همسر امام زمان

همسر امام زمان کیست و فرزندانش کجا زندگی میکنند؟

تاریخ انتشار : 16 اسفند 1401کد مطلب : 90038زمان مطالعه : 5 دقیقه
امام زمان (عج) هم اکنون در غیبت کبری به سر میبرد. بسیاری از افراد می گویند ایشان در دوران غیبت ازدواج کرده و چند فرزند دارند.

همسر و فرزندان امام زمان

محمد بن حسن عسکری (ع) مشهور به امام مهدی، امام زمان و حجت بن الحسن دوازدهمین و آخرین امام شیعیان است که پس از شهادت پدر بزرگوارش به امامت رسید.

امام زمان (عج) اکنون در غیبت کبری به سر میبرد و روزی ظهور کرده و به همراه یارانش حکومتی جهانی برپا می‌سازد و دنیا را که پر از ظلم و ستم شده، آکنده از عدل و داد می‌نماید.

اما آیا ایشان در دوران غیبت ازدواج کرده و صاحب فرزند هستند؟ در این مورد شما کاربران نمناک سوالات بسیاری داشتید که تا حد مجاز و با استناد به برخی منابع، به آنها پاسخ داده شده است.

آیا حضرت مهدی (عج) ازدواج کرده است؟

درباره ازدواج امام عصر (عج) دو روایت وجود دارد، روایاتی که می گوید آن حضرت دارای همسر و فرزند بوده و روایاتی که ازدواج و دارای فرزند بودن را مخالف فلسفه غیبت می‌داند.

مسجد جمکران

همسر و فرزندان امام زمان

یکی از دیدگاه های بزرگان شیعه درباره همسر و فرزند امام زمان (عج) این است که حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ازدواج کرده و دارای فرزندانی نیز هست. (محدث نوری، نجم الثاقب، ص402)

روایات و دعاها درباره همسر و فرزند امام زمان

درباره امام زمان (عج) تنها یک روایت وجود دارد که مرحوم «کفعمی» در کتاب شریف «مصباح» نقل کرده است امّا درباره اولاد آن حضرت روایات زیادی نقل شده است که مرحوم مجلسی در کتاب «بحارالانوار» بابی را به اولاد حضرت مهدی(ع) اختصاص داده است.

مرحوم شیخ حر عاملی نیز در کتاب «الایقاظ من الهجعة» از صفحه «392 تا 405» بابی را به بحث از دولت فرزندان مهدی (علیه السّلام) اختصاص داده است.

امام صادق (علیه السّلام) میفرماید:

گویا نزول قائم را با اهل و عیالش، در مسجد سهله میبینم. (میرزا حسین نوری،نجم الثاقب، ج1، ص 225)

در دعایی که به هنگام وداع سرداب مقدّس وارد شده، چنین امده است:

درود و سلام خود را به ولی امرت و اولیای هم پیمانت و پیشوایان از فرزندانش بفرست... (محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 102، ص 228.)

دعایی را که امام رضا (علیه السّلام) تعلیم فرموده که در عصر غیبت خوانده شود چنین است:

بار خدایا! به او درباره خودش و اهلش و فرزندانش و امتش و همه رعیتش عطا بفرما...(محمد باقر مجلسی، بحارالانوار، ج 95، ص 332)

همسر امام زمان

جزیره خضرا محل زندگی فرزندان امام زمان (عج)؟؟

ادعا شده است که فرزندان امام عصر در جزیره ای دور دست و ناشناخته به نام جزیره خضرا بر شهرهایی حکومت می کنند. منشأ محل زندگی امام زمان(عج) و پیوند آن با جزیره خضراء داستانی است که علامه مجلسی در بحارالانوار نقل کرده است.

علامه مجلسی می گوید:

«رساله ای یافتم مشهور به داستان جزیره خضراء... و چون آن را در کتاب های روایی ندیدم، عین آن را در فصل جداگانه ای آوردم... بر اساس این داستان، شخصی به نام زین الدین، علی بن فاضل مازندرانی نقل می کند:

سال ها در دمشق نزد شیخ عبد الرحیم خنفی و شیخ زین الدین علی مغربی اندلسی، تحصیل می کردم. روزی شیخ مغربی عزم سفر به مصر کرد. من وعده ای از شاگردان با او همراه شدیم؛ تا اینکه به قاهره رسیدیم. استاد مدتی در الازهر به تدریس پرداخت. پس از مدتی، نامه ای از اندلس آمد که خبر از بیماری پدر استاد می داد. وی عزم اندلس کرد؛ من و برخی از شاگردان با او همراه شدیم.

در یکی از قریه های اندلس، بیمار شدم؛ به ناچار استاد مرا به خطیب آن قریه سپرد و خود به سفر ادامه داد. سه روز بیمار بودم. پس از آن روزی در اطراف ده قدم می زدم که کاروانی از طرف کوه های ساحل دریای غربی وارد شد و با خود پشم و روغن و کالاهای دیگر داشت. پرسیدم :از کجا می آیید؟ گفتند :از دهی از سرزمین بربرها که نزدیک جزایر رافضیان (شیعیان) است.

هنگامی که نام «رافضیان» را شنیدم، مشتاق زیارت آنان شدم. تا محل آنان، 25 روز راه بود (دو روز بی آب و آبادی و بقیه آباد) حرکت کردم و به سرزمین آبادی رسیدم. آنجا جزیره ای بود با دیوارهایی بلند و پرچم های مستحکم که بر ساحل دریا قرار داشت. مردم آن جزیره، شیعه بودند و اذان و نمازشان به شکل شیعیان بود. در آنجا از من پذیرایی کردند، پرسیدم :غذای شما از کجا تأمین می شود؟ گفتند :از جزیره خضراء در دریای سفید که جزایر فرزندان امام زمان(عج) است که سالی دو مرتبه برای ما غذا می آورند.

مدتی منتظر شدم تا کاروان کشتی ها از جزیره خضراء رسید. فرمانده آن، پیرمردی بود که مرا می شناخت (اسم من و پدرم را نیز می دانست). او مرا با خود به جزیره خضراء برد؛ شانزده روز گذشت، آب سفیدی در اطراف کشتی دیدم و علت آن را پرسیدم؛ شیخ گفت:این دریای سفید و آن جزیره خضراء است. این آب های سفید، اطراف جزیره را فرا گرفته است و هرگاه کشتی دشمنان ما وارد آن شود، غرق می گردد. وارد جزیره شدیم؛ شهر دارای قلعه ها و برج های زیاد و هفت حصار بود... (بحار الانوار، ج 52، ص 159؛ اثبات الهداة، ج 7، ص 371.)

درباره این داستان، نظرات مختلفی ارائه شده است، گروهی اندک آن را واقعی می‌دانند و برخی از کسانی که اصل داستان را پذیرفته اند، آن را با «مثلث برمودا» تطبیق داده اند و گروهی چون آقا بزرگ تهرانی، علامه شوشتری، علامه جعفر مرتضی عاملی، شیخ جعفر کاشف الغطا و... بر این عقیده اند که داستان جزیره خضرا واقعیت ندارد و بر حکایت نقل شده، اشکالات متعدّد سندی، تاریخی و متنی وارد کرده و آن را از درجه اعتبار ساقط کرده اند. (سید جعفر موسوی نسب، مقاله جزیره خضرا، نینوا و انتظار، تأمّلی نو، ص 26.)

امام زمان در جزیره خضرا

همسر امام زمان ساکن کجاست؟

شیخ طوسی از مفضل بن عمر نقل کرده است که امام صادق (علیه‌السّلام) فرمود:

ان لصاحب هذا الامر غیبتین احداهما تطول حتی یقول بعضهم مات و یقول بعضهم قتل و یقول بعضهم ذهب حتی لا یبقی علی امره من اصحابه الا نفر یسیر لا یطلع علی موضعه احد من ولده و لا غیره الا المولی الذی یلی امره:

برای صاحب این امر، دو غیبت است که یکی از آن‌ها، به اندازه‌ای طولانی می‌شود که برخی از مردم گویند از دنیا رفته است؛ برخی گویند:کشته شده و برخی گویند:آمده و رفته است؛ جز اندکی از شیعیان، بر باور خود استوار نماند. کسی از فرزندانش و غیر آنان، از اقامتگاه او آگاه نمی‌شود؛ جز کسی که متصدی امور او است. (شیخ طوسی، کتاب الغیبة، ص162.)

نام فرزند امام زمان چیست؟

در روایتی آورده شده امام زمان (عج) در جزایر ناشناخته ای در دریای مدیترانه، فرزندانی دارد، بدین ترتیب:

  1. طاهر بن محمد بن حسن، فرمان روای یکی از جزایر به نام زاهره، (نجم ثاقب، ص 220-221)
  2. قاسم بن محمد بن حسن، فرمان روای جزیره ی رائقه، (نجم ثاقب، ص 222)
  3. ابراهیم بن صاحب الامر، حاکم شهری به نام صافیه، (نجم ثاقب، ص 222)
  4. عبدالرحمن بن صاحب الامر، حاکم شهر طلوم، (نجم ثاقب، ص 222)
  5. هاشم بن صاحب الامر، حاکم شهر عناطیس، (نجم ثاقب، ص 222)

تمام اینان، تحت نظر پدر خویش حضرت صاحب الامر - عجل اله تعالی فرجه - حکومت می کنند.

ماجرای زن امام زمان در تهران، همسر امام زمان 1398

اگر در جستجوی نام فرزند و همسر امام زمان باشید، حتما با نام هایی برخورد می کنید، در طول سال های اخیر افرادی ادعا نموده اند که امام زمان (ع) یا همسر و فرزند او بوده اند. در تهران نیز خانمی که ادعا داشت همسر امام زمان است اما بعد از تحقیق و تفحص کذب بودن این ادعا ثابت و این خانم دستگیر شد.

همسر امام زمان کیست و فرزندانش کجا زندگی میکنند؟

4.329
این مطلب مفید بود ؟254
منبع : بخش دین و مذهب نمناک/ن/ز.ت
وبگردی