فریز کردن حبوبات
پختن حبوبات هنگام آشپزی بسیار زمان بر است بنابراین برای آشپزی راحت تر و سریع تر می توانید حبوبات را نیم پز کرده و در فریزر نگهداری کنید.

آموزش روش صحیح فریز کردن حبوبات

این روزها افراد به دلیل مشغله زیاد و انجام کارهای بیرون از خانه فرصت کافی برای آشپزی ندارند بنابراین برای کمتر شدن زمان پخت غذا از مواد غذایی فریز شده استفاده می کنند. حبوبات جزو مواد غذایی محسوب می شود که پخت آن ها زمان بر است.

برای آشپزی سریع می توانید حبوبات را بپزید و در فریزر نگهداری کنید. در این بخش از سبک زندگی و خانه داری نمناک روش فریزر نمودن حبوبات را برای شما آورده ایم.

فریز کردن حبوبات

ارزش غذایی حبوبات:

حبوبات دومین منبع مهم غذایی محسوب می شوند که دارای پروتئین، کربوهیدرات، مواد معدنی و ویتامین های گروه « ب» هستند. حبوبات از نظر پروتئینی بسیار غنی اند و 2 تا 3 برابر غلات دارای پروتئین هستند بنابراین می توان حبوبات را جایگزین گوشت دانست. ﺣﺒﻮﺑﺎت ﺑﺴﯿﺎر ﮐﻢ ﭼﺮب ﻫﺴﺘﻨﺪ و ﻣﯿﺰان ﮐﻠﺴﺘﺮولﺷﺎن ﺻﻔﺮ اﺳﺖ.

فواید حبوبات

هنگام خرید ﺣﺒﻮﺑﺎت به این نکات توجه کنید:

ﭘﺮﻣﺼﺮفﺗﺮﻳﻦ ﺣﺒﻮﺑﺎت ﻟﭙﻪ، ﻟﻮﺑﻴﺎی ﻗﺮﻣﺰ، ﻟﻮﺑﻴﺎی ﭼﻴﺘﻲ، ﻟﻮﺑﻴﺎ ﺳﻔﻴﺪ و ﻋﺪس و نخود هستند. ﺣﺒﻮﺑﺎت را می توانید ﺑﻪ ﻣﺪت ﻳﻚﺳﺎل در ﻣﺤﻴﻂ ﻋﺎری از رﻃﻮﺑﺖ و ﻧﻮر و در ﺑﺴﺘﻪﺑﻨﺪی مناسب نگه دارید.

نوع ﺑﺬر و آب و ﻫﻮای ﻣﻨﻄﻘﻪ در ﻣﺮﻏﻮﺑﻴﺖ ﺣﺒﻮﺑﺎت ﺗﺎﺛﻴﺮﮔﺬار اﺳﺖ و برخی دﻳﺮﭘﺰ و برخی زودﭘﺰ هستند.

حبوبات فاسدی که شکل و رنگ آنها تغییر نموده و ﮔﺮد و ﺧﺎک از آﻧﻬﺎ خارج شده را دور بریزید.

اگر حبوبات بسته بندی شده خریداری می کنید، بسته را در دست چپ بگیرید و با انگشت خود به آن ضربه بزنید. چنانچه حشره داشته باشد، به سمت نایلون می‎آید و دیده می شود.

ﻛﺮمزدگی و ﺳﻮراخ ﺷﺪن ﺣﺒﻮﺑﺎت خشک از ﻋﻼﻳﻢ ﻏﻴﺮﻗﺎﺑﻞ ﻣﺼﺮف ﺑﻮدن آن اﺳﺖ. مقداری از حبوبات را در آب بریزید، حبوبات سوراخ‏دار و حشرات موجود در دانه حبوبات، به روی آب می آیند که باید قبل از مصرف، آنها را جدا کنید.

راهنمای خرید حبوبات

برای فریز کردن حبوبات

حبوبات را بشویید:

برای فریز کردن حبوباتی مانند نخود و لوبیا که زمان طولانی برای پخت دارند، ابتدا آنها را پاک کرده و آنها را سه بار با آب بشویید.

حبوبات را بخیسانید:

خیساندن حبوبات قبل از پخت، سبب کاهش اختلالات گوارشی در هنگام هضم می شود. برای کاهش نفخ ناشی از مصرف حبوبات، حبوباتی مانند نخود و لوبیا را به مدت 12 ساعت در آب سرد خیس کنید و سپس آن را عوض کنید و دور بریزید. با خیس نمودن حبوبات قبل از پخت، مقدار زیادی از قندهای جذب ‎نشدنی و مواد سمی که موجب نفخ می شود، از حبوبات جدا می شوند.

یک راه سریع تر دیگر این است که حبوبات را در آب به مدت دو دقیقه بجوشانید و سپس از روی گاز برداشته و بگذارید به مدت یک ساعت در همان آب خیس بخورد. عدس و لپه نیازی به خیس کردن ندارند.

خیساندن حبوبات

حبوبات را بپزید:

حبوبات را به طور جداگانه با آب بپزید و ﺑﺮای ﮔﺮﻓﺘﻦ ﺑﻮی زﺧﻢ آن ﺑﻬﺘﺮ اﺳﺖ ﻳﻚ ﭘﻴﺎز ﻫﻢ ﺑﻪ آن اﺿﺎﻓﻪ ﮐﻨﯿد. به حبوبات نمک اضافه نکنید زیرا این کار باعث می شود حبوبات سفت شده و زمان پخت آن طولانی تر شود.

حبوبات نیم پز را در فریزر قرار دهید:

اجازه ندهید حبوبات خیلی نرم و پخته شود. آنها را پس از نیم پز شدن آبکش کرده و بگذارید سرد شوند.

سپس حبوبات را درون کیسه های وکیوم یا کیسه های دارای زیپ ریخته و درون فریزر قرار دهید. اگر از کیسه های معمولی برای فریز کردن حبوبات استفاده کنید ممکن است بوی غذاهای دیگر در آن ها نفوذ کند.

طریقه فریز حبوبات

مدت زمان نگهداری حبوبات در فریزر:

حبوبات را می توانید به این صورت تا سه ماه در فریزر نگه دارید.

نکته مهم:

برای استفاده از حبوبات منجمد در غذا آنها را چند ساعت در دمای یخچال یا اتاق بگذارید اما هرگز در آب جوش قرار ندهید زیرا شکل خود را از دست می دهد.

اصول نگهداری حبوبات خشک

  • حبوبات را در فضاهای سرد و تاریک مانند داخل کابینت نگه داری کنید.
  • هرگز حبوبات را در زیرنور خورشید و در مکان دارای حرارت قرار ندهید، زیرا نور و حرارت بالا باعث ایجاد حالت کهنگی و تغییر طعم و خواص تغذیه ای حبوبات می شوند.
  • برای نگهداری از حبوبات به مدت طولانی ابتدا حبوبات را پاک کرده و سپس با نمک فراوان مخوط کرده و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

حبوبات خشک

  • حبوبات را به صورت خام، نیم پز و یا پخته شده تا مدت طولانی در فریزر نگهداری کنید.
  • برای نگهداری از حبوبات و آفت نزدن آن حبوبات را در تابه داغ کمی حرارت دهید. این کار سبب زودتر پخته شدن و خوش طعم تر شدن حبوبات می شود.
  • قرار دادن حبوبات در محل های مرطوب, سبب رشد کپک ها بر روی حبوبات می شود.
  • برای نگهداری از حبوبات و آفت نزدن آن لابه لای حبوبات چند برگ از درخت گردو قرار دهید.
  • حبوبات را داخل آب جوش بریزید تا یک جوش بخورد سپس آبکش کرده و خشک کنید تا دچار آسیب دیدگی نشود.
  • ظروف شیشه ای دهان گشاد با درهای فلزی دسته دار بهترین ظروف برای نگهداری حبوبات هستند.
  • اگر شرایط نگهداری حبوبات خوب باشد، تا 2 سال میتوان آنها را نگهداری کرد.

شیوه ی صحیح فریز کردن حبوبات پخته + مدت زمان

4.6127
این مطلب مفید بود ؟1189
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی