تحقیر همسر
احترام گذاشتن یکی از اصلی ترین پایه های زندگی مشترک است اما برخی رفتارها به صورت ناخواسته باعث تحقیر همسرتان میشود که باید از آنها به شدت دوری کنید.

رفتارهایی که باعث تحقیر شدن همسرتان می شود

زندگی زناشویی بر اساس اعتماد و احترام متقابل رشد می کند. اگر یکی از زوجین حس کند که با احساسات او با احترام برخورد نمی شود، در نهایت این رابطه خراب خواهد شد. این که بفهمید چه زمانی عواطف طرف مقابل تان را نادیده گرفته اید، به این راحتی ها قابل تشخیص نیست؛ اما چند نکته در این قسمت از خانواده پلاس نمناک هست که اگر به آن ها دقت نکنید؛ بدون اینکه بدانید شریک زندگی تان را آزرده خاطر خواهید کرد، پس بیایید ببینیم این نکات چه چیزهایی هستند.

همیشه شما برنامه ریزی می کنید

وقتی همیشه این طور است که همه برنامه ها را شما می ریزید و با شریک زندگیتان مشورت یا حتی از او سؤال نمی کنید، این سوء تفاهم به وجود می آید که برای او ارزش قائل نیستید. این کار معمولا بدون سو قصد انجام می ‌شود، اما می‌ تواند منجر به این شود که همسرتان احساس کند نظرات، خانواده و روابط او برای شما مهم نیست.

اختلاف زناشویی

او را مسخره می کنید

نظر دادن بیش از حد در مورد وزن همسرتان یا اظهارات تمسخر آمیز در مورد کار او کم‌کم به یک رفتار توهین آمیز تبدیل می شود. اظهار نظر های جزئی، حتی به شوخی می تواند رابطه تان را خراب کند. این کار نه تنها جوی منفی در زندگی مشترک شما حاکم می کند، بلکه می تواند به اعتماد بین تان هم آسیب بزند و شما را از هم دور کند.

شما وظایف همسرتان را انجام می دهید

در یک رابطه سالم، زوج ‌ها کار را تقسیم می ‌کنند و هر دو طرف مسئولیت‌های شان را بر عهده می ‌گیرند. وقتی به هر دلیلی تصمیم می ‌گیرید که چون همسرتان نمی ‌تواند از عهده برخی مسئولیت‌ ها بر بیاید خودتان آن‌ ها را انجام بدهید، یکدیگر را بد عادت خواهید کرد. این کار می‌ تواند نشان‌ دهنده نداشتن اعتماد به توانایی‌ های طرف مقابل باشد و همین هم اختلاف ایجاد خواهد کرد.

بین صحبت های او می پرید

ممکن است؛ حس کنید که لازمِ هر وقت چیزی به ذهن تان رسید؛ آن را به زبان بیاورید. اما وقتی همسرتان در حال صحبت کردن است، اگر شما وسط حرفش بپرید، این حس به وجود می آید که واقعا به حرف های او گوش نمی‌ دهید و چیزی که او با شما در میان می گذارد؛ برای تان اهمیتی ندارد و همین هم به مرور؛ باعث ایجاد بی میلی برای صحبت با شما خواهد شد.

صحبت کردن

مشکل او را حل می کنید

وقتی همسرتان با مشکلی به سراغتان می آید، شاید فقط می خواهد با شما درد دل کند. اما اگر شروع به ارائه راه حل و پیشنهاد کنید، نشان می دهد که به احساساتِ او توجهی ندارید و توانایی هایش برای حل مشکل را دست کم گرفته اید. در عوض، بعد از این که همسرتان مشکلی را با شما در میان گذاشت، از او بپرسید که چه خواسته ای دارد و همان کار را برایش انجام بدهید.

شما جایگاه پدری یا مادری اش را زیر سؤال می برید

تحقیر همسرتان در جایگاه والدین، باعث می شود تا او احساس کند که شما دو نفر در مورد پرورش فرزندتان همسو و هم نظر نیستید و فرزندان تان هم سر درگم می شوند؛ مثلا اگر سر مسئله زمان خواب کودک روی حرف همسرتان حرف بزنید و او را جلوی بچه ها کوچک کنید، باعث می شود که آن ها هم از او حساب نبرند. بهتر است در مورد انتظارات و قوانین خانه با هم به توافق برسید.

شما علایق خود را در اولویت قرار می دهید

اگر شما و همسرتان علایق متفاوتی دارید؛ اما همیشه هر کاری که خودتان دوست دارید را انجام می دهید، نشان دهنده توجه نکردن به احساسات او است. نه تنها به همسر خود نشان بدهید که علایقِ او مهم هستند، بلکه به این فکر کنید که چه طور فرصتی به وجود بیاورید تا او هم کارهایی که دوست دارد را انجام بدهد.

خبر نداری ولی با این رفتارت همسرت تحقیر میشه

4.212
این مطلب مفید بود ؟102
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن/ش
وبگردی