شروع دوباره زندگی
در بعضی از مراحل زندگی به دلیل اتفاقات ناگواری که تجربه میکنیم دیگر امیدی به ادامه دوباره نداریم، ولی شکست نباید شمارا از زندگی ناامید کند.

شروع زندگی دوباره و رسیدن به احساس رضایت و شادی

بسیاری از اوقات ما دیگر برای ادامه زندگی انگیزه نداریم و نمی دانیم که دقیقا باید چه کار کنیم و کاملاً سردرگم هستیم. اگر بتوانید یک راهنمای خوب داشته باشید و ذهن تان را طبقه بندی کنید و بدانید که رعایت چه اصولی به حال بهترتان کمک می کند، قطعاً زندگی برایتان بهتر پیش می رود.

در این قسمت از نمناک راهکار هایی را به شما معرفی می کنیم که باعث می شود زندگی دوباره را از سر بگیرید؛ با این تفاوت که از آن بیشتر لذت ببرید.

هدف تعیین کنید

همیشه باید در زندگی هدف داشته باشید و انگیزه ادامه زندگی در شما پررنگ باشد. این هدف می تواند برای تفریحات، برای مسائل اقتصادی، برای اقدامات تحصیلی و کار های متفاوت باشد. اگر بتوانید با هدف زندگی کنید، قطعاً زندگی برایتان لذت بخش تر خواهد بود.

یک مهارت جدید یاد بگیرید

قطعاً زمانی که یک مهارت جدید داشته باشید، اعتماد به نفس شما به طور ناخودآگاه افزایش پیدا می کند. فرض کنید که توانایی نواختن پیانو یا توانایی پختن سخت ترین غذا ها یا توانایی صحبت کردن به زبان کره ای، چینی و فرانسوی را داشته باشید، قطعا حس و حال تان بهتر خواهد بود.

فکر کردن

ورزش کنید

ورزش منظم باعث می شود که امید به زندگی در شما افزایش پیدا کند و بدن سالم تری داشته باشید، همچنین روحیه تان بهتر می شود؛ به شرطی که این ورزش را در روتین زندگی خود قرار دهید که باعث آزاد شدن اندورفین می شود؛ (هورمونی است که به از بین برنده استرس و حس شادی کمک می کند).

فیلم های مورد علاقه تان را نگاه کنید

ما دوست داریم که در طول روز وقت داشته باشیم و فیلم ببینیم اما اگر مشغول هستید، حتما فیلم هایی با ژانر مورد علاقه خود را پیدا کنید و یک بار در هفته یکی از آن ها را ببینید.

کتاب بخوانید

زمانی که کتاب می خوانید، ذهن تان از اینکه یک کار مفید انجام داده اید، حس خوب پیدا می کند. افراد موفق معمولا عادت کتاب خواندن را دارند، زیرا بر این عقیده هستند که مطالعه؛ ورزشی برای مغز است و از هر لحاظی باعث بهبود عملکرد در زندگی می شود.

مطالعه

عشق خود را به دیگران ابراز کنید

اگر شریک عاطفی خود را پیدا نکرده اید، اشکالی ندارد. شما می توانید احساسات خود را به دیگر اطرافیان تان ابراز کنید اما سعی کنید که عشق و محبت را به زبان بیاورید که انرژی مثبت آن به خودتان برمی گردد و باعث می شود که امید بیشتری برای ادامه زندگی داشته باشید.

قدردانی کنید

یاد بگیرید از نعمت هایی که در زندگی دارید قدردانی کنید. از طرفی اگر کسی کوچک ترین کاری هم برای شما انجام می دهد، از او تشکر کنید و هرگز کار های خوب دیگران را فراموش نکنید.

یک لیست شکرگزاری داشته باشید

اگر می خواهید حس امید و انگیزه در شما بیدار شود، سعی کنید به خاطر هر چیزی که در زندگی دارید شکر گذار باشید به خاطر عشق والدین، خانه، حتی لوازمی مثل کامپیوتر، گوشی موبایل و غیره لیست تهیه کنید و بابت آن ها شکرگزای کنید. یادتان نرود که چه چیز های مثبتی در زندگی دارید.

دعا کردن

دوست جدید پیدا کنید

آشنا شدن با دیگران و برقراری ارتباط جدید حس و حال خوبی به شما می دهد. البته اگر برونگرا نیستید و نمی توانید این کار را انجام دهید، سعی کنید در مکان های شلوغ و اجتماعی قرار بگیرید تا دیگران به سمت شما بیایند و بتوانید رابطه ای دوستانه و جدید داشته باشید.

آواز بخوانید

شاید تا به حال این کار را انجام نداشته باشید اما آواز خواندن حتی اگر صدای خوبی هم داشته باشید، حس و حال خوبی به شما می دهد و یک نوع تخلیه انرژی است و باعث می شود که حال بهتری پیدا کنید.

ماساژ و مدیتیشن انجام دهید

ماساژ باعث می شود که بدن سبک شود. از لحاظ ذهنی و روحی هم حال تان بهتر خواهد شد. مدیتیشن هم یکی از بهترین راه ها برای آرام کردن ذهن و جسم است.

یوگا

طلوع آفتاب را از دست ندهید

مجبور نیستید که هر روز این کار را بکنید اما چند وقت یک بار سعی کنید شاهد طلوع آفتاب باشید که حس زندگی و امیدواری را در شما بیدار می کند.

از یک منتور کمک بگیرید

منتور ها افرادی هستند که روی ذهن شما کار می کنند و اگر با آن ها در ارتباط باشید؛ قطعاً از لحاظ ذهنی حال بهتری پیدا می کنید و می توانید از راهنمایی آن ها برای داشتن زندگی شادتر کمک بگیرید.

غذا درست کنید

آشپزی کردن باعث ایجاد حال خوب و انرژی مثبت می شود. هنگامی که شما با عشق و علاقه آشپزی کنید، قطعاً غذای تان خوشمزه تر خواهد شد و خودتان نیز حس مثبت پیدا می کنید، زیرا کار مفید انجام داده اید.

آشپزی

یک رستوران جدید امتحان کنید

شما باید سعی کنید به دنبال تجربه چیز های جدید باشید تا حس و حال تان در زندگی بهتر شود که یکی از آنها امتحان کردن رستوران جدید و خوردن غذا های تازه است.

بازی کنید

افرادی که به دنبال بازی و سرگرمی هستند بیشتر امید به زندگی دارند. حتی می توانید از بازی های کامپیوتری، پلی استیشن و بازی داخل گوشی موبایل استفاده کنید و در مواقعی که بی حوصله هستید آنها را انجام دهید.

پس انداز کنید

این که شما حداقل 10 درصد حقوق ماهانه خود را پس انداز کنید، یک کار کاملا هوشمندانه است و باعث می شود که کمتر برای آینده استرس داشته باشید. از طرفی اعتماد به نفس شما را بالا می برد، زیرا یک پشتوانه مالی دارید. سعی کنید این عادت پس انداز را که هر چقدر می توانید در خودتان پرورش دهید.

پس انداز

با دوستان جدید ارتباط بگیرید

قطعاً شما با مشکل مواجه هستید اما اینکه یک الی دو بار در ماه با دوستان تان بیرون بروید و با آن ها ارتباط داشته باشید، از لحاظ روحی و حسی حال بهتری را در شما ایجاد می کند.

وارد یک سمینار یا ورک شاپ شوید

بعضی از سمینار ها یا ورکشاپ ها مرتبط با موضوعی هستند که شما به آن علاقه دارید و اطلاعات و مهارتی را در اختیار شما قرار می دهد که بسیار کاربردی بوده و یک حس خوب و مثبت را از یادگیری چیز های جدید در شما ایجاد می کند. سعی کنید موضوع مورد علاقه خود را پیدا کرده و در سمینارهای شرکت کنید.

یک عادت مثبت در خودتان ایجاد کنید

ما انسان ها بنده عادت هستیم و در نتیجه هر چقدر عادت های مثبت بیشتری داشته باشیم، حال بهتری پیدا می کنیم و مهارت ایجاد عادات مثبت جدید در ما افزایش پیدا می کند. پس سعی کنید هر چند وقت یک بار یک عادت بد را کنار بگذارید و عادت مثبت در خودتان به وجود بیاورید.

مثبت اندیشی

لبخند بزنید و بدون هیچ دلیلی شاد باشید

شما مجبور نیستید که همیشه برای لبخند یا احساس شادی دلیلی داشته باشید، بلکه می توانید از این که هیچ مشکلی در زندگی ندارید، حس شادی و مثبت را در خودتان افزایش دهید.

مدت زمانی را به تنهایی سپری کنید

چند وقت یکبار با خودتان تنها باشید و خلوت کنید. سعی کنید که به ندای درونی تان گوش کنید و کمی به خود، شخصیت تان و احساس و حالتان فکر کنید.

بخشش را یاد بگیرید

این یکی از بهترین پیشنهاداتی است که می توانیم به شما یاد بدهیم. هنگامی که بتوانید از چیز های مختلف عبور کنید و حس بخشش داشته باشید، قطعاً حال بهتری پیدا می کنید.

بخشنده

انگیزه خود را دنبال کنید

بسیار مهم است که در زندگی علاقه خود را پیدا کنید؛ چیزی که به شما انگیزه می دهد تا برای هدف تان تلاش کنید و در سختی ها تسلیم نشوید که قطعاً امید به زندگی را در شما بالا می برد.

از یک مسیر جدید استفاده کنید

به عنوان مثال زمانی که می خواهید از محل کار به خانه برگردید، سعی کنید یک مسیر جدید را انتخاب کنید تا تنوعی برای شما باشد. اگر قبلا پیاده روی می کردید، اکنون محل پیاده روی را تغییر دهید.

با ترس خود مواجه شوید

ببینید که از چه چیزی می ترسید. مثلا اگر از صحبت کردن در بین دیگران ترس دارید، پس سعی کنید راهی برای مواجهه با ترس خود پیدا کنید و به خودتان ثابت کنید که می توانید به ترس ها غلبه کنید که همین باعث افزایش اعتماد به نفس و لذت بیشتری از زندگی می شود.

خجالت

یک کار جدید انجام دهید

فرقی ندارد که می خواهید در چه زمینه ای فعالیت داشته باشید، سعی کنید کمی خلاقیت به خرج دهید.

به عنوان مثال از یک موزه جذاب دیدن کنید، به دنبال یک مرکز تجاری پر از اجناس جدید باشید، در فعالیت هایی شرکت کنید که حس هیجان به شما می دهد یا برای اولین بار به کنسرت بروید و چنین فعالیت های جدیدی را به انجام برسانید که حالتان را بهتر می کند.

هر روز را عالی شروع کنید

سعی کنید که در ابتدای روز پیاده روی داشته باشید و زمانی را ورزش کنید. اهداف خود را مرور کنید. برای ادامه روز برنامه ریزی کنید. یک صبحانه خوب آماده کنید و هر روز را با انرژی و انجام کارهای مثبت و مفید شروع کنید تا در انتهای روز حال بهتری داشته باشید.

عبادت کنید

عبادت و نیایش کنید. انجام این کار باعث می شود بدانید که به یک قدرت نامتناهی متصل هستید و می توانید از آن کمک بگیرید. در نتیجه انرژی های مثبت را دریافت می کنید و از لحاظ معنوی و حسی، حال بهتری پیدا می کنید.

نماز خواندن

منجمی را تمرین کنید

شاید قبلا این کار را نکرده بودید. لازم نیست که در این حوزه به یک متخصص تبدیل شوید. همین که بتوانید به ستاره ها نگاه کنید و اطلاعات پایه را در مورد منجمی داشته باشید، هم اعتماد به نفس تان افزایش پیدا می کند و هم از انجام این کار لذت می برید.

لابلای شلوغی های شهر قدم بزنید

گاهی اوقات زندگی بیش از حد کسل کننده می شود و شما باید لابلای شلوغی و هیاهوی شهر باشید، به دیگران نگاه کنید و از انرژی آن ها انرژی بگیرید.

اهدا کنید و یاری رسانید

چند وقت یکبار به دیگران کمک می کنید؟ این سوال را از خودتان بپرسید. قطعاً زمانی که شروع به کمک کردن به دیگران می کنید، حال بهتری پیدا خواهید کرد و اعتماد به نفس تان هم افزایش پیدا می کند.

نگهداری از سالمندان

به عنوان داوطلب؛ در یک کار خیر شرکت کنید

این که شما برای افراد ضعیف تر از خودتان تلاش کنید، بدون این که توقع مالی از آن ها داشته باشید، برایتان به شدت انرژی بخش خواهد بود. پس سعی کنید که در یک پرورشگاه، خانه سالمندان یا مکان های این چنینی به عنوان داوطلب فعالیت کنید.

یک تخته آرزوها داشته باشید

یک تخته آرزو ها برای خودتان درست کنید و عکس هایی از چیزهایی که دوست دارید در آینده به آن ها برسید را از لابلای مجلات یا حتی داخل اینترنت جدا کرده و روی تخته بچسبانید تا هر بار با دیدنش انگیزه بگیرید.

محیط اطراف خود را تمیز و مرتب کنید

هنگامی که دور و برتان شلوغ باشد و همه چیز بی نظم باشد، حس تنش در شما ایجاد می شود و نمی توانید روی تفکری که دارید تمرکز کنید. پس سعی کنید که همیشه با تمیز کردن و مرتب کردن محیط اطراف خود، حال مثبت را در خودتان ایجاد کنید.

نظافت منزل

به خودتان برسید

قطعاً زمانی که لباس خوب می پوشید و ظاهر بهتری دارید، حس و حال تان درمورد خودتان بهتر است و اعتماد به نفستان افزایش پیدا می کند. پس اگر از ظاهر خود مراقبت کنید تا هم خودتان و هم دیگران تصویر بهتری از آن داشته باشید. به عنوان مثال مدل موی خود را تغییر دهید، یک لباس جدید بپوشید و به ظاهر خودتان برسید.

100 کاری که می خواهید انجام دهید یا به آن تبدیل شوید را بنویسید

ذهن تان را آرام کنید، به این صورت که 100 هدفی که در زندگی می تواند برایتان لذت بخش باشد را روی کاغذ بیاورید. شاید در ابتدا انجام این کار برایتان راحت باشد اما هرچقدر عمیق تر می شوید و بیشتر فکر می کنید، وارد چالش های بیشتری خواهید شد. زمانی که به عدد100 رسیدید، احساس می کنید که دیگر چیزی برای نوشتن ندارید اما بهتر است که متوقف نشوید و اگر می توانید باز هم ادامه دهید تا بتوانید از بین آنها اولویت اول خود را مشخص کنید.

گاهی اوقات اصول و قوانین زندگی خود را بشکنید

اگر همیشه بخواهید خیلی خوب رفتار کنید، قطعاً زندگی برایتان سخت و طاقت فرسا می شود. پس شما نمی توانید که همیشه همه زندگی خود را طبق قوانین و اصول پیش ببرید. به عنوان مثال اگر همیشه باید ساعت 6 صبح از خواب بیدار شوید، یک روز به خودتان استراحت دهید، این قانون را زیر پا بگذارید و کمی مطابق میل خودتان رفتار کنید.

 استراحت

کاری غیر طبیعی انجام دهید

البته منظور ما این نیست که به دنبال کار های غیرقانونی بروید اما شما می توانید زیر باران راه بروید، خانه تان را خودتان رنگ بزنید و از رنگ های مختلف استفاده کنید و کمی غیر قابل پیش بینی باشید.

سرگرمی خود را دنبال کنید

اکثر افراد از اینکه کار هایی که دوست ندارند را انجام می دهند؛ حس شادی و سرزندگی ندارند. آنها کاری را انجام می دهند که درخواست شده است. به عنوان مثال هر روز سر کار خود می روند. شما باید سعی کنید که حداقل 5 سرگرمی خود را روی کاغذ بیاورید و ببینید که به چه کاری علاقه دارید و به انجام آن بپردازید.

سرگرمی مورد علاقه خود را دنبال کنید

این روز ها اکثر افراد حس انگیزه و شادی را از دست داده اند، علت آن هم این است که نمی دانند دقیقاً چه چیزی حال آن ها را خوب می کند و چه سرگرمی دارند. شما باید بدانید که در اوقات فراغت خود می توانید با انجام چه کاری حس و حال بهتری پیدا کنید.

سرگرمی

خودتان را اولویت قرار دهید

مجبور نیستید که همیشه بابت نظر دیگران نگران باشید. شما باید از خودتان مراقبت کنید و خود را اولویت و نفر اول زندگی بدانید. به عنوان مثال غذایی که خودتان دوست دارید را سفارش دهید، کاری را که دوست دارید انجام دهید، به آهنگ هایی گوش دهید که از آن ها لذت می برید و در هر چیز خودتان را اولویت قرار دهید و خیلی به دنبال جلب رضایت دیگران نباشید.

به خانواده عشق بورزید

موفقیت از داخل خانه و خانواده شروع می شود . پس باید به پدر و مادر خود عشق بورزید، زمان بیشتری را در محیط خانواده باشید و از آن ها انرژی مثبت و حال خوب دریافت کنید.

مسئولیت بپذیرید

از شکایت کردن و نق زدن به شدت پرهیز کنید. مسئولیت کاری که به عهده گرفته اید را بپذیرید و خودتان را مجاب کنید که حتما باید این کار ها را به انجام برسانید، زیرا اگر سرزنش یا شکایت کنید، قطعاً قدرت کنترل برای تغییر در شما از بین می رود.

مقاومت

مراقب کلام خود باشید

هر چیزی که به زبان می آید، می تواند به شما آسیب بزند یا به شما کمک کند. پس از گفتن کلمات خشن و تند خودداری کنید. قبل از صحبت کردن فکر کنید و عبارت منفی به کار نبرید. هم با خودتان و هم با دیگران کلام مثبت داشته باشید و هوشمندانه صحبت کنید.

از سلامت خود مراقبت کنید

اگر برایتان ممکن است ویتامین ها و مکمل هایی که در بدن تان کم است را تامین کنید. بیشتر میوه و سبزیجات بخورید، غذای سالم استفاده کنید، ورزش را به طور منظم انجام دهید و به طور کل مراقب سلامتی خود باشید، زیرا ذهن سالم در بدن سالم است.

از طبیعت لذت ببرید

اگر کمی با طبیعت ارتباط نزدیک تری بگیرید و حداقل یک بار در هفته به طبیعت بروید، قطعاً حال تان بهتر خواهد شد. پس حتما پیاده روی در مناطق جنگلی، کنار ساحل و باغ و باغچه داشته باشید.

آرامش

مدام به دنبال راضی کردن دیگران نباشید

شاید رمز و راز موفقیت هنوز مشخص نباشد اما رمز شکست این است که مدام به دنبال راضی کردن دیگران باشید. شما نمی توانید همه چیز را برای دیگران فراهم کنید و همه را راضی نگه دارید. پس بهتر است که کار خودتان را پیش ببرید.

خودتان باشید

شما مجبور نیستید به چیزی تظاهر کنید که خود واقعی تان نیست. پس فقط خودتان باشید و از هیچ چیزی نترسید. ارزش خودتان را بدانید و اصول اخلاقی را رعایت کنید اما خود را تغییر ندهید و با هیچ کس مقایسه نکنید. شما در حالتی بهترین هستید که خود واقعی تان باشید.

موفقیت خود را تعریف کنید

اگر می خواهید سرزندگی و شادی در زندگی داشته باشید، موفقیت را برای خودتان تعریف کنید. اجازه ندهید که دیگران معنای موفقیت را برای شما تغییر دهند. باید ببینید که چه چیزی از نظر شما موفقیت است و می خواهید به چه چیزی برسید.

موفقیت

بخشی از یک چیز بزرگ باشید

همه ما ترجیح می دهیم که در کمپانی هایی مثل ایران خودرو، دیجی کالا، یاهو یا مایکروسافت کار کنیم، زیرا در این امر بسیار موفق بوده اند و بزرگ و گسترده هستند. پس سعی کنید خودتان را جزئی از یک کار بزرگ کنید تا احساس بهتری داشته باشید اما به شرطی که دقیقاً علاقه خود را پیدا کنید.

شروع دوباره زندگی در اوج شکست را اینجا یاد بگیر

54
این مطلب مفید بود ؟40
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
وبگردی
    {"Location":"\/how-to-feel-alive-and-happy.p84628","ResCode":124,"html":false}