پا قلب دوم
پا یکی از اعضای بسیار مهم بدن است که به عنوان قلب دوم نیز نامیده می شود. پاها می توانند کاری مشابه با عملکرد قلب انسان داشته باشند.

 چرا پا قلب دوم است ؟

حتما می دانید که انسان ها دو قلب دارند . همه ما یکی از قلب ها را به خوبی می شناسیم که پشت قفسه سینه می باشد و خون و اکسیژن را به تمام نقاط بدن می رساند اما قلب دوم کجاست ؟

قلب دوم در قسمت پایین بدن ما یعنی ساق پا تا پاشنه قرار گرفته است. در واقع عضلات پا همان قلب دوم ما هستند معمولا قلب ما خون را با اکسیژن به کل بدن می رساند. خون در طول رگ ها حرکت می کند تا به کل بدن برسد اما همین خون باید دوباره مسیری را طی کند تا به قلب برگردد.

پا قلب دوم انسان است

چگونه پا به قلب انسان کمک می کند؟

عملکرد قلب برای این پروسه کافی نیست. رگ ها نیز نمی توانند به تنهایی کاری از پیش ببرند، زیرا نیروی کافی برای پمپاژ خون از پایین بدن به سمت قلب ندارند. در چنین حالتی عضلات پا نقش بسیار برجسته ای در عملکرد رساندن خون به قلب ایجاد می کنند و خون را به سمت جای اصلی که همان قلب می باشند، تحویل می دهند. انقباضات و ریلکس شدن عضلات باعث می شود که خون به قلب انسان برگردد.

تمرین منظم و دوری از مصرف زیاد چربی باعث می شود که جریان گردش خون موثرتر و بهتر عمل کند، همچنین بدن شما شادابی و سلامت بیشتری داشته باشد.

کمبود تمرینات ورزشی و یا حالت ثابت نشسته و ایستاده، انقباضی را برای عضلات ایجاد نمی کند. در نتیجه باعث گرفتگی رگ ها و گاهی اوقات مرگ افراد می شود، زیرا خون را در بدن آن ها لخته می کند و باعث می شود که خون بتواند از پایین بدن به سمت بالا بیاید و به قلب برسد.

روش کار قلب دوم ؛ پمپاژ خون در عضلات ساق پا چگونه عمل می کند؟

زمانی که خون وارد رگ های عضلات ساق پا می شود، این عضلات کمی گسترده می شوند که این گستردگی از پاشنه پا تا پشت زانو اتفاق می افتد که دقیقا همین قسمت ها مسئول برگرداندن اکسیژن و خون به قلب هستند. همزمان که عضلات ساق پا منقبض شوند، فشاری را به رگ ها وارد می کنند. این فشار نیرویی است که از ساق پا گرفته می شود. سپس از ساق پا بالا می آیند و وارد شکم شده و کم کم به قلب می رسند. در واقع عضلات پا در برابر نیروی جاذبه زمین مقاومت می کنند.

چرا میگن پا قلب دومه ؟ یعنی ما 2 تا قلب داریم ؟

3.644
این مطلب مفید بود ؟3212
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ف
برچسب : آیا میدانید
وبگردی