شستن موتورسیکلت
برای شستن موتورسیکلت باید اصول و روش صحیح آن را بدانید و از مواد شوینده مناسبی استفاده کنید تا آسیبی به موتور شما وارد نشود.

اصول و روش صحیح شستن موتورسیکلت

شستن موتور سیکلت فقط به معنای شستن چرخ های آن نمی باشد و تنها برای لذت بردن از ظاهر موتور نیست. اگر موتورسیکلت خود را به طور منظم نشویید و به طور صحیح این کار را انجام ندهید، احتمال آسیب دیدگی آن بیشتر خواهد بود و ظاهر آن هم خیلی زود خراب می شود.

یک موتورسیکلت کثیف باید شسته شود اما شستن آن به چیزی بیشتر از یک عدد اسفنج، آب و ماده شوینده نیاز ندارد. باید جزئیاتی مثل لابلای چرخ ها و هر گونه زنجیر در موتور سیکلت را به خوبی تمیز کنید تا جلوه زیباتری داشته باشد.

شستن موتورسیکلت

مرحله ی اول :پیش از تمیز کردن موتور سیکلت

1- اجازه دهید که موتور خنک شود:

مقداری آب را به موتور داغ موتور سیکلت اسپری کنید تا از انفجار جلوگیری شود. تغییر ناگهانی دما ممکن است باعث خرابی کامل موتور سیکلت شود. حتی ممکن است با خودتان فکر کنید که اکنون ای کاش در جای خنکی مثل یک منطقه بارانی بودید اما در هر صورت موتور نیاز به خنک شدن دارد.

2- تمام لوازم را آماده کنید:

زمانی که منتظر هستید تا موتور خنک شود، می توانید تمام لوازم مورد نیاز را آماده کنید. می توانید تمام این لوازم را از یک مغازه محلی خریداری کنید که شامل موارد زیر می باشند:

  • 1 یا 2 عدد اسفنج تمیز
  • چند عدد پارچه خشک و تمیز
  • پاک کننده چربی یا WD_40
  • یک عدد مسواک بلا استفاده و قدیمی برای پاکسازی قسمت های بسیار ریز واکس موتور (سلیقه ای)
  • پاک کننده سیاهی (در صورت نیاز)
  • پاک کننده کروم (در صورت نیاز)

مواد شستن موتورسیکلت

3- شروع به تمیز کردن زنجیر ها کنید:

اگر موتورسیکلت شما زنجیر دارد، باید اول از همه چربی ها و آلودگی های روی آن را پاک کنید. این اقدام شما باعث می شود که آلودگی های روی موتورسیکلت با گردش این زنجیر ها پخش نشوند.

همچنین می توانید از پاک کننده های چربی برای زنجیر های موتورسیکلت استفاده کنید و و هرگونه آلودگی ها را با اسپری کردن و دستمال کشیدن از بین ببرید. مطمئن شوید که مایع روان ساز را بعد از پاکسازی دوباره به زنجیر بزنید.

4- اجزای موتور غیر کروم را با آب و محلول تمیز کنید:

چنانچه در این بخش از نمناک گفته شده است قبل از این که شروع به تمیز کردن بدنه موتور کنید، هر گونه برآمدگی و شکاف اطراف موتور را که نیاز به توجه خاص دارد پاکسازی کنید. سپس یک مسواک تمیز را زیر آب سرد بگیرید و به آرامی آلودگی ها را اسکراب کنید.

همچنین می توانید از اسپری پاک کننده چربی هم در صورت نیاز استفاده کنید. مراقب قسمت ترمز موتور و اجزای اطراف آن باشید. وارد شدن آب به این قسمت باعث خرابی می شود.

تمیز کردن موتور سیکلت

مرحله دوم شستن موتور سیکلت:شستن بدنه

1- موتورسیکلت را با آب سرد بشویید:

این کار شما هر گونه آلودگی را از بین می برد و می توانید شستشوی بسیار خوبی انجام دهید و پروسه تمیز کردن شما را آسان تر می کند. همچنین می توانید از مقدار کمی بخار آب به آرامی استفاده کنید. اسپری ها با فشار بالا ممکن است به بدن آسیب وارد کنند. همچنین نباید از مواد رنگی استفاده کنید.

2- از اسفنج یا پارچه نرم برای کل بدنه موتور سیکلت استفاده کنید:

حتی مقدار کمی از چربی هم باید پاکسازی شود. پارچه یا اسفنج را داخل سطل آب سرد کنید و آن را روی بدنه موتور سیکلت بکشید. اگر قرار است نمک هایی را مثل نمک به جا مانده از جاده های برفی از روی موتور سیکلت پاک کنید، فقط باید از آب استفاده کنید و هرگز از مواد چسبنده پاک کننده به موتور سیکلت نزنید. استفاده از مواد شوینده و دیگر پاک کننده ها نیز ممکن است وضعیت نمک را بدتر کند.

نحوه شستشوی موتور سیکلت

3- قسمت های پلاستیکی را با مقدار کمی آب و صابون پاکسازی کنید:

اگر موتورسیکلت شما در بدنه قسمت های پلاستیکی دارد، بهتر است که از شوینده های قوی تر استفاده کنید. کمی از این شوینده ها را داخل سطل آب سرد بریزید و با اسفنج، آن را به این قسمت ها بزنید.

4- دوباره کل موتورسیکلت را شستشو دهید:

بعد از این که آلودگی ها را پاک کردید، می توانید دوباره از بخار استفاده کنید. یک اسپری را به آرامی روی آلودگی ها بزنید. حتی می توانید یک اسفنج تمیز را به آب سرد آغشته کرده و موتورسیکلت را با آن بشویید.

5- آب اضافی را پاکسازی کنید و اجازه دهید که موتورسیکلت خشک شود:

یک عدد پارچه خشک را بردارید و به آرامی روی موتور سیکلت بکشید. این کار شما باعث می شود که آب باقیمانده روی دستمال پخش شود و هیچ بخشی از آن حاوی آب اضافه نخواهد بود و راحت در معرض هوا خشک می گردد. اجازه ندهید موتور سیکلت در معرض نور مستقیم آفتاب خشک شود، زیرا عاملی برای لک شدن موتور خواهد شد.

پاک کردن موتورسیکلت

6- از یک محافظ برای چرم روی موتور استفاده کنید:

قسمت نشیمنگاه موتور سیکلت ها از انواع مواد مختلف تشکیل شده اند. چرم و پلاستیک های بسیار قوی جزء دو نوع رایج آن هستند. پلاستیک های قوی معمولاً کمی سفت می باشند اما در طول زمان خوردگی پیدا می کنند و بهتر است از محافظ مخصوص برای آن ها استفاده کنید.

صندلی های چرم نیز معمولاً نازک هستند و باید از کرم مراقبت کننده چرم روی آن ها اعمال کنید. این محافظ ها را می توانید در هر مغازه مربوط به فروش محصولات موتورسیکلت پیدا کنید. هرگز ماده شوینده و پاک کننده را به چرم نزنید.

شستشوی موتور سیکلت

مرحله سوم:شستن جزئیات موتور سیکلت

1- آلودگی های بسیار سفت و سخت را نیز پاکسازی کنید:

معمولاً گل و لای روی موتور سیکلت می نشیند و گاهی اوقات بسیار سفت می شود. در چنین شرایطی باید از پاک کننده های سیاهی استفاده کنید. همچنین قسمت هایی که سخت شده را با کمی آب نرم کنید. از یک اسفنج نرم استفاده نمایید و آن ها را بردارید. اگر این قسمت ها مرطوب باشند، آلودگی های آن راحت تر پاک خواهد شد.

2- چرخ های آلومینیومی را با آب و صابون پاک سازی کنید:

بسیاری از دوچرخه های مدرن آلومینیومی وزن سبکی دارند. اگر می خواهید خودتان آن ها را تمیز کنید، از آب و صابون و یک پارچه نرم استفاده کنید و سپس آن را با آب شسته و با پارچه خشک نمایید.

شوینده ها و پاک کننده های بسیار خشن در نهایت به چرخ آسیب می زنند و باعث از بین رفتن رنگشان می شوند. اگر چرخ های کروم سنتی دارید، از پاک کننده های کروم به جای آن استفاده کنید.

روش شستن موتورسیکلت

3- از واکس مخصوص موتورسیکلت و یا ماشین برای محافظت بیشتر استفاده کنید:

یک واکس با کیفیت می تواند ظاهر کلی موتورسیکلت شما را بهبود ببخشد و آلودگی ها را مدت زمان زیادی از آن دور نگه دارد. کافی است که بعد از پروسه تمیز کردن موتور سیکلت، آن را به موتور بزنید تا کاملاً تمیز شود. دستورالعمل روی این اسپری یا اسپری های دیگر را به خوبی مطالعه کرده و دقیقا طبق آن عمل کنید. هر محصول معمولاً دستورالعمل متفاوتی دارد.

4- از محصولات محافظت کننده روی یاتاقان اسپری کنید:

یاتاقان ها جزء مهم ترین اجزای یک موتور سیکلت محسوب می شوند اما همچنان ظریف ترین هم می باشند. اسپری های محافظت کننده یک پوششی را روی آن ها ایجاد می کند و رطوبت و آلودگی را از آن ها دور نگه می دارند اما قبل از استفاده از این محصولات حتماً باید روی آن ها را مطالعه کرده و طبق دستور عمل کنید.

آموزش کامل شستن موتورسیکلت و تمیز کردن آن

4.561
این مطلب مفید بود ؟556
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : موتورسیکلت
وبگردی