کاشت پسته
پسته با این که روند پروش طولانی دارد یکی از پر طرفدار ترین کالا های ایرانی است که ارزش غذایی بالایی دارد و می توان از آن به عنوان یک تجارت پرسود در ایران نام برد.

همه چیز درباره ی کاشت ، داشت و برداشت پسته

پسته یکی از خوراکی های پرطرفداری است که ارزش غذایی بالایی دارد و به علت داشتن مواد مغذی از اهمیت بسیاری برخوردار است. ایران بزرگترین تولید کننده پسته در جهان است و استان کرمان و شهرستان رفسنجان، مراکز اصلی تولید پسته در ایران بشمار می آیند. پرورش پسته طولانی مدت است چرا که پسته دوره رشد طولانی دارد و برای اینکه به محصول برسد باید 8 سال صبر کرد اما ارزش بالای پسته و توانایی صادراتی آن ارزش صبر کردن و کاشت و پرورش پسته را دارد. در ادامه این بخش از نمناک توضیحات کاملی درباره کاشت و پرورش پسته برای علاقمندان به باغبانی و طرفداران پسته آورده ایم.

درخت پسته

طریقه کاشت پسته :

به دو روش می توانید به محصول درخت پسته دست یابید یا نهال پسته بکارید و زودتر به محصول آن برسید و یا بذر پسته بکارید و از آن نگهداری کنید تا بزرگ شود و به بار برسد.

کاشت نهال پسته :

برای اینکه به محصول درخت پسته برسید ، نهال نر و ماده پسته را با هم بکارید یعنی به ازای هر 15 درخت ماده، 1 درخت نر بکارید. تشخیص نهال نر و ماده از هم تا قبل از 7 سال بسیار سخت است پس باید در میان نهال های ماده چندین نهال که گمان می کنید نر هستند، بکارید تا مطمئن شوید حتما یک نهال نر وجود دارد.

کاشت بذر:

 برای کاشتن بذر پسته ، بذر خام آنرا از بذرفروشی های معتبر خریداری کنید و سپس مراحل زیر را بکار برید :

  •  دانه ها را درون یک حوله یا دستمال مرطوب بگذارید و گاهی برای جریان پیدا کردن هوا روی دانه ها را کنار بزنید.
  •  در دمای اتاق حوله ی مرطوب را نگهداری کنید.
  •  یک هفته صبر کنید تا دانه ها جوانه بزنند.

جوانه پسته

  •  پس از جوانه زدن دانه ها، آنها را به یک فنجان یا گلدان کوچک منتقل کنید. مطمئن شوید که انتهای گلدان سوراخی برای خارج شدن آب داشته باشد.
  •  پس از اینکه دانه ها ریشه دادند ، آنها را به گلدان های بزرگتر منتقل کنید، تا وقتی که دانه ها به حد نهال برسند آنها را در گلدان بزرگی نگه دارید و برای کاشتن در بیرون اقدام نکنید.
  •  نهال ها تا 3 یا 4 سالگی بهتر است داخل گلدان ها زندگی کنند و سپس آنها را درفصل پاییز یا بهار در باغ بکارید. در این مدت باید حواستان به مواد مغزی خاک باشد و خاک را تقویت کنید.
  •  برای کاشت نهال پسته گودالی دوبرابر ارتفاع ریشه حفر کنید که دوبرابر قطر توپ ریشه پهنا داشته باشد تا ریشه های نهال فضا برای رشد داشته باشند.
  •  گیاه را داخل گودال قرار دهید و آنرا بصورت عمودی نگهدارید و اطراف ریشه آنرا با خاک پر کنید.
  •  بعد از قرار دادن نهال حتما آبیاری کنید تا منفذ های خالی مانده از آب پر شوند تا از پوسیده شدن ریشه ها جلوگیری شود.

آبیاری

مراقبت و نگهداری از نهال پسته 

نیاز به نور خورشید

نهال پسته را در مکانی قرار دهید که نور خورشید بصورت کامل به آن بتابد.

خاک مناسب برای پرورش پسته

پسته نیاز به خاکی مغزی و PH بین 7 تا 7.5 دارد یعنی باید میزان اسیدیته خاک خنثی باشد پس قبل از کاشت خاک را از نظر میزان اسیدیته و مقدار مواد مغزی بررسی کنید.

فاصله ی درختان پسته

هنگام کاشت نهال های پسته به فاصله بین آنها توجه کنید. فاصله درخت های پسته باید 4 تا 5 متر باشد و بین ردیف های آنها باید به اندازه 5 تا 6 متر فاصله بگذارید زیرا پسته ها باید تا 10 متر رشد کنند.

باغ پسته

آبیاری درخت پسته

درخت پسته نیاز به آبیاری روزانه یا حتی هفتگی ندارند. خاک محل کشت باید در فاصله بین دو آبیاری خشک شود. بهترین حالت آبیاری برای درخت پسته یک هفته در میان است. در ماه های پر باران به آبیاری درخت تان نیازی نیست اما در ماه های کم باران درخت را باید آبیاری کنید.

در صورت آبیاری ماهیانه باید آبیاری به اندازه کافی عمیق باشد تا ذخیره مناسبی برای ادامه داشته باشد. رطوبت و آب زیاد ممکن است سبب زرد شدن برگ ها شود.در زمستان درخت تان به خواب رفته و به آبیاری نیازی ندارند ، پس از دی ماه به بعد می توانید درخت را تا آمدن بهار آبیاری نکنید.

آبیاری باغ پسته

کود دهی به پسته

فصل بهار بهترین زمان برای کود دهی به درخت پسته است. کود دهی به درخت پسته در فصل بهار به شکوفایی و رشد بیشتر و سریعتر درخت تان کمک می کند. کود 10-10-10 دارای مواد معدنی و ارگانیک مانند ازت، فسفر، پتاس کلسیم، آهن و منیزیم می باشد. نصف فنجان کود به ازای هر 2 سانتی که درختان قطر دارد، برای آن بریزید. هرگز بیش از 5 فنجان به درختان کود ندهید.

در هر سال دوبار کوددهی کنید و کود را فاصله 30 سانتی متری درخت و در زیر خاک قرار دهید و بعد از کود دهی آبیاری کنید تا استفاده از آن برای درخت آسان شود.

کود دهی

هرس درخت پسته

چنانچه در این بخش از نمناک اشاره شده است بهترین زمان برای هرس کردن زمستان است . درخت شما به هرس سنگین نیاز ندارد. هرس کردن سنگین و بریدن بعضی از شاخه ها باعث کم شدن رشد درخت میشوند.هنگام هرس یک شاخه را بعنوان تنه ی اصلی انتخاب کنید و شاخه هایی که باعث سایه افتادن روی تنه ی اصلی میشوند را حذف کنید. هر شاخه ای که حدود 60 تا 70 سانتیمتر پایین تر از سطح خاک است را حذف کنید.

علف های هرز

همه علف های هرز را جدا کنید و مکان کاشت درخت را بدون علف هرز نگهدارید.

علف های هرز

مکان مناسب برای کاشت پسته

مناطقی که دارای زمستان های سرد و تابستانهای گرم با مقداری باران هستند برای پرورش پسته مناسب می باشند.

مکان های بیابانی نیمه خشک نیز برای پرورش پسته مناسب هستند.

مناطق مرتفع برای پرورش پسته مکان خوبی محسوب نمی شوند زیرا اغلب درجه حرارت پایینی دارند.

برای کاشت و پرورش پسته مناطق مرطوب مناسب نیستند.

دمای هوا مناسب برای پرورش پسته باید بیش از 37 درجه سانتیگراد باشد و پسته در حرارت کمتر از 9 درجه زیر صفر دوام نمیاورد.

مکان مناسب پسته

برداشت پسته

درختان پسته، درختانی دوساله هستند یعنی یک سال محصول زیاد داده و یکسال محصول کمتر می دهند .

زمانی که پسته ها رسیدند، رنگ پوسته ها از سبز و زرد به قرمز تغییر میکند و پوسته ترک میخورد. پس وقتی این نشانه هارا مشاهده نمودید ، محصول تان را برداشت کنید زیرا ممکن است آفات به پسته حمله کنند.

میانگین محصول دهی درختان جوان پسته بین 1 تا 2 کیلوگرم استو پس از بزرگ شدن درخت پسته محصول افزایش یافته و درخت بین سال های 7 تا 10 ، 6 تا 10 کیلوگرم آجیل خشک برای شما تولید می کند.

صفر تا صد کاشت پسته داخل گلدان و یا به شکل نهال

4.6192
این مطلب مفید بود ؟17814
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی