شهادت امام حسن کودکانه

قصه شهادت امام حسن(ع) برای کودکان مهد و دبستان

تاریخ انتشار : 13 مهر 1400کد مطلب : 83996زمان مطالعه : 3 دقیقه
28 ماه صفر روز شهادت دومین امام شیعیان، امام حسن مجتبی(ع) می باشد. والدین می توانند برای آشنایی بیشتر کودکان، داستان این روز را برایشان تعریف کنند.

قصه شهادت امام حسن مجتبی (ع)

بچه های عزیزم امروز روز شهادت یکی از بهترین بندگان خدا، امام دوم ما شیعیان، امام حسن مجتبی علیه السلام است. امام حسن (ع) مثل پدربزرگش، یعنی رسول خدا و پدرش امام علی علیه السلام برای حفظ اسلام خیلی تلاش کرد و با ظلم و ستم مبارزه کرد اما دشمنان دین خدا امام حسن را به شهادت رساندند و همه دوستداران دین را داغدار امام مهربان و بخشنده شان نمودند. بچه های عزیزم اگر دوست دارید بیشتر درباره قصه شهادت امام دوم بدانید، ادامه این بخش از گوناگون نمناک را بخوانید.

داستان کودکانه شهادت امام حسن (ع)

امام حسن (ع) اولین فرزند امام علی (ع) و حضرت فاطمه (س) و نوه پیامبر (ص) بود. امام حسن (ع) در ماه رمضان به دنیا آمد و پس از به دنیا آمدن حضرت علی او را نزد پیامبر برد تا برایش نامی انتخاب کند، پیامبر نیز از خداوند خواست که برای نوه اش نامی را انتخاب نماید، در این لحظه فرشته وحی به نزد پیامبر آمد و فرمود:نام ایشان را حسن بگذار.

بچه های خوبم امام حسن (ع) زیر نظر رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم و به وسیله پدر و مادری هم چون حضرت علی علیه السلام و حضرت زهرا علیهاالسلام تربیت شد و مانند همه آنان اخلاق بسیاری خوبی داشت و مهربان بود. ایشان شباهت خیلی زیادی به پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم داشت؛ یعنی هر کس می خواست به یاد پیامبر باشد، به چهره این امام بزرگ نگاه می کرد.

پیامبر (ص) به امام حسن و امام حسین بیش از همه علاقه و محبت داشت و اغلب به دختر خود فاطمه (س) می فرمود:دو فرزند مرا نزد من بیاور. آنگاه آنها را در آغوش می گرفت و می بویید.

امام حسن و حسین (ع)

امام حسن مجتبی (ع) با کودکان بسیار مهربان بود و به کودکانی که یتیم بودند، کمک می کرد. هیچ فقیری نبود که به در خانه امام حسن (ع) برود و ناامید برگردد، حتی خود ایشان به سراغ فقرا می رفتند و آن ها را به منزل دعوت می کردند و به آن ها غذا و لباس می دادند. امام حسن مجتبی (ع) در راه انجام کارهای خوب و خداپسندانه چیزهایی زیادی از اموال خود را می بخشید، به همین خاطر به امام حسن (ع) کریم اهل بیت می گفتند.

امام حسن (ع) با حیوانات هم بسیار مهربان بود و از غذای خود به حیوانات می دادند. امام مهربان ما پس از شهادت پدرش به امامت رسیدند و ده سال رهبر مسلمانان بودند اما دشمنای دین خدا که از امام حسن علیه السلام می ترسیدند، امام حسن (ع ) را با زهر به شهادت رساندند.

بچه ها! معاویه که دشمن اسلام بود و از امام حسن علیه السلام می ترسید، برای همسر امام حسن زهری فرستاد و به او گفت که اگر با این زهر امام حسن علیه السلام را به شهادت برساند، جایزه بزرگی به او خواهد داد.

شهادت امام حسن کودکانه

همسر بی وفای امام حسن علیه السلام هم به حرف او گوش کرد و یک روز خیلی خیلی گرم که امام حسن علیه السلام روزه گرفته بود و بعد از یک روز کار و تلاش به خانه بر می گشت تا روزه اش را افطار کند، همسرش یک ظرف شیر به حضرت امام حسن علیه السلام داد و امام حسن ظرف شیر که همسر خیانت کار امام حسن، در آن زهرریخته بود، را نوشید و امام مسموم شد و به شهادت رسید و نام آن، به عنوان یک انسان بد و خیانت کار توی ذهن همه مردم باقی ماند. ولی بچه ها! معاویه به قولش عمل نکرد و به همسر امام حسن (ع) جایزه نداد ، همه آدم های بد هیچ وقت به قول خود عمل نمی کنند.

امام حسن (ع) 28 صفر به شهادت رسیدند و همه مسلمانان را عزادار نمودند. ما نیز شهادت امام خوبی ها را به شما تسلیت می گو ییم و امیدواریم که همه ما، دوستان خوب امام حسن مجتبی علیه السلام باشیم.

قصه شهادت امام حسن(ع) برای کودکان مهد و دبستان

4.715
این مطلب مفید بود ؟141
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی