راه های خلاق شدن
بعضی از افراد به شکل ذاتی خلاق هستند ولی همه این استعداد ذاتی را ندارند که باید از روش اکتسابی به آن برسندحتما می پرسید افزایش خلاقیت چگونه به وجود می آید؟

بهترین راه و روش های ثابت شده برای خلاق ترین بودن

تحقیقات نشان می دهد افرادی که خلاقیت کم تری دارند، معمولاً بیشتر دچار استرس می شوند. آن ها معمولاً آرامش کافی ندارند و همین باعث می شود که به خودشان اعتماد نداشته باشند. دلیل اصلی ترین مشکلات، این است که آن ها در طول روز زمان کافی برای خودشان اختصاص نمی دهند و به ارزش زمان پی نبرده اند تا بتوانند خلاقیت خود را شکوفا کنند. اگر شما هم دوست دارید جزء انسان های خلاق و مبتکر باشید، با ما در این بخش از نمناک همراه شوید.

ایده

از نیازهای خود آگاهی پیدا کنید

اول باید اهداف خود را بشناسید و سپس لیستی از اهداف خود تهیه کنید تا بدانید نیازهای واقعی شما در زندگی چیست. سعی کنید از روتین روزمره خود خارج شوید. ذهن خود را برای رسیدن به آنچه که می خواهید، آماده کنید. نیازهای خود را بشناسید و سعی کنید حال خوب را با شناسایی نیاز ها در خودتان ایجاد کنید.

فعالیت های متناسب با نیاز خود را انجام دهید

یکی از راهکارهای مناسب برای ایجاد خلاقیت، این است که بدانید اکنون باید در زمان کوتاهی که دارید چه فعالیت هایی را به انجام برسانید. البته منظور ما اصلا عجله کردن نیست. باید فعالیت هایی را انجام دهید که باعث می شود به برآورده کردن نیاز خود نزدیک تر باشید.

اگر نمی دانید که اکنون باید چه کار کنید، اقدامات زیر ذهن شما را باز می کند:

 •  پیاده روی سریع
 •  مشاهده یک فیلم خنده دار یا خواندن یک مطلب بامزه
 •  تماس گرفتن با دوست
 •  انجام حرکات موزون یا ایروبیک همراه با موسیقی مورد علاقه
 •  انجام پازل سودوکو
 •  صحبت کردن با یک کودک
 •  خوردن یک قهوه
 •  نوشتن شکرگزاری
 •  انجام یوگا و مدیتیشن 

خودتان را با چیزهای مثبت با انگیزه کنید

گاهی اوقات شما دوست دارید به اهداف خود برسید اما انگیزه کافی را ندارید. بهتر است که اتفاقات مثبت را در اطراف خود ایجاد کنید تا انگیزه ناخودآگاهی برای شما ایجاد کنند و باعث شود به چالش های زندگی غلبه کنید.

می توانید آن را از طریق راهکارهایی که در ادامه ی این بخش از نمناک گفته ایم به انجام برسانید:

 •  موفقیت های خود را دوباره مرور کنید
 •  زمانی که به موفقیت های خود در گذشته فکر می کنید ، احتمالاً انگیزه بیشتری می گیرید.
 •  سعی کنید چند دقیقه زمان اختصاص دهید و به موفقیت های خود فکر کنید.
 •  در مورد رسیدن به نتیجه مورد نظر فکر کنید.
 •  به این فکر کنید که به هدفتان رسیده اید و به نظرتان چقدر خوشحال هستید و چه پاداشی دریافت می کنید. همین حس و حال باعث از جا بلند شدن و افزایش انگیزه می شود.

موفقیت

به خودتان قول پاداش دهید

به خودتان قول دهید زمانی که به نتیجه رسیدید، از خود پاداش دریافت می کنید و همین حس خوب برایتان می تواند مبنعی از انگیزه باشد. مثلاً قول یک لباس مورد علاقه را به عنوان پاداش زحماتتان، به خود بدهید.

