زندگینامه امام هادی
امام دهم ما شیعیان امام علی النقی (ع) ملقب به امام هادی (ع) است. امام هادی (ع) در 8 سالگی به امامت رسیدند و در 41 سالگی از دنیا رفتند.

بیوگرافی و زندگینامه کامل امام هادی یا علی النقی (ع)

امام هادی یا امام علی النقی دهمین امام ما شیعیان و پسر امام جواد (ع) و بانویی فاضله به نام سمانه است که در 8 سالگی به امامت رسید و مدت امامتشان 33 سال بود.

امام هادی (ع) در طول دوران امامت خود برای نشر احکام اسلام و تربیت شاگردان و اصحاب گام های بلند برداشتند. در ادامه این بخش از دین و مذهب نمناک با زندگینامه دهمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت امام هادی (ع) آشنا خواهید شد.

ولادت علی النقی (ع)

علی بن محمد مشهور به امام هادی یا امام علی النقی در 15 ذی الحجه سال 212 ق در منطقه ای به نام صریا در نزدیکی مدینه متولد شده است(مفید، الارشاد، 1413ق، ج2، ص297). پدر ایشان امام جواد(ع) و مادرش کنیزی به نام سمانه مغربیه بود.

ولادت امام هادی

القاب و کنیه امام هادی (ع)

مشهورترین لقب امام دهم شیعیان، هادی است زیرا در زمان خود بهترین هدایت کننده مردم به سوی خیر بوده است. (قرشی، حیاة الامام علی الهادی، ص21)

القاب دیگر این امام عبارتند از نقی، مرتضی، عالم، فقیه، امین، ناصح، متوکل، خالص و طیب. (ابن شهرآشوب، مناقب آل ابی طالب، ج4، ص401)

شیعیان به امام هادی و امام حسن عسکری (ع ) امامین عسکریین می گویند زیرا در سامرا در منطقه ای به نام عسکر ساکن بودند. (سبط ابن جوزی، تذکرة الخواص، ج2، ص492 ) کنیه امام دهم ابوالحسن است. (ابن شهرآشوب، مناقب آل ابی طالب، ج4، ص401)

خصوصیات ظاهری و اخلاقی امام هادی (ع)

امام دهم شیعیان، امام هادی (ع) دارای قامتی متوسط، گونه هایش اندکی برآمده و سرخ و سفید و چشمانی درشت بود. لباس امام جبه ای خشن بود و او زیر پای خود حصیری پهن می کرد و زندگی ساده ای داشت.

ایشان انگشتری به انگشت داشتند که نقش انگشتر «اللّه ربّی و هو عصمتی من خلقه؛ خداوند پروردگار من است و حامی ام از شر آفریدگانش» گزارش شده است.( دخیل، ائمتنا، ج2، ص209. ) همچنین نقش انگشتر دیگر وی، «حفظ العهود من أخلاق المعبود؛ پایبندی به پیمان ها از خُلق خداوند است» ثبت شده است. (مجلسی، بحارالأنوار، ج50، ص117.)

امام هادی (ع) بسیار بخشنده بودند و همیشه بر لبانش تبسم بود، به طوری که هر غمگینی که بر وی می نگریست، شاد می شد. امام دارای شکوه و هیبتی بودند که همه افراد از جمله حاکمان آن زمان به ایشان احترام زیادی قائل بودند.

حضرت هادی دارای خصال پسندیده و زهد و دانش فراوان بودند که بر مسائل فقهی و اسلامی تسلط کامل داشتند. شبها اوقات امام (ع) پیوسته به نماز و طاعت و تلاوت قرآن و راز و نیاز با معبود می گذشت.

زندگینامه امام هادی

مدت امامت امام علی النقی (ع)

علی بن محمد، در سال 220ق در 8 سالگی به امامت رسید اما به امامت رسیدن امام جواد(ع ) در سن کم باعث شد که شیعیان تردیدی در امامت امام هادی (ع ) نداشته باشند.

شیعیان پس از امام نهم، به استثنای عده اندکی، امامت امام هادی(ع) را پذیرفتند و آن عده اندک، موسی بن محمد، معروف به موسی مبرقع را امام دانستند. (نوبختی، فرق الشیعه، 1361ش، ص134.) اما پس از مدتی این عده نیز امامت امام هادی را پذیرفتند.

دوران امامت علی بن محمد، امام دهم شیعیان،33 سال بود که 7 سال از امامت خود را در دوره خلافت معتصم عباسی سپری کرد. پنج سال از دوران امامت خود را با خلافت واثق، چهارده سال با خلافت متوکل، شش ماه با خلافت مستنصر، دو سال و نه ماه با خلافت مستعین و هشت سال و اندی با خلافت معتزسپری نمود.

در زمان امام هادی اختناق شدیدی از سوی خلفای عباسی حاکم بود و ایشان از طریق سازمان وکالت و نامه نگاری با شیعیان در ارتباط بود و علی بن جعفر الهمانی، ابوعلی بن راشد و حسن بن عبد ربّه یا بنا به گزارش برخی فرزندش «علی» از وکیلان امام هادی بودند. (جباری، سازمان وکالت، 1382ش، ج2، ص513ـ514، 537.)

مدت امامت امام هادی

همسر و فرزندان امام هادی (ع)

نام همسر حضرت هادی (ع ) سوسن یا سلیل و پنج فرزند داشته است. علمای شیعه از چهار پسر به نام های حسن، محمد، حسین و جعفر برای امام هادی یاد کرده اند. (مفید، الارشاد، 1413ق، ج2، ص311-312) دختری نیز به او نسبت داده شده که شیخ مفید، نامش را عایشه و ابن شهرآشوب، او را عِلِّیّه خوانده است.

نویسندگان اهل سنّت نیز فرزندان امام دهم شیعیان را چهار پسر و یک دختر دانسته اند. (ابن حجر، الصواعق المحرقة، مکتبة القاهرة، ص207.)

محمد پسر امام هادی (ع ) جوانی آراسته و پرهیزگار بود که یک سال قبل از پدر بزرگوارش فوت کرد و بسیاری گمان می کردند مقام ولایت به وی منتقل خواهد شد.

جایگاه امام هادی (ع) نزد اهل سنت

امام هادی (ع) نزد عالمان اهل سنت جایگاه ویژه ای داشته و همه آنان علم، سخاوت، زهد و عبادت امام هادی(ع) را ستوده اند و برای ایشان احترام قائل بوده اند. ماجرایی از سخاوت آن حضرت توسط ابن حجر هیثمی گزارش شده است.

خصوصیات امام علی النقی

اصحاب و یاران امام دهم (ع)

از میان یاران و اصحاب امام دهم می توان به علی بن جعفر میناوی ، ابن سکیت ، حضرت عبدالعظیم حسنی اشاره نمود. شمار اصحاب امام هادی(ع) را حدود 190 تن گفته اند. بر اساس رجال شیخ طوسی، تعداد کسانی که از آن حضرت حدیث نقل کرده اند بالغ بر 185 نفر می شود. (طوسی، رجال، 1415ق، ص378)

ابن شهر آشوب از افرادی همچون احمد بن حمزة بن یسع، صالح بن محمد همدانی، محمد بن جزک الجمال، یعقوب بن یزید الکاتب، ابوحسین بن هلال، ابراهیم بن اسحاق، خیران خادم و نضر بن محمد همدانی به عنوان افراد مورد اطمینان وی یاد کرده است.

همچنین از اصحاب وی داود بن زید، ابوسلیم زنکان، حسین بن محمد همدانی، احمد بن اسماعیل بن یقطین و بشر بن بشار نیشابوری، سلیمان بن جعفر مروزی، فتح بن یزید جرجانی و محمد بن سعید کلثوم، معاویه بن حکیم کوفی، علی بن معد بن محمد بغدادی و ابوحسن بن رجاء عبراتی و از وکیلان او از جعفر بن سهیل الصیقل نام برده است. او محمد بن عثمان را باب او معرفی کرده است. (ابن شهر آشوب، 1379ق، ج4، ص402.)

افرادی چون بشر بن بشار نیشابوری، فتح بن یزید جرجانی، حسین بن سعید اهوازی، حمدان بن اسحاق خراسانی، علی بن ابراهیم طالقانی، محمد بن علی کاشانی، ابراهیم بن شیبه اصفهانی، و ابومقاتل دیلمی از اصحاب آن حضرت در ایران بوده اند. (جعفریان، حیات فکری -سیاسی امامان شیعه، ص658.)

شهادت امام هادی

شهادت و آرامگاه امام هادی (ع)

امام دهم او در ماه رجب سال 254ق پس از 20 سال و 9 ماه اقامت در سامرا، در 41 سالگی از دنیا رفت. (مفید، الارشاد، ج2، ص311و312)

امام دهم در زمان حکومت معتز عباسی مسموم شده و به شهادت رسید. (طبری شیعی، دلائل الامامه، ص212) اما ابن شهر آشوب می نویسد امام در اواخر حکومت معتمد مسموم و شهید شده است و از ابن بابویه نقل کرده که معتمد به او سم داده است. (ابن شهرآشوب، مناقب آل ابی طالب، ج4، ص401.)

امام حسن عسکری در تشییع جنازه پدر شرکت کرد و قبل از آنکه خلیفه عباسی در تشییع شرکت نماید، بر جنازه پدر نماز خواند. سپس امام دهم را در خانه ای که در آن بیست سال زندانی و تحت نظر بود، به خاک سپردند.

از آن سال به بعد امام حسن عسکری پیشوای حق شد و بار تعهد امامت را بر دوش گرفت. محل دفن امام هادی(ع) و فرزندش امام حسن عسکری(ع) در سامرا به حرم عسکریین شناخته می شود.

زندگینامه امام هادی (ع)؛ تولد، همسر و فرزندان، شهادت و...

4.5129
این مطلب مفید بود ؟11514
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
برچسب : امام هادی
وبگردی