظر داشته باشند تا ستون فقرات، شکل انحنای خودش را حفظ کند و راحتی بیشتری را احساس کنند. 

افرادی که دمر می خوابند، باید از چند از بالش استفاده کنند؟

افرادی که عادت دارند روی شکم می خوابند، باید یک عدد بالش برای زیر شکم خود داشته باشند. این بالش باید خیلی نازک و کم ارتفاع باشد و بهتر است که ارتفاع آن را کم تر از 7 سانتی متر در نظر بگیرند ؛ وگرنه به گردن آسیب وارد می شود. این پوزیشن کمی به کمر و ستون فقرات آسیب وارد خواهد کرد. 

افرادی که دمر می خوابند ، معمولا از گردن درد و شانه درد رنج می برند. استفاده از بالش بلند یا ضخیم برای این افراد باعث گردن درد و کمردرد خواهد شد و خواب راحت شبانه را از آن ها می گیرد. استفاده از بالش هایی که در میز ماساژ استفاده می شود و وسط آن یک حفره بزرگ قرار گرفته است، برای این پوزیشن ایده آل است. اگرچه که همه از این پوزیشن و این بالش ها استفاده نمی کنند. برای این که این افراد بتوانند راحت بخوابند، بهتر است که پوزیشن خود را به صورت طاق باز یا پهلو تغییر دهند ؛ وگرنه دچار دردسر و مشکل خواهند شد.

تعداد بالش

آیا خوابیدن با چند عدد بالش اشتباه است؟

خوابیدن با چند عدد بالش در زیر سر، مضرات بیشتری نسبت به مزایا دارد زیرا باعث درد زیاد در قسمت کمر ، شانه و گردن می شود، و انحنای ستون فقرات را به هم می ریزد. به جای اینکه از چند عدد بالش استفاده کنید، بهتر است که بالش های با کیفیت انتخاب کنید تا عادات خوابیدن شما بهبود پیدا کند. چند تا بالش زیر سر، بیش از حد گردن و سر را بالا نگه می دارد و شما با گردن درد و کمر درد مواجه خواهید شد. اگر با ارتفاع بالش مشکل دارید، و بالش شما بیش از حد تخت است، حتماً باید آن را عوض کنید. از طرفی بالش بیش از حد بلند، هم برای شما مشکل ایجاد خواهد کرد.

چند تا بالش برای حالت و مدل خواب شما لازمه ؟

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ف.ن/ن
وبگردی