رفع بوی دود
لباس ها و بسیاری از وسایل خانه هنگامی که در مجاورت دود قرار می گیرند بوی دود را به خود جذب می کنند که اگر روش های شستشوی آن ها را ندانید این بو باقی می ماند.

رفع بوی دود از لباس، فرش و لوازم خانه

بوی دود می تواند به بافت پارچه نفوذ کرده و حتی بعد از شستشو هم به راحتی از بین نرود. استفاده مجدد از لباس هایی که در مجاورت دود قرار گرفته اند، به دلیل بوی باقی مانده روی لباس میسر نیست، اما از بین بردن این بو اصلا کار سختی نیست. بدین منظور در این قسمت از سبک زندگی نمناک قصد داریم تا آموزش رفع بوی دود از لباس و حتی از روی وسایل خانه را برای شما توضیح دهیم.

بوی بد لباس

چگونه می توان بوی دود از روی وسایل خانه را از بین برد؟

برخی از وسایل خانه به دلایل متفاوتی بوی دود می گیرند که این بسیار ناخوشایند است در این بخش از نمناک ما روش های رفع این مسئله را به شما آموزش می دهیم.

1. روش بدون شستشو ؛ اسپری خانگی مخصوص پارچه:

این روش ساده ترین راهکار برای رفع بوی دود از مبلمان پارچه ای است، زیرا نمی توان آن ها را در سینک یا ماشین لباسشویی شستشو داد.

مواد لازم :

 • دو فنجان روغن نارون کوهی
 • 20 قطره روغن اسانس لیمو
 • بطری اسپری

طریقه استفاده :

عصاره نارون کوهی و روغن گیاهی لیمو را درون یک بطری اسپری ریخته و قبل از هر بار استفاده آن را به خوبی تکان دهید . محلول را آزادانه بر روی پارچه اسپری کنید و بگذارید خود به خود خشک شود . لیمو با رایحه ای که دارد به جذب بوی دود کمک می کند.

روغن اسانس لیمو

2. رفع بوی دود از پرده، فرش و پتو :

مواد لازم :

 • جوش شیرین
 • کیسه پلاستیکی بزرگ

طریقه استفاده :

ابتدا کالای مورد نظر را درون یک کیسه پلاستیکی قرار دهید و سپس یک فنجان جوش شیرین را داخل کیسه ریخته و درب آن را محکم ببندید، سپس کیسه را به خوبی تکان دهید تا جوش شیرین پخش شود. به مدت یک شب صبر کنید و سپس مطابق دستورالعمل های مراقبت از کالای خود، آن را بشویید.

برای فرش های بزرگ، می توانید جوش شیرین را روی فرش بپاشید و یک شب صبر کنید و روز بعد آن روی فرش را جارو برقی بکشید. اگر با این روش بوی فرش از بین نرفت باید آن را بشوئید.

3. رفع بوی دود از لباس:

روش 1:استفاده از جوش شیرین

طریقه استفاده :

یک فنجان جوش شیرین را به ظرفی پر از آب گرم اضافه کنید و سپس به خوبی هم بزنید تا جوش شیرین در آب حل شود . لباس را در این مخلوط بخیسانید ، پس از گذشت 1- 2 ساعت مطابق برچسب مراقبت لباس خود، آن را بشویید.

رفع دوده از لباس

روش 2:استفاده از سرکه

یک لیوان سرکه را به ظرفی پر از آب گرم اضافه کنید و مخلوط را به خوبی هم بزنید. لباس خود را درون مخلوط قرار داده و پس از گذشت 1 -2 ساعت مطابق دستورالعمل های مراقبت لباس خود، آن را بشویید.

4. رفع دوده از لباس :

پس از قرار گرفتن در کنار آتش، لباس ها معمولا لکه های دوده به خود می گیرند. دوده می تواند به لباس چسبیده و لکه های خاکستری ناخوشایندی را به جای بگذارد. قبل از شروع هر نوع شستشویی، درزهای لباس را باز کنید؛ زیرا این کار بیشتر ذرات دوده جامد را قبل از خیس شدن پارچه از بین می برد.

سپس در حالی که پارچه هنوز خشک است، جوش شیرین را به دوده ها بپاشید، این کار به جذب دوده کمک می کند. بعد از گذشت حدود 15 دقیقه، جوش شیرین را از روی لباس پاک کنید. با تکرار این روش اکثر دوده ها برداشته می شود. سپس با یک اسفنج و یک ماده پاک کننده آخرین لکه های روی لباس را محو کنید.

رفع بوی لباس

5. قرار دادن در هوای آزاد :

اولین چیزی که یک لباس دود گرفته نیاز دارد، هوای تازه است. لباس را در یک منطقه با تهویه مناسب یا بیرون از فضایی داخل خانه آویزان کنید. جالب است بدانید که کمی نور خورشید و هوای تازه تا چقدر می توانند موثر واقع شوند.

6. استفاده از اسپری از بین برنده بو:

اگر بوی دود بر روی لباس باقی مانده است، پوشاک را آویزان کنید و توسط محلولی تهیه شده از سرکه و آب بر پشت و جلوی لباس خود اسپری کنید. اضافه کردن 20 تا 30 قطره از روغن گیاهی مانند روغن لیمو یا نعنا نیز موثر است.

7. رفع بوی دود از صندلی ها و کاناپه ها :

برای رفع دود از صندلی ها و کاناپه هایی که بوی دود گرفته ، درون یک بطری آب 20 قطره اسانس لیمو بریزید و خوب آن را تکان دهید و بعد آن را روی مبل ها و کوسن ها از فاصله 30 سانتی متری اسپری کنید.

لیمو

8. رفع بوی دود از خانه :

 • ماده سوخته را به بیرون از خانه منتقل کنید.
 • برای کمک به تهویه خانه پنکه یا کولر را روشن کنید.
 • در اتاقی که بوی دود پیچیده است؛ یک شمع معطر را روشن بگذارید.
 • در کمی آب در قابلمه ای 15 تا 20 عدد میخک یا دارچین را بریزید و به مدت نیم ساعت بجوشانید .
 • 2 پیمانه سرکه سفید را با مقداری آب بجوشانید.
 • لیموترش را نازک برش بزنید و در آب بجوشانید تا بوی دود از بین برود.
 • در کاسه حاوی آب برش های پیاز را در چند قسمت منزل بگذارید تا بوی دود را به خود جذب کنند.
 • چند تکه از زغال را در جاهای مختلف منزل قرار دهید.
 • برای از بین بردن بوی دود یک حوله را بردارید، نصف آن را در آب فرو کنید و سپس آب اضافی را بچلانید تا حوله مرطوب بشود. سر خشک حوله را در دست بگیرید و سر خیش را با حرکات دورانی در هو بچرخانید. ذرات جامد دود به ذرات مرطوب حوله می چسبند و بوی دود از بین می رود.

شمع معطر

رفع بوی بد دود لباس از ماشین لباسشویی:

1. استفاده از سرکه :

قبل از شستشو ، لباس خود را با آب خیس کنید، سپس یک فنجان سرکه، آب گرم و چند قطره از روغن گیاهی مورد علاقه تان برای خوشبو شدن را در مخزن ماشین لباسشویی ریخته و لباس ها را در داخل لباسشویی قرار دهید تا به مدت 30-60 دقیقه شستشو انجم شود.

2. تقویت کننده بو:

محصولات مرتبط با لباسشویی طی یک دهه گذشته بسیار گسترده شده اند، به اندازه ای که این محصولات عطر و بوی تازه و ماندگار را به لباس های شسته شده اضافه می کنند.

3. آب لیمو:

استفاده از آب لیمو ترش و تازه به جای انواع مواد تمیز کننده به ویژه در مخزن لباسشویی، روشی عالی است. با افزودن یک فنجان آب لیمو به مخزن شستشو، انواع بوها مانند دود را از بین ببرید.

رفع بوی دود از لباس ،فرش و لوازم خانه

4.111
این مطلب مفید بود ؟92
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی