تولد
مادر نمونه
سوالی که بعد از مادر شدن برای همه خانم ها پیش می آید این است که چگونه میتوانم یک مادر خوب باشم، اگر میخواهید مادری موفق و نمونه باشید باید نکاتی را رعایت کنید.

برای خانم هایی که دوست دارند مادری کامل و موفق باشند

پس از به دنیا آمدن کودک، وظیفه خطیر مادری آغاز می شود و هریک از مادران دوست دارند بهترین مادر برای فرزند خود باشند اما تعریف مادر خوب و کافی در ذهن هر کسی با دیگری تفاوت دارد. هر مادری بهترین را برای کودک خود می خواهد اما با این وجود همیشه این خواسته میسر نمی شود و برای ایفای نقش مادری تمام عشق و محبت جوابگو نیست، بلکه برای اینکه مادری کامل باشید باید از اصول بچه داری و تربیت کودک آگاه بوده و مدیریت قوی در رابطه با فرزند پروری داشته باشید.

در مطلب" یک مادر فوق‌العاده و بی نظیر چگونه رفتار می کند؟ "به طور کامل به مشخصات مادر خوب و نمونه پرداختیم و حالا قصد نداریم در موردشان صحبت کنید چراکه همه چیز در این ویژگی ها خلاصه نمیشود و اگر دوست دارید بهترین مادر باشید باید موارد ویژه و متفاوتی را که در این بخش از خانواده پلاس نمناک آورده ایم را در خود خلق یا قوی تر کن.

مادر نمونه

نکاتی متفاوت برای مادر خوب و نمونه بودن

برای اینکه مادری خوب و نمونه یا بهتری بگوییم یک مادر همه چیز تمام برای فرزندتان باشید، علاوه بر تمام آنچه می‌دانید و پیش از این گفته شد باید نکات زیر را در خود تقویت کنید.

مراقب خودتان باشید

یکی از بزرگترین هدایایی که می توانید به خانواده خود بدهید مراقبت از بدن، ذهن، احساسات و روح خودتان است اما بسیاری از زنان عادت کرده اند که خود را در آخر لیست قرار دهند. آنها آنقدر روی همه چیز بدون هیچ محدودیتی متمرکز می شوند که مریض یا ناراحت می شوند یا خود را فراموش می کنند.

با اختصاص دادن وقت برای مراقبت از خود، شیوه ای سالمتر و قوی تر برای خود ایجاد می کنید تا به شما این امکان را دهد که به طور کامل و با لذت از کودکان و دیگر افراد زندگی خود مراقبت کنید.

خودتان را دوست داشته باشید و بپذیرید

مادران شگفت انگیز هستند که می توانند فرزندان خود را بدون قید و شرط دوست داشته باشند اما دوست داشتن بی قید و شرط خود چگونه است؟ هر چند وقت یکبار شما یک صدای انتقادی در ذهن دارید و در مورد تلاش های خود قضاوت می کنید و خود را زیر پا گذاشته و از خود انتقاد می کنید؟ از منتقدان کمال گرایی دوری و با دوست یا فرزند خود مثبت صحبت کنید.

 کتاب خواندن

بدانید مسئولیت مادری همیشگی است 

در طول عمر، فرزند تان روابط زیادی خواهد داشت. مادری کردن شما برای فرزندتان یکی از تأثیرگذارترین روابط است. بدانید که مادری کردن برای کودک یک تعهد مادام العمر برای پرورش، آموزش، مراقبت، هدایت، محبت و حمایت از رشد فرد دیگر در طول عمر است.

برای خود زندگی مستقل از فرزند ایجاد کنید 

فرزندتان به طرق مختلف در طول عمر به شما نیاز خواهد داشت. نوزاد برای تغذیه، تعویض پوشک و نوازش به مادر نیاز دارد و در دوران کودکی و نوجوانی، نیازها تغییر می کند. دسترسی مادر به فرزندش بسیار مهم است، اما داشتن یک زندگی دوستانه با علایق و فعالیت های جدا از فرزند نیز اهمیت زیادی دارد.

ورزش کردن مادران

عذرخواهی را بیاموزید 

وقتی اشتباه می کنید و کاری آسیب زا انجام می دهید از کوره در می روید یا فراموش می کنید چه کاری باید انجام دهید پس عذرخواهی کنید. این را نمی توان با استفاده بیش از حد "متاسفم" که زنان برای ابراز وجود خود یا داشتن یک فکر یا احساس تجربه کرده اند اشتباه گرفت. منظور اظهار پشیمانی برای هر چیزی نیست، بلکه یاد بگیرید که وقتی اشتباه می کنید یا رفتاری را انجام می دهید که به شخص دیگری آسیب می رساند یا بر وضعیت فرزند شما تأثیر می گذارد، عذرخواهی کنید.

بازخورد فرزند خود را درک کنید

کودکان بسیاری از چیزها را از طریق رفتار و همچنین کلمات بیان می کنند. وقتی کودک شما حرفی برای گفتن دارد، توجه خود را به او معطوف کنید. ممکن است با بازخورد او موافق نباشید، اما اختصاص زمان و مکان به فرزند برای شنیدن افکار او در رشد و اعتماد به نفس شان تا حد زیادی تاثیر می گذارد.

گوش کردن به فرزند

زمان باکیفیتی را با فرزندان خود بگذرانید

این روزها والدین نسبت به قبل مشغله بیشتری دارند. فرزندتان به وقت منظم، معمول و با کیفیت نیاز دارد پس این کار را هر روز در اولویت قرار دهید و سؤال بپرسید و کنجکاو باشید. پاسخ هایی که می شنوید ممکن است شما را خوشحال و شگفت زده کند.

رفتارهای نادرست فرزندتان را شخصی نگیرید

عبارت "دردهای در حال رشد" را شنیده اید خوب این فقط شامل کودکان نمی شود و والدین با بزرگ شدن کودک مشکلات فزاینده ای را در واکنش به فشار استقلال و خودمختاری احساس می کنند.

استقلال خواهی نوجوان اغلب منجر به کشمکش می شود. گاهی اوقات تحمل عصبانیت کودک نوپا راحت تر از زمانی است که یک نوجوان یا جوان رفتار مشابهی انجام می دهد.در لحظات ناامیدی، سعی کنید پیامی را که فرزندتان سعی در برقراری ارتباط دارد ببینید و رفتار او را شخصی تلقی نکنید.

خشم کودک نوپا

احساسات خود را نشان دهید

الگوبرداری از نحوه مدیریت احساسات، درس مهمی برای کودکان است مثلا وقتی احساس می کنید روز بدی داشتید بر رفتار شما تأثیر می گذارد به فرزند خود بگوییدمامان از اتفاقی که امروز افتاده احساس ناراحتی می کند بنابراین ممکن است کمی ساکت‌تر باشم، فقط می خواهم بدانید.

این نوع گفتگو و تعامل نه تنها به مدیریت خلق و خو سالم کمک می کند بلکه به فرزند تان این امکان را می دهد تا درک کند رفتارها و احساسات شما نتیجه کاری نیست که انجام داده اند.

به فرزند خود اجازه دهید خودش باشد

کودکان شخصیت و خلق و خو دارند و ما به عنوان مادر می خواهیم فرزندان خود را تحت تأثیر و شخصیت آنها را شکل دهیم و فرصت های زیادی را برایشان ایجاد کنیم. کودکان اغلب می‌دانند کی هستند و چه می خواهند و بخشی از مسئولیت ما به عنوان والدین یافتن تعادل بین تشویق و تأثیرگذاری است. با راهنمایی، محبت و حمایت به فرزند خود اجازه دهید همانطور که هست باشد.

حمایت فرزند

احساسات و نیازهای خود را به اشتراک بگذارید

مادری یک سفر فردی با بسیاری از تجربیات و احساسات مشترک جهانی لحظات نگرانی، ترس، خشم، سرخوردگی، ناراحتی، غم، خستگی، خجالت، شادی، قدردانی، شادی و رضایت است. هرچه مادران بیشتر مایل باشند احساسات، نیازهای خود را به اشتراک بگذارند، به بهبود رفاه و شادی خود نزدیک تر می شوند.

حرف آخر

تمام آنچه خوانید به ظاهر ساده بود اما در عمل چندان ساده نیست برای همین است که این خصلت ها میتواند از شما مادری بهتر و موفق تر بسازد تنها کافیست باور داشته، اجرا کنید و نتیجه ی آن را به وضوح شاهد باشید.

ویژگی پنهان مادران همه چیز تمام و آگاه

45
این مطلب مفید بود ؟41
منبع : postpartumprogress / mother.ly / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ن.ح
وبگردی