نحوه کار با دستگاه خودپرداز

اموزش قدم به قدم کار با دستگاه خودپرداز یا عابربانک

کد مطلب : 79301تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 4 دقیقه
دستگاه های خودپرداز یکی دیگر از خدمات بانکی هستند که قادر به انجام برخی کارهای بانکی می باشند و در این آموزش با نحوه کار با دستگاه خودپرداز آشنا خواهید شد.

چگونه با دستگاه خودپرداز کار کنیم؟

دستگاه خودپرداز (Automated Teller Machine)، یکی از دستگاه های پر کاربرد و در عین حال بسیار مهم هستند که تاریخچه این دستگاه ها به سال 1967 باز می گردد که اولین دستگاه ATM در این سال در لندن ساخته و مورد استفاده قرار گرفت و به مرور زمان با افزایش خدمات بانکداری و همچنین پیشرفت تکنولوژی این دستگاه ها به مرور پیشرفت چشمگیری کردند و هم اکنون قادر به انجام خدمات بانکی مختلفی اعم از کارت به کارت، دریافت وجه، پرداخت قبوض، خرید شارژ، پراخت اقساط و... هستند.

خوشبختانه تعداد دستگاه های خودپردازی که این روزها وجود دارند، بسیار بیشتر از چیزی می باشد که ما تصور می کنیم چرا که در هر خیابان و یا حتی گاها برخی محله های تعدادی دستگاه ATM وجود دارد و شما با استفاده از این دستگاه ها می توانید از برخی از خدمات بانکی بهرمند شوید. در طی چند سال اخیر تعداد زیادی از دستگاه های خودپرداز به شبکه شتاب متصل نبودند و اما امروزه دستگاه های خودپرداز به شبکه شتاب متصل هستند و به همین دلیل شما با کارت های بانکی که به شبکه شتاب متصل هستند، می توانید از این دستگاه ها استفاده کنید.

دستگاه خودپرداز

با این وجود کار کردن با دستگاه های خودپرداز بسیار کاربردی و همچنین گاها ضروری است چرا که خدمات بانکی که شما باید چندین ساعت در شعب بانکی حضور پیدا کنید را خیلی ساده و آسان انجام می دهند. اما لازم به ذکر است که شما با استفاده از دستگاه های خودپردازی که در مقابل شعب بانکی قرار دارند، می توانید هم رمز کارت بانکی و هم رمز دوم پویا خود را فعال سازی کنید. از این رو اگر تاکنون از این دستگاه ها استفاده نکرده اید، در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک قصد داریم شما را با نحوه کار کردن با دستگاه خودپرداز (how to use atm machine) آشنا سازیم. همراه ما باشید.

1- صفحه کلید دستگاه خودپرداز

آموزش دستگاه خودپرداز

صفحه کلید دستگاه های خودپرداز، یکی از مهم ترین بخش هایی است که شما در حین استفاده از این دستگاه ها باید از آن استفاده کنید. همان گونه که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در سمت چپ صفحه کلید، اعداد و در سمت راست صفحه کلید تعداد کلید رنگی جای گرفته اند. در سمت راست 3 کلید رنگی با رنگ های قرمز، زرد و سبز قرار دارند که کلید قرمز برای انصراف عملیات، کلید سبز برای ویرایش و کلید سبز رنگ نیز برای ثبت و تائید عملیات می باشد. از این رو با استفاده از این چند کلید می توانید خیلی ساده اعداد مدنظر و همچنین قطع، ویرایش و ثبت عملیات نمائید.

2- صفحه اصلی دستگاه خودپرداز

معرفی دستگاه خودپرداز

اما اگر بصورت کلی بخواهیم دستگاه خودپرداز را مشاهده کنیم، با چندین بخش روبرو هستیم که در حین کار کردن با دستگاه خودپرداز و انجام عملیات بانکی مختلف، حتما از این بخش ها استفاده خواهید نمود. از این رو از دید کلی، دستگاه خودپرداز به 5 قسمت تقسیم می شود. در ادامه این 5 قسمت را بصورت کامل توضیح داده ایم و شما با استفاده از این آموزش تصویری کار با دستگاه خودپرداز می توانید عملیات بانکی مدنظر خود را خیلی ساده انجام دهید؛

1- ورود/خروج کارت : اولین کار برای استفاده از دستگاه خودپرداز این است که شما کارت بانکی خود را بصورت صحیح از این بخش وارد دستگاه خودپرداز کنید. همچنین بعد از انجام عملیات بانکی با انتخاب گزینه خروج از صفحه نمایش و یا دکمه قرمز رنگ از صفحه کلید، کارت را مجددا از همین بخش دریافت خواهید نمود. لازم به ذکر است که بعد از وارد کردن کارت بانکی به داخلی دستگاه خودپرداز، شما باید زبان مورد نظر را از دکمه های کنار صفحه نمایش انتخاب کنید.

دستگاه خودپرداز

2- صفحه کلید دستگاه : همان گونه که در قسمت بالا توضیح دادیم، بعد از وارد کردن کارت بانکی به داخل دستگاه خودپرداز، باید رمز کارت را با استفاده از این بخش وارد نمائید و بعد از وارد کردن رمز برای انجام عملیات بانکی باشد، باید کلید سبز رنگ را وارد کنید.

3- صفحه نمایش دستگاه : اینک شما از طریق این بخش و 8 دکمه ای که در سمت چپ و راست آن درج شده اند کارهای بانکی خود را نمائید. برای مثال گزینه هایی که در ابتدا در این صفحه مشاهده خواهید کرد عبارتند از دریافت وجه، انتقال وجه، صورتحساب، خرید شارژ، تغییر رمز، سایر عملیات و خروج. از این رو هر یک از این گزینه ها دقیقا در کنار یکی از 8 دکمه صفحه نمایش قرار گرفته اند و شما با انتخاب هر گزینه می توانید از آن استفاده کنید.

دستگاه خودپرداز

4- دریافت وجه نقد : اگر از میان گزینه های بالا در صفحه نمایش، گزینه دریافت وجه نقد را انتخاب کرده باشید، می توانید وجه نقد مدنظر را انتخاب و سپس از این بخش دریافت کنید.

5- دریافت رسید عملیات : بعد از انجام هر عملیات بانکی شما می توانید در خواست پرینت رسید عملیات را نمائید که از این بخش کاغذ پرینت شده را می توانید دریافت کنید.

اموزش قدم به قدم کار با دستگاه خودپرداز یا عابربانک

4.2984
این مطلب مفید بود ؟825159
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
1 نظر به ثبت رسیده است
منصوره1401-04-22
توضیحاتتون بسیار واضح و عالی بود
لطفا آموزش کارت بکارت و دیگر عملیات رو هم بذارید
655
وبگردی