خرید کفش پیاده روی
برای پیاده روی داشتن کفش مناسب ضروریست. در انتخاب یک کفش مناسب و استاندارد برای پیاده روی باید به نکات مهمی مانند مسیر پیاده روی، اندازه و وزن کفش و جنس کفش توجه کنید.

راهنمای خرید کفش پیاده روی مناسب و استاندارد

کفش پیاده روی باید کفشی کاملا متناسب و مخصوص سفر باشد و ویژگی های شبیه به یک کفش دونده را داشته باشد. برای کفش پیاده روی باید از کفش های اسپرت استفاده کنید. کفش های مخصوص دوندگی مشخصاً برای پیاده روی هم مناسب هستند، زیرا وزن کمی دارند، منافذ آن ها اجازه تنفس به پوست پا را می دهند، کف کفش کاملاً مناسب است.

در نتیجه احساس راحتی حتی در سرعت بالا را به فرد منتقل می کنند. این کفش ها معمولاً به گونه ای ساخته شده اند که فرد هنگام راه رفتن با آن ها، کنترل حرکت خود را دارد و می تواند استقامتش را حفظ کند. اگر بدانید که دقیقا دنبال چه کفشی هستید و چه هدفی دارید، بسیاری از انواع کفش می توانند برای پیاده روی شما مناسب باشند.

نکات مهم برای خرید کفش مخصوص پیاده روی

استایل پیاده روی:

اگر کفش ها را برای یک پیاده روی ساده می خواهید، انتخاب های بیشتری دارید. استایل کفشی را انتخاب کنید که با محلی که قرار است در آن جا پیاده روی کنید، تناسب بیشتری داشته باشد.

مثلا اگر قرار است در یک سطح صاف و معمولی پیاده روی کنید، یک کفش ساده مناسب است. اما برای مسیر های پر از فراز و نشیب باید از کفش های حرفه ای تر با لژ بیشتر استفاده کنید.

اگر بخواهید انعطاف و مقاومت میزان متناسب بودن کفش را بسنجید، باید تست گفته شده در این بخش از نمناک را انجام دهید:

به پاشنه و پنجه و انحنای کفش توجه داشته باشید:

کفشی را که انتخاب می کنید، باید به پاشنه و پنجه آن توجه داشته باشید. پنجه آن باید کمی به سمت بالا خم شده باشد و دقت کنید که انحنای کفش شما دقیقا در کدام قسمت قرار دارد. در چنین شرایطی انحنا و قوس کفش باید دقیقاً در قسمت وسط باشد.

کفش را از قسمت پاشنه به سمت پنجه بچرخانید. آیا این چرخش راحت و نرم انجام می شود؟ یا این که کفش در برابر آن مقاومت می کند؟ قطعا به عنوان یک فردی که پیاده روی می کند، دوست دارید که کفش شما احساس سبکی بدهد و مقاومت معمولی ای داشته باشد.

کفش پیاده روی

استهلاک را در نظر بگیرید:

پیاده روی نسبت به دو، اثرات کم تری روی پای شما باقی می گذارد. در نتیجه یک پیاده روی صحیح با کفش مناسب نیاز به زیرسازی خیلی قوی در قسمت پاشنه ندارد. پاشنه کفش مخصوص پیاده روی، اغلب روی انتهای کفش است و لژ آن زیر کل کفش قرار ندارد.

ضد آب بودن:

آیا معمولا عادت دارید که در آب و هوای بارانی پیاده روی کنید؟ یک کفش ضد آب احتمالا گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. کفش هایی که کمی کشیده باشند، اغلب در قسمت بالا ضد آب هستند. بنابراین ویژگی های محکم و قوی تری را خواهند داشت.

بعضی از افراد کفش هایی را بدون خطوط ضد آب ترجیح می دهند؛ مخصوصاً در اقلیم های خشک تر یا گرم تر زیرا افزایش قابلیت تنفس و زودتر خشک شدن کفش، برای آن ها مهم است.

وزن کفش را در نظر بگیرید:

اگر هدف شما فیتنس و تناسب اندام است، به دنبال کفش هایی با وزن سبک تر باشید که شبیه به کفش افراد دونده است. به یاد داشته باشید کفش های مخصوص دوندگی برای حرکت های خطی طراحی شده اند. به همین دلیل برای پیاده روی در پیاده روها و تردمیل مناسب هستند. پس، از آن ها برای فعالیتی که نیاز به تغییر ناگهانی جهت با سرعت بالا دارند استفاده نکنید.

اندازه کفش پیاده روی:

کفشی که اندازه مناسبی داشته باشد، از کبود شدن انگشتان پای شما و یا تاول زدن پاشنه جلوگیری می کند. در نتیجه از خرید آن پشیمان نخواهید شد. یک کفش با اندازه مناسب، کفشی است که در همه قسمت های آن احساس راحتی داشته باشید.

هیچ کجای آن تنگ نباشد و فضای کافی برای تکان دادن انگشت ها وجود نداشته باشد. می توانید آزمایش زیر را برای اندازه کفش انجام دهید.

خرید کفش دوندگی

کفی کفش پیاده روی:

کف کفش پیاده روی نباید نازک باشد تا هنگام پیاده روی در مسیرهای ناهموار، فشار به پاشنه پا وارد نشود. کفشهای با کف نازک از پاهای پاهایتان اذیت می کنند.

رویه کفش پیاده روی:

رویه به فرقانی ترین قسمت کفش های پیاده روی گفته می شود که معمولا تخت کفش قرار می گیرد. جنس رویه می تواند از چرم جیر یا پارچه های دیگر مانند مِش باشد. رویه چرمی به طور طبیعی می تواند آب را دفع کند اما رویه از جنس جیر یا مش چنین قابلیتی ندارد.

رویه کفش پیاده روی باید از الیاف کتان باشد و در آن از مواد شیمیایی استفاده نشود تا پاها دچار حساسیت نشده و بیماری های قارچی در قسمت پا جلوگیری شود. رویه کفش پیاده روی باید دارای منافذی برای عبور هوا برای خنک شدن پا و همچنین جلوگیری از بیماری های قارچی باشد.

استحکام رویه کفش پیاده روی باید طوری باشد که از پیچ خوردگی پا جلوگیری کرده و حالت اولیه خود را در برابر فشار های وارده در طی زمان از دست ندهد.

کفش پیاده روی و پد ضربه گیری:

در قسمت کفی و پاشنه باید کفش پیاده روی پد گذاری شود. وجود یک بالشتک منعطف هنگام پیاده روی، امکان بالایی برای خم کردن انگشتان پای شما فراهم می کند. کفش پیاده روی باید در قسمت جلوی کفش انعطاف پذیری داشته باشد تا فرد بتواند به میزان 45 درجه آنرا خم نماید.

قسمت پاشنه کفش نیز باید حالت ارتجاعی کافی داشته باشد تا فشار و شوک وارد شده ازطرف زمین به پا کاهش یابد. کف داخلی کفش پیاده روی نیز باید حاوی لایه ای مناسب برای حفظ قوس پا و جذب ضربه باشد.

کف بیرونی کفش:

برای تولید کف بیرونی کفش از انواع ترکیبات لاستیکی استفاده می شود که قابلیت انقباضی و ماندگاری بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند. کف های بیرونی کفش های پیاده روی باید کم وزن و باریک و انعطاف پذیر باشند.

البته بعضی از کارخانه های تولید کفش های پیاده روی از کف های بیرونی مشابه با کفش های ساق دار استفاده می کنند. کف های ویبرام، که یکی از کف های بیرونی شناخته شده هستند از لاستیک، سیلیکون و کربن ساخته شده اند.

خرید کفش اسپرت

قابلیت گردش هوا:

نفوذ هر گونه رطوبت داخل کفش سبب تاول و گرفتگی پاها می شود. برای پیاده روی در مسیر خشک و هموار از کفش های معمولی و کم وزن و کفش هایی که فضای لازم برای گردش هوا را دارند، استفاده کنید زیرا این کفش ها مانع از تجمع رطوبت ناشی از عرق می شوند و خشکی پاها را حفظ می کنند.

زیره میانی:

بین کف بیرونی کفش و کف درونی کفش، زیره میانی کفش، باید زیرسازی مطلوبی داشته و ضربه ناشی از حرکت را بگیرد و از پا در مقابل اشیای تیز محافظت کند. این قسمت از کفش از فوم EVA یا Phylon ساخته می شود. فوم Phylon از نظر مواد اولیه تراکم بیشتری دارد و در پیاده روی های طولانی برای پاها راحتی بیشتری فراهم می کند.

تاریخ انقضای کفش:

تاریخ انقضای انواع کفش های ورزشی به مدت زمان، نوع و شدت استفاده از آنها بستگی دارد و تاریخ انقضای یک کفش، زمانی است که کفی داخلی آن خوابیده یا در ظاهر کفش تغییری ایجاد گردد.

کمی در سرازیری با آن کفش راه بروید:

زمانی که از قسمت سرازیری پایین می روید، کفش و پای شما بیشتر فرسایش پیدا می کند. سعی کنید که نوک پای خود را به جلوی کفش برسانید. بندهای کفش را ببندید و جلوی کفش نباید بیش از حد باز باشد که باعث شود انگشتان شما بیش از حد به سمت جلو کشیده شوند.

روی سربالایی و پله ها راه بروید:

اگر کفش شما توانست از آزمایش سرپایینی سربلند بیرون بیاید، آن ها را روی پله ها هم امتحان کنید. چند عدد پله را با آن بالا بروید، دو عدد پله را همزمان بالا بروید.

کفش مناسب پیاده روی

باید بالا رفتن پاشنه را بررسی کنید:

اگر میزان لژ و بلندی کفش کمی زیاد باشد، قطعا پاها تاول خواهند زد. اگر در این مورد مطمئن نیستید، باید این کار را با جوراب امتحان کنید. بسیار مهم است که بالا پایین رفتن پاشنه پای شما در داخل کفش متوقف شود و یا حالت حداقلی داشته باشد. در چنین حالتی می توان یک روز معمولی با چنین کفشی 10000 قدم بردارید.

دیگر نکات مهم برای خرید کفش پیاده روی مناسب پای شما

  1. کفشی را انتخاب کنید که با حالت پای شما مناسب است. کفش شما باید نزدیک ترین حالت به شکل پای شما را داشته باشد.
  2. شب ها کفش بخرید. هر چقدر که پای شما بیشتر داخل کفش باشد، بیشتر باد می کند. پای افراد معمولاً در انتهای هر روز بزرگترین سایز را دارد. دقیقا زمانی که تمام فعالیت های روزانه را انجام دادید، بهترین زمان برای خرید کفش است.
  3. جوراب را فراموش نکنید:حتماً باید کفش را با جوراب امتحان کنید. حتماً باید از بزرگترین و بلندترین نوک پای شما تا جلوی کفش فاصله وجود داشته باشد.
  4. به سینه پای خود دقت کنید. پهن ترین قسمت پای شما در درون کفش باید احساس راحتی داشته باشد.
  5. انتظار نداشته باشید که کفش ها کش بیایند. اگر کفشی برای شما بسیار تنگ است، به امید گشاد شدن آن را خریداری نکنید زیرا باعث پا درد و آسیب دیدگی خواهد شد. بهترین زمان برای خرید یک کفش پیاده روی اواخر روز است، زمانی که در نتیجه ی پیاده وری یا فعالیت های روزانه پای شما کمی باد کرده است، البته دقت کنید که هنگام خرید کفش پیاده روهمان جورابی را به پا کنید که مد نظر دارید برای پیاده روی بپوشید، جوراب می تواند اثر چشم گیری روی سایز بودن کفشتان داشته باشد.
  6. اگر در مورد شکل پای خود مطمئن نیستید، از دوستانتان که نقاشی خوبی دارند، بخواهید شکل پای شما را روی یک کاغذ طراحی کرده و آن کاغذ را هنگام خرید کفش با خودتان همراه داشته باشید. حتماً هر دو کفش را پا کنید و با آن چند قدم راه بروید.

راهنمای خرید بهترین کفش پیاده روی بازار

56
این مطلب مفید بود ؟60
منبع : بخش دنیای مد نمناک/ن/ز.ت
وبگردی