افطار

بهترین غذا برای افطار از نظر حضرت علی(ع)

تاریخ انتشار : 1 فروردین 1403کد مطلب : 92438زمان مطالعه : 1 دقیقه
حضرت علی(ع) اهمیت زیادی به افطار می دادند و آن را فرصتی برای شکرگزاری خداوند می دانستند همچنین روایاتی از توصیه ها و سفره افطار حضرت علی موجود است.

بهترین افطاری با توجه به سیره امام علی (ع)

رَمَضان یا رَمَضانُ المُبارَک نهمین ماه قمری است که نزد مسلمانان احترام و جایگاه ویژه‌ای دارد و مسلمانان به عبادت در آن اهتمام ویژه‌ای دارند. مسلمانان کشورهای مختلف در ماه رمضان روزه می گیرند و از انجام برخی کارها از جمله خوردن و آشامیدن از اذان صبح تا اذان مغرب خودداری می کنند. امام علی (ع) اولین امام شیعیان که در این ماه به شهادت رسیدند، برای افطار ماه رمضان توصیه خاصی داشته و از غذاهای ساده ای استفاده می کردند که در ادامه این بخش از نمناک آورده ایم.

افطار از نظر حضرت علی (ع)

امام باقر علیه السلام فرمودند:

إنَّ عَلِیّا علیه السلام کانَ یَستَحِبُّ أن یُفطِرَ عَلَی اللَّبَنِ.

حضرت علی علیه السلام خوش می‌داشت که با شیر، افطار کند.(بحار الانوار:ج 98 ص 12)

شیر در افطار

افطار امام علی (ع) با خرما و قارچ

أمامه نوه پیامبر(ص) و یکی از همسران امیرمؤمنان(ع) می‌گوید:

ایشان شبی در ماه رمضان نزدم آمد، برایش غذای شام را به همراه خرما و قارچ آوردم، امام(ع) از این غذاها خورد و قارچ را دوست می‌داشت. (محدث، جلال الدین، ج 2، ص 527)

شباهت طعام امام علی(ع) به پیامبر

حضرت علی (ع) چه بسا بر خود سخت می‌گرفت تا بتواند دیگران را بهتر میهمانی کند. امیرمؤمنان علی (علیه‌السّلام) از نظر طعام شبیه‌ترین افراد به پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بود. خود نان و سرکه و زیتون می‌خورد و به مردم نان و گوشت می‌داد.(محمدی ری‌شهری، محمد، میزان‌الحکمه، ج6، ص471.)

بهترین غذا برای افطار از نظر حضرت علی(ع)

55
این مطلب مفید بود ؟50
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ا.ن
وبگردی