سعی کنید عادات منظم و انعطاف پذیری را در خودتان افزایش دهید

با خودتان فکر کنید که اگر در مورد مسائل مختلف استرس کمتری داشته باشید، چه اتفاقی می افتد ؟ ! قطعاً زمانی که استرس کاهش پیدا کند ، احتمال موفقیت و تعادل در زندگی بالا می رود. پس سعی کنید خودتان را به یک آدم مقاوم تبدیل کنید و بیش از حد نسبت به مسائل واکنش تندی نداشته باشید. برای انجام این کار می توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

به طور منظم ورزش کنید

ورزش برای ذهن و بدن بسیار عالی عمل می کند

مدیتیشن انجام دهید

مدیتیشن ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید و واقعاً کارآمد خواهد بود.

دفتر شکرگزاری داشته باشید

این دفتر، افکار مثبت را در شما ایجاد می کند و استرس را از بین می برد پس حتما آن را امتحان کنید.

نوشتن

اولویت های خود را شناسایی کنید و اول از همه آنها را به انجام برسانید

مراقب باشید که ساعات خود را در هفته تلف نکنید. سعی کنید که اولویت بندی داشته باشید و ببینید که چه کاری از بقیه مهمتر است و سپس اول از همه کارهای مهم را به انجام برسانید.

به یادگیری ادامه دهید

شما نمی توانید همه چیز را به یکباره یاد بگیرید اما با یادگیری مداوم و تداوم در این کار ، می توانید به بهترین حالت خود برسید. سعی کنید در مورد هر رشته ای که دارید ، مدام در حال یادگیری باشید و بدانید که واقعاً چه می خواهید. هر روز حداقل 20 دقیقه از زمان خود را به یادگیری اختصاص دهید که می توانید این کار را از طریق خواندن کتاب ، چک کردن وبلاگ مورد علاقه و گوش دادن به موسیقی انجام دهید.

خودتان را از عوامل حواس پرتی دور کنید

سر و صدا در محیط باعث می شود که حواستان پرت شود در نتیجه عوامل حواس پرتی را تا جایی که می توانید از خودتان دور کنید. گاهی اوقات گوشی موبایل را خاموش کنید و سعی کنید فقط به انجام کار بپردازید.

هنگامی که واقعا خسته هستید، کار نکنید

باید خودتان را بشناسید و بدانید که چه زمان هایی اصلا حال کار کردن ندارید. پس بهتر است با کار نکردن و استراحت، در زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید که کار کردن در چنین اتفاقاتی نتیجه خاصی را به همراه نخواهد داشت.

نوتیفیکیشن های موبایل خود را خاموش کنید

خاموش کردن نوتیفیکیشن های موبایل ، یعنی دور شدن از هر گونه حواس پرتی. پس سعی کنید همه این عوامل را از خودتان دور کنید، پست های اینستاگرام را چک نکنید، به تلگرام ، واتساپ و ایمیل های خود سر نزنید و مدت زمانی برای خودتان زندگی کنید. و به آنچه که دوست دارید بپردازید.

نوتیفیکیشن

از دیگران کمک بگیرید

احتمالا زمانی که کودک بودید ، مادرتان این روش را روی شما پیاده می کرد و از شما می خواست که بعضی از کارهای خود که در توانتان بود را خودتان انجام دهید. حالا شما هم می توانید در اوقات خستگی چند نفر را در کنار خود داشته باشید و به کارشان اطمینان پیدا کنید. سپس بعضی از وظایف خود را به آنها محول کنید تا خودتان کمتر خسته شوید.

یک روز را به خودتان اختصاص دهید

چند وقت یک بار سعی کنید یک روز را به طور کامل به خودتان اختصاص دهید. به هیچ چیز فکر نکنید. مثلا می توانید به طبیعت بروید، عکس هایی از خودتان ثبت کنید، یک ناهار خوشمزه درست کنید و از زندگی لذت ببرید.

چند کار را با یکدیگر انجام ندهید

ذهن شما قابلیت بسیار بالایی دارد اما نباید کار ها را با یکدیگر به انجام برسانید. مثلاً هنگام تماشای تلویزیون و خوردن یک ساندویچ، به نوشتن رمان خود نپردازید. همه این کارها با یکدیگر تداخل دارند و باعث می شوند که کیفیت کار شما کاهش پیدا کند.

