منابع هیالورونیک اسید
هیالورونیک اسید باعث ایجاد تعامل بین سلول ها و سنتز کلاژن میشود که از چین و چروک جلوگیری میکند و به طور طبیعی در بعضی از مواد غذایی وجود دارد.

هیالورونیک اسید چیست و چرا برای پوست مفید است؟

وقتی صحبت از زیبایی پوست به میان می آید، با شنیدن نام اسید به عنوان اجزای اصلی محصولات زیبایی شاید تعجب کنید و یا اصلا مایل به استفاده از آن ها نباشید لیکن واقعیت این است که این نوع اسید جز ترکیب سازنده کرم های مرطوب‌کننده به شمار می رود.

این اسید همچنین "هیالورونان" نیز نامیده می شود که نوعی ماده طبیعی است و در بدن و به ویژه دراعضایی چون پوست، چشم و مفاصل یافت می شود چرا که نقش اصلی آن هیدراته کردن بدن است. اگر چه تولیدکنندگان محصولات زیبایی این نوع اسید را در ساخت کرم های زیبایی پوست به کار می برند، اما این ماده درانواع مکمل ها و نیز برخی مواد غذایی موجود است.

این ماده در ماتریس برون یاخته ای پوست وجود دارد و در واقع ماتریس برون یاخته ای پوست، قسمت بیرونی سلول پوست است که شامل ترکیبات پروتئین کلاژن، الاستین، آب، چربی (لیپید) و در عین حال هیالورونیک اسید می باشد. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک به بیان برخی از جزئیات مربوط به هیالورونیک اسید و منابع غذایی مربوط به این اسید می پردازیم.

هیالورونیک اسید

منابع غذایی سرشار از هیالورونیک اسید

از غنی ترین منابع غذایی حاوی هیالورونیک اسید میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • محصولات غذایی حیوانی جزو ثابتلیست منابع هیالورونیک اسید هستند.
  • در عین حال این ماده به وفور در ماهی که سرشار از امگا3 است، یافت می شود.
  • عصاره قلم، منبع غنی از آن به شمار رفته و در عین حال سرشار از کلاژن است. البته اگر شما فردی گیاهخوار هستید، نگران نباشید چرا که در برخی از مواد گیاهی نیز این ماده یافت می شود.
  • سبزیجات تیره و برگدار و نیز حاوی نشاسته (مانند سیب زمینی) و همینطور کنگرحاوی این ماده هستند.
  • مرکبات از ویتامین ث و نیز ماده فلاونین به نام نارینجنین سرشارند که هردوی این مواد در برابر رادیکال های آزاد به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و قبلا به اهمیت حفظ میزان الاستین، کلاژن و هیالورونیک اسید پوست در برابرعملکرد رادیکال های آزاد اشاره کرده ایم.
  • همچنین برخورداری از رژیم غذایی حاوی منیزیم اعم از سبزیجات، آووکادو، موز، مغز ها، حبوبات، ماهی، شکلات تلخ، خمیر سویا و غیره نیز می توانند مفید باشند.

اهمیت وجود هیالورونیک اسید در دیگراعضای بدن بجز پوست

در بدن علاوه بر پوست اعضای زیادی به طور طبیعی از هیالورونیک اسید برخوردارند، از جمله:زجاجیه چشم، بند ناف، بافت استخوانی، دریچه های قلب، شش ها، آئورت، پروستات.

در واقع علاوه بر خاصیت هیدراته کردن پوست، این ماده در نرم کردن و به نوعی در روغن کاری مفاصل نقش دارد بنابراین وجود هیالورونیک اسید در بدن میزان خطر آسیب وارده به بافت ها را کاهش داده و در صورت هر گونه آسیب، وجود این ماده روند بهبود را تسریع می کند.

در بدن ما مقادیر متفاوتی هیالورونیک اسید وجود دارد، مقادیر بیشتر آن در خصوص ایمن‌سازی بدن و روند تسریع بهبود و مقادیر کمتر آن در کاهش میزان تورم نقش دارند.

برای شناخت بیشتر و کامل تر اهمیت هیالورونیک اسید، توصیه می کنیم حتما سری به مطلب "هیالورونیک اسید چیه که رو پوست معجزه میکنه؟ " بزنید تا هرچه بهتر و بیشتر از جوانی و زیبایی خود مراقبت کنید.

سبزیجات

نقش و عملکرد اصلی هیالورونیک اسید

از عملکرد اصلی هیالورونیک اسید، حفظ رطوبت و روان ساختن حرکت مفاصل است. این ماده همچنین در پوست نقش جوان سازی دارد، چرا که حاوی مقادیر آب بیشتری در این قسمت خواهد بود. یک گرم هیالورونیک اسید در حدود هزار میلی لیتر ملکول آب را حفظ می کند یعنی چیزی هزار برابر وزن خودش!

اما مشکل اصلی در از بین رفتن میزان هیالورونیک اسید به مرور زمان است که کاهش آن در بدن باعث بروزحالت های خشکی ایجاد چروک، لکه های پوستی و در کل پیری زودرس پوست می شود.

دلیل کاهش هیالورونیک اسید در بدن

عوامل متعددی اعم از داخلی و خارجی بر این کاهش میزان هیالورونیک اسید نقش دارند که از این جمله اند:

عوامل درونی شامل:

عوامل هورمونی ژنتیکی و دیگر عواملی که بر رابطه ظاهر پوست و سن نقش دارند.

عوامل خارجی شامل:

سبک زندگی فرد، زیاد در معرض نور خورشید و آلودگی ها بودن، سیگار کشیدن، نوع رژیم و عادات خواب و ... که بر پیری زودرس پوست تاثیرگذارند و علاوه بر این با مداومت در معرض نور خورشید بودن، رادیکال های آزاد روند پیری پوست را تسریع می کنند.

در این حین بدن سعی دارد به طور طبیعی هیالورونیک اسید بسازد و به این لحاظ آب زیادی نیاز است که در نتیجه این موضوع دهیدراته شدن پوست، حالت خشکی و چروکیدگی در آن ایجاد می شود بنابراین بهتر است در معرض نور خورشید حتما ضدآفتاب بزنید بنابراین حتی الامکان با اجتناب از حضور درمعرض آلودگی های هوا و نیز با درنظر داشتن رژیم غذایی مغذی حاوی آنتی اکسیدان و برخورداری از خواب شبانه به میزان کافی از دیگر عوامل پیری زودرس پوست جلوگیری کنید.

مایع هیالورونیک اسید

تفاوت میزان هیالورونیک اسید در زنان و مردان

همچنین به نظر می رسد که میزان هیالورونیک اسید در مردان بیش از زنان است و به همین دلیل زنان نسبت به خطر پیری پوست، احساس نگرانی دارند.

میزان روند کاهشی هیالورونیک اسید به سن بنابر مثال این گونه است که پوست بدن یک فرد 75 ساله نسبت به یک فرد 19 ساله در حدود 75 درصد کمتر از این اسید برخوردار است.

علاوه بر به کارگیری هیالورونیک اسید در محصولات زیبایی، برخی از افراد به مصرف مکمل های آن اقدام می کنند.

مطالعات نشان داده مصرف مکمل های حاوی هیالورونیک اسید(به میزان 20 میلی گرم) ، فیکون اوژنول، کلاژن، گلوکزآمین، کندروتین و کوآنزیم 10 در بهبود علائم پیری پوست مؤثر واقع شده بود. هر چند از آنجا که دیگر اجزای به کار رونده در این مکمل نیز در بهبود سلامت پوست موثرند، لذا نمی توان به طور قطعی گفت نتیجه خوب مصرف این مکمل صرفا به دلیل هیالورونیک اسید به کار رفته در آن بوده است.

اما در تحقیقات مشابه ای که بر روی 29 نفر زن در سنین 35 تا 59 سال انجام شد، با مصرف مکمل هیالورونیک اسید (به میزان 50 میلی گرم)، کلاژن هیدرولیز شده (300 میلی گرم) وکندروتین (100 میلی گرم) به مدت 12 هفته محققان دریافتند که میزان متوسط کاهش چروک های پوستی 13.2 درصد بود و در عین حال میزان هیالورونیک اسید بدن افزایش یافته بود.

منبع غذایی هیالورونیک اسید، جادوی زیبایی و جوانی

513
این مطلب مفید بود ؟130
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : tasteofnutrition.com/ / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ن.ح
وبگردی