مشخصات گوجه فرنگی خوب
آیا می دانید مشخصات گوجه فرنگی خوب در چیست و چگونه باید بهترین نوع گوجه فرنگی را انتخاب کنیم؟ یکی از مشخصات گوجه فرنگی خوب وزن آن است.

نکاتی برای انتخاب و خرید گوجه فرنگی خوب

گوجه فرنگی از جمله سبزیجات پرخاصیت و سرشار از آنتی اکسیدان و انواع ویتامین ها است. از گوجه فرنگی به صورت گوجه فرنگی خام برای تهیه انواع آبمیوه، سالاد و ساندویچ و به صورت پخته برای تهیه رب گوجه فرنگی، انواع سس گوجه فرنگی و در انواع غذاها استفاده می کنند. برای اینکه بهترین نوع گوجه فرنگی را انتخاب نمایید، باید نکاتی را بدانید و با مشخصات گوجه فرنگی سالم و خوب در ادامه این بخش از نمناک آشنا گردید.

چگونه بهترین گوجه فرنگی را انتخاب کنیم؟

اول، شایع ترین نوع گوجه فرنگی را بشناسید؛ صدها نوع از گوجه فرنگی وجود دارد، اما گوجه فرنگی رومی، گیلاسی، انگوری، و مرواریدی شایع ترین گونه هایی است که احتمال دارد با آن مواجه شوید. آنها همه خوشمزه هستند؛ به عنوان مثال، گوجه فرنگی های گوشتی را در ساندویچ ها استفاده کنید، زیرا اندازه بزرگ آنها ایده آل ساندویچ است.

گوجه فرنگی رومی برای سس ها و سوپ ها عالی هستند، زیرا دانه های کمتری دارند. گوجه فرنگی انگوری برای تتقلات و گوجه فرنگی گیلاسی فقط برای سالاد مناسب است و در نهایت، گوجه فرنگی های مرواریدی برای خوردن با نمک عالی هستند.

بهترین نوع گوجه فرنگی

مشخصات گوجه فرنگی خوب

مهم نیست که گوجه فرنگی انواع مختلف دارد، بلکه برای خریداری هر نوع از گوجه فرنگی ها باید نکات زیر را رعایت کنید:

گوجه فرنگی خوب باید پوست صاف و بدون لکه داشته باشد :

از خرید گوجه فرنگی با هر گونه لکه قابل توجه، تیرگی و یا چین و چروک پوستی اجتناب کنید. "پوست گوجه فرنگی باید شفاف و بدون لکه باشد"

گوجه فرنگی خوب باید ساقه سبز داشته باشد:

تغییر رنگ یا کم آبی در ساقه ها می تواند سن یا وضعیت ذخیره سازی نامناسب را نشان دهد و اگر ساقه وجود داشته باشد، باید سبز باشد.

انتخاب گوجه

گوجه فرنگی خوب باید وزن مناسب داشته باشد:

گوجه فرنگی خوب، نسبت به سایز خود سنگین تر است، پس بهترین را انتخاب کنید. گوجه فرنگی های آبدارتر سنگین تر هستند درحالیکه گوجه فرنگی های کال و نرسیده سبک تر به نظر می رسند.

گوجه فرنگی خوب باید بوی شیرین داشته باشد:

برای انتخاب گوجه فرنگی خوب، آن را بو کنید؛ اگر بوی شیرین آن را در اطراف ساقه و برگ حس کردید، بهترین را انتخاب کرده اید. گوجه فرنگی خوب عطری قوی، شیرین و خاک مانند دارد. هرچه گوجه فرنگی خوش عطرتر باشد مزه ی بهتری خواهد داشت. بنابراین مراقب گوجه فرنگی هایی که هیچ بویی ندارند باشید.

گوجه فرنگی خوب

گوجه فرنگی خوب باید قرمز پررنگ باشد:

گوجه فرنگی خوب باید رنگ قرمز پررنگ و شفافی داشته باشد. هر گوجه فرنگی ای که به نظر رنگ پریده بیاید قطعاً بی مزه خواهد بود.

گوجه فرنگی خوب نباید خیلی نرم باشد:

گوجه فرنگی هایی که دیگر تازه نیستند به طرز غیر طبیعی نرم و شل هستند و چند روزی بیشتر نمانده که به توده ای ماده ی لزج و چسبناک تبدیل شوند. گوجه هایی را انتخاب نمایید که به اندازه ی کافی سفت بوده و تحمل فشار را داشته باشند ولی نه آنقدر که هیچ واکنشی به فشار دادن نشان ندهد. در خرید گوجه مراقب نقطه های نرم باشید چون به زودی به زدگی تبدیل می شوند و عمر قفسه ای گوجه فرنگی را کوتاه می کنند.

انتخاب گوجه فرنگی خوب

گوجه فرنگی ربی باید چگونه باشد؟

برای تهیه رب از گوجه هایی استفاده نمایید که بافتی قوی تر و به اصطلاح گوشتی تر نسبت به سایر گونه های گوجه دارند و معمولا دانه های کمتر و آب کمتری دارند زیرا این نوع گوجه ها هم زمان کمتری برای پخت می برند و هم رب تان دلچسب تر و غلیظ تر می شود. برای تهیه رب و سس گوجه، گوجه هایی که از نظر شکلی کمی بلند تر هستند از گوجه های پهن و کوتاه بهتر می باشند.

نکات مهم پایانی برای خرید گوجه فرنگی

  • گرچه می توان گوجه فرنگی ها را تمام ایام سال یافت اما گوجه فرنگی ها فقط بین ماه تیر تا شهریور ، واقعا خوب هستند.
  • گوجه فرنگی های محلی یا منطقه ای،عمر کمتر و طعم بهتری دارند اما متأسفانه، این گوجه فرنگی های محلی در همه فصول رشد نمی کنند پس اگر مایل به مصرف گوجه در همه فصول هستید، باید نوع بی طعم آن را مصرف کنید.
  • گوجه فرنگی ها وقتی کال و نرسیده هستند چیده می شوند که مدت زمان نگهداری شان برای حمل و نقل بیشتر باشد. تعدادی از گوجه فرنگی ها در مرحله ی جابه جایی می رسند و بر روی بعضی از آن ها هم اسپری اتیلن می زنند که زودتر برسند. این گوجه فرنگی هایی که به روش مصنوعی می رسند بی مزه هستند.
  • از خرید گوجه فرنگی های بسته بندی شده خودداری کنید زیرا تنها راه اطمینان از کیفیت گوجه فرنگی معاینه کردن آن است.
  • اگر به گوجه فرنگی های ارگانیک دسترسی دارید حتماً بیشتر از آن ها استفاده کنید چون حاوی آنتی اکسیدان های بیشتری می باشند.

چگونه هنگام خرید گوجه فرنگی خوبی انتخاب کنیم؟ +مشخصات

4.323
این مطلب مفید بود ؟203
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
برچسب : گوجه فرنگی
وبگردی