با دوستانتان قرار بگذارید

بسیاری از افراد هستند که برای انجام یک کار جدید هیچ تفریحی ندارند و تمام ساعات خود را صرف انجام کاری می کنند که آن ها را به هدفشان نزدیک تر می کند. انجام این کار هم راهی عالی است اما به شرطی که در میانه راه زمان داشته باشید و با خودتان مهربان تر رفتار کنید . با دوستانتان قرار بگذارید و به تفریح بپردازید.

یک روتین صبحگاهی داشته باشید

به آخرین باری که یک روتین صبحگاهی داشتید فکر کنید. احتمالاً زمانی بود که به مدرسه می رفتید و هر روز صبح مجبور بودید کارهای یکسان انجام دهید. احتمالا در آن زمان زندگی شما نظم بیشتری داشت. سعی کنید دوباره یک روتین صبحگاهی مناسب برای خودتان ایجاد کنید. مثلاً هر روز صبح اول از همه مسواک بزنید، صورت خود را بشویید، رختخواب تان را مرتب کنید، صبحانه بخورید و به یک پیاده روی بروید تا حالتان جا بیاید.

صبحانه

در زمان های خالی، ایمیل خود را چک کنید

با انجام این کار به مرور زندگی تان تغییر می کند زیرا اگر هنگام کار ایمیلتان را چک کنید، ممکن است با صحبت هایی مواجه شوید که استرس شما را افزایش می دهد اما زمانی که دستتان خالی بود و وقت اضافه داشتید، می توانید 20 دقیقه را به انجام این کار بپردازید.

یک محل کار آرگونومیک داشته باشید

سعی کنید که استانداردهای موجود را رعایت کنید. مثلا از یک صندلی مناسب استفاده کنید و اجازه ندهید که جسمتان خسته شود. اگر از جسم خود مراقبت کنید و به سلامت آن اهمیت دهید، قطعاً بهره وری شما در محیط کار بالاتر می رود و ذهنتان خلاقیت بیشتری خواهد داشت.

از موسیقی آرام استفاده کنید

بسیاری از افراد ترجیح می دهند که در سکوت کار کنند اما بعضی دیگر با موسیقی آرام و بی کلام تمرکز بیشتری پیدا می کنند و اگر شما جزء این دسته از افراد هستید ، سعی کنید از معجزه موسیقی برای افزایش خلاقیت خود استفاده کنید.

بدانید که چه زمان هایی خلاق تر هستید

انجام این کار بسیار ساده است. باید بدانید که چه زمان هایی خلاقیت شما در سطح بالایی قرار گرفته است. مثلا بعضی از افراد 2 نصف شب ذهن بهتری دارند و خلاقیت بالاتری را احساس می کنند و بعضی دیگر هنگام صبح این گونه هستند. پس سعی کنید خودتان را بشناسید و زمان ها را پیدا کنید.

زمان

بیشتر آب بنوشید

سعی کنید بدن خود را هیدراته و مرطوب نگه دارید . اجازه ندهید که علائم تشنگی به شما غلبه کند. همین باعث می شود حال بهتری پیدا کنید . معمولا توصیه می شود در طول روز 8 لیوان آب بنوشید . همه این اتفاق ها باعث می شود که ذهن خلاق تری داشته باشید.

به طور منظم ورزش کنید

ورزش کردن هم جسم شما را بهبود می بخشد و هم ذهنتان را باز می کند. سعی کنید ورزش را به یک روتین منظم در زندگی تبدیل کنید. حتی می توانید یک ورزش ساده مثل پیاده روی در پارک داشته باشید که قطعاً برای جسم و ذهنتان فواید بیشماری دارد.

وظایف سخت و بزرگ را قبل از نهار انجام دهید

اگر می خواهید به موفقیت و خلاقیت بالایی دست پیدا کنید، بهتر است که کارهای سخت را هرچه زودتر به انجام برسانید تا ذهنتان از آن ها خالی شود و خیالتان راحت باشد که دیگر کاری با انجام آن کارهای سخت ندارید . سعی کنید کارهای بزرگ را قبل از ناهار انجام دهید تا در نیمه دوم روز ذهنتان درگیر نباشد.

افکارتان را روی کاغذ بنویسید

بسیاری از اوقات هست که همه چیز فراهم می باشد و شما می توانید پرقدرت به سمت موفقیت حرکت کنید اما افکارتان شما را آزار می دهد و مدام به هر چیزی فکر می کنید که اصلاً ربطی هم به کارتان ندارد. در این حالت بهتر است زباله های ذهنی خود را خارج کنید. چیزهایی که ذهنتان را درگیر کرده، روی کاغذ یادداشت کنید تا بتوانید یک برنامه زمانی مشخص داشته باشید.

نوشتن ایده

محیط کار را تمیز و مرتب کنید

اگر در یک محیط شلوغ و شرایط سخت کار کنید، نمی توانید حال خوبی را برای خودتان ایجاد کنید، پس سعی کنید یک محیط کار تمیز و مرتب برای خودتان فراهم کنید تا ذهنتان آرام شود. حداقل 5 دقیقه انتهای روز به مرتب کردن محل کار بپردازید.

جلسات غیر ضروری را لغو کنید

مجبور نیستید که برای کارتان مدام جلسه بگذارید و با دیگران صحبت کنید. قبلا هم در بخش موفقیت نمناک اشاره کردیم که همین جلسات اضافی ممکن است 90 درصد وقت شما را هدر دهد؛ بدون این که نتیجه خاصی داشته باشد. پس سعی کنید جلسات غیر ضروری و اضافه را هرچه سریع تر لغو کنید.

در رختخواب تلویزیون نگاه نکنید

بسیاری از افراد عادت دارند هنگامی که به رختخواب می روند تلویزیون نگاه کنند و همین باعث می شود که خواب آنها به هم بریزد. درست است که سرگرمی دارید اما به خواب رفتن شما را سخت می کند و باعث می شود حس خوبی نداشته باشید. پس سعی کنید هیچگاه در رختخواب با موبایل کار نکنید و تلویزیون نگاه نکنید.

تنظیمات شب را برای موبایل خود انجام دهید

سعی کنید گوشی خود را روی تنظیمات حالت شب قرار دهید تا هنگامی که شب شد ، نور گوشی تیره تر شود و کاهش پیدا کند و شما راحت تر آماده خواب شوید .

حتماً خواب شبانه خوبی داشته باشید

باید سعی کنید 8 ساعت به طور کامل بخوابید. بعضی از افراد به 9 ساعت خواب هم نیاز دارند اما معمولاً اکثر افراد با 4 تا 5 ساعت خواب شبانه مناسب سیر می شوند. پس سعی کنید میزان خواب مناسب خود را پیدا کنید. سر ساعت بخوابید و خواب کافی را به اولویت در زندگی تبدیل کنید.

خواب

به آلارم گوشی خود بیشتر توجه کنید

بعضی از افراد عادت دارند برای اینکه راحت تر از خواب بیدار شوند، یک آلارم بسیار خشن روی گوشی قرار می دهند تا چاره ای جز بیدار شدن نداشته باشند اما این کار اصلاً برای مغزتان خوب نیست. سعی کنید با یک آلارم ملایم تر از خواب بیدار شوید تا ذهنتان شوکه نشود.

جملات تاکیدی مثبت بگویید

هنگامی که تصویرسازی کردید، سعی کنید چیزهایی که می خواهید را روی کاغذ بنویسید و با خودتان جملات تاکیدی تکرار کنید که انگیزه شما را افزایش دهد و باعث می شود که برای ادامه مسیر، پرقدرت تر از قبل ظاهر شوید.

نه گفتن را یاد بگیرید

اگر دیگران از شما درخواست نابجا دارند و شما را وارد دردسر می کنند، سعی کنید که به آن ها نه بگویید و این کار را تمرین کنید و از هیچ چیز نترسید.

چگونه فرد خلاقی باشیم ؟ بهترین راههای ممکن

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
برچسب : خلاقیت
وبگردی