تولد
ماساژ سینوس
یکی از بهترین روش های درمان درد و تخلیه سینوس ها، ماساژ سینوس می باشد که می توانید برای تاثیر بیشتر از بخور گرم هم استفاده کنید.

ماساژ سینوس ها چگونه و برای چه مواردی انجام می شود؟

اگر از فشار سینوسی یا گرفتگی آن ها رنج می برید ، ماساژ دادن سینوس هایتان ممکن است به کاهش برخی از این مشکلات و دردها کمک کند . ماساژ سینوس ها و بافت های اطراف سینوس ها می تواند به تسکین فشار کمک کند و سینوس های پر شده از مخاط را تخلیه کند.

با دقت در توضیحات این بخش از سلامت نمناک انواع مختلفی از ماساژها وجود دارند که می توانید امتحان کنید ، از جمله یک ماساژ اساسی برای تمام صورت و همچنین ماساژهایی که برای قسمت های خاصی از صورت شما طراحی شده است . به خاطر داشته باشید که می توانید هر یک از این تکنیک ها را ترکیب کرده و فقط یک یا تمام سینوس های خود را ماساژ دهید.

روش 1 از 3:انجام یک ماساژ پایه ای سینوس

1. برای گرم کردن انگشتان دست ، انگشتان خود را به هم مالش دهید

دست و انگشتان گرم نسبت به دست و انگشتان سرد برای سینوس ها حس بهتری ایجاد می کنند . دست و انگشتان سرد می توانند باعث ایجاد تنش ماهیچه شوند . یکی از گزینه های موجود ، قرار دادن مقدار کمی روغن روی کف دست ( حدود یک چهارم اندازه ) است . روغن به کاهش اصطکاک ناشی از ساییدگی دستان بر روی صورت کمک می کند.

همچنین ممکن است رایحه روغن به تقویت آرامش کمک کند. روغن های مناسب برای استفاده در ماساژ سینوس شامل روغن بادام ، روغن بچه یا روغن کرچک است . فقط مطمئن شوید که در حین ماساژ نزدیک به آن نواحی ، هیچ یک از آن ها در چشم شما نریزد.

2. فرو رفتگی بالای چشم را پیدا کنید

تورفتگی بالا و گوشه داخلی چشم در دو طرف آن قرار دارد که در آن قسمت پل بینی با لبه ابروها مطابقت دارد . هنگامی که به این ناحیه فشار وارد شود ، می تواند به تسکین سرماخوردگی ، گرفتگی سینوس ، سردردهای سینوس های جلو و چشم خسته کمک کند.

از شصت خود استفاده کنید. استفاده از شصت به دلیل اینکه قوی تر از انگشتان دیگر است ، توصیه می شود . برای افراد دیگر ، استفاده از انگشت وسط ممکن است راحت تر باشد . هر آنچه را که احساس آرامش و آسایش را برای شما بیشتر می کند ، انجام دهید.

3. فشار انگشت را مستقیماً روی تورفتگی گوشه داخلی چشم وارد کنید

این کار را برای یک دقیقه انجام دهید. میزان فشار شما باید بین حالتی دلپذیر و محکم قرار داشته باشد و سپس، انگشتان دست خود را به داخل ناحیه فشار داده و آن ها را به مدت دو دقیقه با حرکت دایره ای حرکت و ماساژ دهید.

4. به گونه های خود فشار وارد کنید

انگشتان دست خود را یا به طور متناوب و یا فقط انگشتان میانی خود را حرکت دهید تا آن ها در دو طرف گونه ، دقیقاً خارج از هر سوراخ بینی قرار بگیرند.

هنگامی که فشار به این ناحیه وارد شود ، می تواند به تسکین گرفتگی بینی و درد سینوس کمک کند . برای یک دقیقه فشار محکم و مداوم روی گونه های خود وارد کنید . سپس انگشتان خود را به مدت دو دقیقه با حرکت دایره ای حرکت دهید.

5. در صورت احساس درد ، ماساژ را متوقف کنید

اگر فشار زیادی در سینوس های شما ایجاد شود، این ماساژ اساسی ممکن است کمی شدید باشد و این کاملا طبیعی است اما با این وجود ، اگر احساس درد عمیقی دارید ، باید کار را متوقف کرده و یک روش درمانی جایگزین را امتحان کنید یا با پزشک خود مشورت نمایید.

ماساژ سینوس

روش 2 از 3 :هدف قرار دادن سینوس های خاص

1. سینوس های جلو را ماساژ دهید

سینوس های جلو در ناحیه پیشانی شما قرار دارند . لوسیون یا روغن ماساژ را روی دست های گرم شده خود مالش دهید تا به صاف کردن انگشتان در امتداد صورت خود بدون اصطکاک نیز کمک کند . هر دو انگشت اشاره خود را بین ابروهای تان در مرکز پیشانی خود قرار دهید.

با استفاده از یک حرکت دایره ای انگشتان خود را از بین ابروهای خود به سمت شقیقه تان بکشید و با استفاده از فشاری ثابت و محکم ، 10 بار این حرکت را تکرار کنید . قبل از شروع این ماساژ مطمئن شوید که دستان شما گرم است . دست های خود را به هم بزنید تا کمی گرما ایجاد شود.

2. سینوس های اتموی / اسفنوئیدی خود را ماساژ دهید

این ها سینوس های بینی شما هستند. مقداری روغن ماساژ یا لوسیون را روی دستان خود بریزید و آن ها را به هم مالش دهید تا گرم شود. از انگشتان دست خود استفاده کنید تا با حرکت به طرف پایین در کنار پل بینی بروید . این کار به خارج شدن ترشحات کمک می کند.

هنگامی که به سمت بالا بینی خود ( پل) کار می کنید ، حلقه های کوچک ایجاد شده با انگشتان اشاره خود را در کنار گوشه های چشم تان قرار دهید . به چشمانتان دست نزنید و روغن را به چشم خود وارد نکنید . روغن به چشمان شما آسیب نمی رساند ، اما ممکن است شما دچار لکه هایی در داخل چشم شود . 10 مرتبه این حرکت را تکرار کنید ، در حالی که فشار ثابت و محکم را اعمال می کنید.

3. بیاموزید که چگونه سینوس های فک خود را ماساژ دهید

دوباره لوسیون یا روغن ماساژ را روی دستان خود بمالید و آن ها را با هم مالش دهید تا گرم شود . با استفاده از انگشتان اشاره خود ، بر روی هر گونه در نزدیکی گوشه های خارجی سوراخ بینی خود فشار رو به پایین اعمال کنید.

با استفاده از حرکات دایره ای کوچک ، انگشتان خود را در امتداد گوش خود به سمت گوش خود بکشید . این حرکت را 10 بار تکرار کنید . باز هم شما باید از فشار محکم در این جا استفاده کنید تا حداکثر آرامش را ایجاد کنید.

4. سینوس ها را با استفاده از روش مالش بینی تسکین دهید

این روش برای افرادی که مشکلات سینوسی ، بینی چرکی و گرفتگی بینی دارند ، توصیه می شود . روغن را در دستان خود مالش دهید و با استفاده از کف دست خود نوک بینی تان را با حرکت دایره ای مالش دهید و این حرکت را 15 تا 20 بار تکرار کنید . به عنوان مثال ، اگر در 15 حرکت اول بینی خود را به جهت عقربه های ساعت مالیده اید ، برای 15 حرکت بعدی بینی خود را در حلقه های خلاف جهت عقربه های ساعت بمالید.

5. سعی کنید سینوس های خود را از طریق ماساژ تخلیه کنید

مقدار کمی لوسیون را در دستان خود بریزید و آن ها را با هم مالش دهید . با استفاده از فشار متوسط ، از انگشت شست خود برای ماساژ از وسط پیشانی به سمت گوش خود استفاده کنید . این حرکت را دو یا سه بار تکرار کنید.

انگشت شست خود را در وسط بینی قرار دهید و شروع به ماساژ دادن به سمت گوش های خود کنید . این حرکت را دو یا سه بار تکرار کنید . انگشت شصت خود را در زیر فک خود بکشید و شصت های خود را در امتداد طرفین گردن خود بکشید.

مالش سینوس ها

روش 3 از 3 :ترکیب درمان های ماساژ و بخور

1. قبل یا بعد از ماساژ سینوس بخور بگیرید

با ترکیبی از روش بخور و تکنیک های ماساژ که قبلاً توضیح داده شده است ، می توان تخلیه سینوس را به میزان قابل توجهی افزایش داد. اگرچه افزایش تخلیه سینوس بسیار دلپذیر نیست ، اما تخلیه مخاط بیش از حد می تواند به سرعت و به طور مؤثر فشار در سینوس های شما را کاهش دهد . بخور به باز شدن راه بینی و نازک شدن مخاط ضخیم کمک می کند و در نتیجه باعث می شود تا از سینوس ها تخلیه شود.

2. یک چهارم یک کتری متوسط را با آب پر کنید

آب را یک یا دو دقیقه روی اجاق گاز بجوشانید یا تا زمانی که بخار شدید از آن ایجاد شود . سپس کتری را از روی حرارت برداشته و روی یک تشک مقاوم در برابر حرارت قرار داده و روی یک میز قرار دهید.

در واقع شما می خواهید بخار وارد قسمت های بینی و گلو خود شود ، اما نه به قیمت سوختن خودتان . بچه ها ها را از کتری که آب آگ در حال جوش است، دور کنید. سعی کنید که روش بخور را هنگامی انجام دهید که فرزند کوچکتان منزل نیست . این روش فقط برای بزرگسالان است - آن را روی کودکان امتحان نکنید.

3. یک حوله نخی بزرگ و تمیز روی سر خود بکشید

سپس سر خود را روی قابلمه یا کتری بخار قرار دهید. چشمان خود را ببندید و صورت خود را حداقل 12 اینچ از آب دور کنید تا خودتان را نسوزانید.

4. از طریق بینی و بیرون دهان تنفس کنید

این کار را تا پنج شماره انجام دهید . سپس استنشاق ها و بازدم را انجام دهید . این کار را 10 دقیقه یا تا زمانی که آب هنوز بخار است ، ادامه دهید . سعی کنید هنگام انجام درمان و بعد از آن ، از بینی خود تنفس کنید.

5. هر دو ساعت بخور بگیرید

می توانید از این تکنیک به طور مکرر و حداکثر هر دو ساعت استفاده کنید . همانطور که بخش سلامت نمناک توضیح داده است می توانید با قرار دادن صورت خود بر روی بخار ناشی از یک چای داغ یا یک کاسه سوپ هنگام کار یا خارج از محل نیز بخور بگیرید.

بخور و ماساژ سینوس

6. گیاهان دارویی را به درمان بخور اضافه کنید

همچنین می توانید گیاهان و روغن های طبیعی ( یک قطره در هر یک چهارم آب قابلمه ) را به آب اضافه کنید . برخی افراد فکر می کنند روغن ها و گیاهان دارویی می توانند علائم را تسکین دهند ، اما این ادعاها توسط شواهد علمی پشتیبانی نشده اند . روغن مرکبات یا نعناع ، آویشن ، مریم گلی ، اسطوخودوس و روغن اسطوخودوس همه گزینه های خوبی برای شروع خواهند بود.

اگر مبتلا به عفونت قارچی سینوسی شده اید ، یک قطره روغن اسانس گردو سیاه ، روغن درخت چای، روغن پونه کوهی یا روغن مریم گلی را به آب بخور خود اضافه کنید . تصور می شود این ها خاصیت ضد قارچی و ضد عفونی کننده دارند.

قبل از انجام کامل بخور درمانی ، حساسیت خود را نسبت به گیاهانی که می خواهید استفاده کنید آزمایش کنید . هر روغن گیاهی را حدود یک دقیقه امتحان کنید و سپس صورت خود را به مدت 10 دقیقه از بخار دور کنید و احساس خود را ارزیابی کنید.

اگر عوارض جانبی ( مانند عطسه یا واکنش پوستی مانند جوش ) نداشتید ، مجدداً آب را گرم کنید و درمان کامل را انجام دهید . اگر روغنی ندارید ، یک قاشق چای خوری گیاه خشک را جایگزین نمایید.

7. دوش آب گرم بگیرید

دوش گرفتن طولانی با آب گرم می تواند تأثیر مشابهی با بخور داشته باشد. آب گرم ناشی از دوش گرم و مرطوب به پاکسازی راه های مسدود شده بینی و تسکین فشار سینوس کمک می کند . بینی خود را به طور طبیعی دم یا بخور کنید . گرما و بخار کمک می کند تا ترشحات در سینوس ها مرطوب و مایع شوند و تخلیه آن ها تسهیل شود.

همچنین با قرار دادن یک کمپرس گرم روی صورت خود به یک تاثیر مفید و مشابه دست می یابید و به باز شدن راه های بینی و تسکین هرگونه فشار کمک خواهید کرد . یک دستمال مرطوب را به مدت دو تا سه دقیقه در مایکروویو گرم کنید و از آن استفاده نمایید . مواظب باشید خود را نسوزانید.

آموزش ماساژ سینوس ها ؛ ضد درد و تخلیه کننده

4.226
این مطلب مفید بود ؟224
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : سینوزیت
وبگردی