شهادت امام علی کودکانه
والدین در شب های قدر می توانند برای درک بهتر این شب ها برای فرزندانشان، داستان شهادت حضرت علی (ع) را به زبان کودکانه برایشات تعریف کنند.

داستان شهادت امام علی (ع) برای کودکان

بچه های عزیز امام علی ( ع ) امام اول ما مسلمانان است که بسیار مهربان و با گذشت بودند که در 21 ماه رمضان به شهادت رسیدند، به مناسبت شهادت این امام بزرگوار، ما در نمناک قصد داریم داستان شهادت ایشون رو براتون تعریف کنیم.

یکی بود یکی نبود، غیر از خدای مهربان هیچ کس نبود. حضرت محمد آخرین پیامبر ما بودند که دختری به نام حضرت فاطمه (س ) داشتند، وقتی حضرت فاطمه بزرگ شد، امام علی (ع ) که پسر عموی پیامبر بود از ایشان خواستگاری کردند و باهم ازدواج نمودند.

امام علی (ع ) امام اول ما مسلمانان است و مانند پیامبر بسیار مهربان بودند. امام علی (ع ) با همه کودکان به خصوص کودکان یتیم بسیار مهربان بودند و همه کودکان بی سرپرست شهر ایشان را می شناختند و پدر یتیمان می خواندند.

امام علی شب ها که همه مردم در خواب بودند، مواد غذایی زیادی را در کیسه ای گذاشته و شبانه به در منزل افراد فقیر می برد تا در دل تاریک شب شناخته نشود.

داستان کودکانه امام علی

این امام شجاع و مهربان ما بسیار قوی بود و در جنگ ها با افراد بد می جنگید و آنها را شکست می داد. در یکی از جنگ ها به نام جنگ نهروان که یاران امام علی ستمگران رو شکست داده بودند ، آنها تصمیم گرفتند امام علی علیه السلام را بکشند.

ابن ملجم مرادی یکی از آدم های بدی بود که پذیرفت امام علی ( ع ) را به شهادت برساند و به همین خاطر راهی کوفه شد. وقتی ابن ملجم به کوفه آمد، عاشق دختری به نام قطام شد و از او خواستگاری کرد.

قطام که پدر و برادرش در جنگ نهروان کشته شده بودند، کینه امام علی (ع ) را در دل داشت و به ابن ملجم گفت باید امام علی را به شهادت برسانی تا با تو ازدواج کنم، ابن ملجم هم پذیرفت و قرار شد زمانی که امام علی در حال نماز خواندن است، او را به شهادت برساند.

امام علی علیه السلام صبح روز 19 ماه رمضان برای خواندن نماز صبح به مسجد کوفه رفت، ابن ملجم نیز در مسجد حضور داشت و شمشیری را که به زهر آلوده کرده بود را زیر پیراهن خود پنهان نموده و در نزدیکی امام به نماز ایستاده بود.

هنگامی که امیرالمؤمنین سر از سجده اول برداشت، ابن ملجم با شمشیر ضربه ای به سر امام زد که تا پیشانی امام را شکافت. همه افراد حاضر در مسجد بسوی امیرالمؤمنین علی علیه السّلام دویدند و سر امیرالمومنین را بستند. امام علی با سر شکسته نماز خود را نشسته خواند و سپس به خانه رفت. مردم ابن ملجم را دستگیر کرده و دست بسته نزد امام آوردند.

شهادت امام علی کودکانه

امام علی (ع ) دو روز در بستر بیماری بودند، در این دو روز وقتی کودکان یتیم فهمیدند که خوردن شیر برای امام علی مفید است، هر کدام کاسه ای از شیر به دست گرفته و به خانه امام علی می آمدند.

امام علی به فرزند خود امام حسن فرمودند که شیر را از کودکان بگیرید و برای من کاسه ای شیر بیاورید. شیر را آوردند و امام فرمود از این شیر برای ابن ملجم هم ببرید تا بنوشد و آنگاه سفارش ابن ملجم را به امام حسن نمود تا همه ما بفهمیم چه امام مهربانی داشتیم.

امام علی ( ع ) بعد از دو روز در 21 ماه رمضان به شهادت رسیدند و همه ما مسلمانان در این روز برای امام خوب و مهربانمان که حتی با دشمن خود نیز مهربان بود عزاداری می کنیم. بچه های عزیزم ما باید از زندگی امامان بزرگمان درس های زیادی بگیریم و یاد بگیریم مانند امامان با یکدیگر مهربان باشیم.

در روز شهادت امام اولمان با دست های کوچکتان دعا کنید و از خدا بخواهید مانند امام علی (ع ) راه درست را انتخاب کنید.

شهادت امام علی (ع) به زبان کودکانه + داستان

4.5226
این مطلب مفید بود ؟20323
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی