جلوگیری از سکته
سکته اتفاقی ناگهانی است که ممکن است بدون هیچ علائم قبلی باشد. برای کنترل، پیشگیری و کمتر کردن احتمال سکته اقداماتی لازم است انجام شود.

اقداماتی که موجب جلوگیری از سکته می شود

هنگامی که سکته اتفاق می افتد، جریان خون به مغز قطع می شود و سلول های مغزی آسیب می بینند و ممکن است فرد بمیرد. بعضی از افرادی که قربانی سکته می شوند، مخصوصا آنهایی که توجه ویژه پزشکی به آنها نشده باشد، می توانند آسیب مغزی و یا دیگر مشکلات جدی را تجربه کنند.

این وضعیت اورژانسی به صورت ناگهانی اتفاق می افتد و پنجمین عامل مرگ و میر در کشور های بزرگ محسوب می شود. یعنی در هر 40 ثانیه یک نفر سکته می کند. متاسفانه محاسبات در مورد سرعت سکته هنوز به اندازه کافی دقیق نیست اما سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها به شدت در این مورد به مردم هشدار می دهد.

پیشرفت دانشمندان و متخصصان در جلوگیری از مرگ و میر بر اثر سکته در دهه های اخیر کاهش پیدا کرده است. اغلب 800 هزار نفر هر سال سکته می کنند و بیش از 140 هزار نفر آن ها می میرند و بسیاری از افرادی که زنده می مانند، با ناتوانی هایی مواجه خواهند شد اما یک نکته مهم در این باره وجود دارد.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها اعلام کرده است که مرگ و میر ها بر اثر سکته در طیف وسیعی غیر قابل جلوگیری هستند اما تقریباً در 80 درصد موارد می توان جلوی خود سکته را گرفت.

آنها عقیده دارند که با افزایش سطح سلامت قلبی عروقی می توان جلوی بسیاری از این مشکلات را گرفت و از سکته پیشگیری کرد اما چگونه؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک در این باره توضیح خواهیم داد.

قلب درد

استفاده از آسپرین در صورت نیاز

مصرف اسپیرین را مد نظر قرار دهید که می تواند خطر ابتلا به سکته را کاهش دهد. متخصصان همچنین پیشنهاد می کنند که اول با پزشک خود صحبت کنید و اگر اجازه داد، آسپیرین مصرف کنید. پزشک در بعضی شرایط توصیه می کند که هر روز آسپرین مصرف کنید.

افراد بین سنین 50 تا 59 سال معمولاً در معرض خطر خونریزی نیستند و احتمال سکته قلبی و مغزی، حدودا 10 درصد در آن ها بیشتر است. به همین دلیل پزشکان به آن ها توصیه می کنند که آسپیرین مصرف کنند اما هنگام ایجاد علایم سکته، هرگز نباید آسپیرین مصرف کرد زیرا وضعیت را بدتر می کند.

مدیریت فشار خون

فشار خون عامل بسیار مهمی است که باید حواستان به آن باشد. فشار خون بالا می تواند به تنهایی عاملی برای سکته افراد باشد. جلوگیری، تشخیص و کنترل فشار خون از طریق تغییراتی در سبک زندگی و مصرف دارو برای کاهش سکته پیشنهاد می شود.

در کنار مصرف دارو برای کنترل فشار خون بالا، حتماً باید سعی کنید با تغییراتی در سبک زندگی، فشار خون خود را کاهش دهید، ورزش کنید، وعده غذایی سالم بخورید، مصرف سدیم را کم کنید، مصرف الکل و کافئین را قطع کنید، استرس را بکاهید و حتماً فشار خون را در منزل اندازه گیری کنید.

فشار خون

کنترل سطح کلسترول

بسیار مهم است که سطح کلسترول خود را تحت اندازه گیری داشته باشید، بدن شما نیاز به کلسترول دارد اما اگر مقدار بیش از حد زیادی به آن برسد، رگ های خونی مسدود می شوند و بیماری قلبی ایجاد می گردد.

سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری ها در این باره توضیح می دهد که بدن ما دو نوع کلسترول به نام LDL و HDL تولید می کند که تعداد آن ها مساوی نیست. یکی از آن ها خوب بوده و از بیماری قلبی جلوگیری می کند اما دیگری بد است و خطر را افزایش می دهد. حتما باید با متخصص خود در مورد سطح کلسترول و چگونگی پایین نگهداشتن کلسترول بد در صورت بالا بودن، صحبت کنید.

ترک سیگار

در نهایت سیگار یکی از عوامل مهم سکته است و سلامت شما را نشانه می گیرد و با ترک آن می توانید از سکته و مرگ و میر جلوگیری کنید. سیگار نه تنها خطر ابتلا به سرطان، بیماری های ریوی، آسم، دیابت و غیره را افزایش می دهد، همچنین خطر ابتلا به فشار خون، حمله قلبی یا سکته را نیز افزایش خواهد داد.

سیگار رگ های خونی را ضخیم می کند، کلسترول خوب را کاهش می دهد و تری گلیسیرید را بالا می برد و باعث ایجاد پلاک های چربی در رگ های خونی می گردد که همه این ها عامل خطر برای سکته هستند؛ حتی اگر به مقدار کم هم سیگار بکشید، باز هم 20 الی 30 درصد بیشتر در معرض خطر سکته هستید.

اگر هم اکنون سیگاری هستید، ترک سیگار می تواند خطر سکته را کاهش دهد. اگر سیگار نمی کشید، پاسخ ساده است، پس این خطر کم تر شما را تهدید می کند.

بهترین راه جلوگیری از سکته و راه سکته نکردن

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : bestlifeonline / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی