بی خوابی ریزش مو

بی خوابی تاثیری در ریزش مو دارد ؟

کد مطلب : 78508زمان مطالعه : 3 دقیقه
ریزش مو دلایل مختلفی دارد و یکی از مهمترین دلایل ریزش مو بی خوابی می باشد و نداشتن برنامه درست برای خواب و سبک زندگی اشتباه باعث ریزش مو در آقایان و بانوان می باشد.

تاثیر بی خوابی بر ریزش مو 

آلوپسی آندروژنیک یا طاسی با الگوی مردانه ، امری شایع بوده و دلیل اصلی ریزش مو در آقایان محسوب می شود. تقریبا 25 درصد آقایان از این مشکل رنج می برند و امری آزاردهنده است زیرا قبل از 21 سالگی موها شروع به ریزش می کنند . ریزش مو و طاسی در زنان نیز رخ می دهد و باعث ازبین رفتن عزت نفس آنان می شود زیرا احساس می کنند از جذابیت آنان کاسته شده است .

در تمام مطلب قبلی بخش بهداشت و سلامت نمناک در مورد درمان ریزش مو گفته شد که راهکار اصلی برای درمان ریزش مو، تشخیص علت مشکل موجود می باشد. تراپی مو، قرص ، درمان های دیگر و محصولات تجویزی این مشکل را تنها به صورت سطحی برطرف می کنند .

ریزش مو

مشکل واقعی بسیار عمیق تر است و شامل رژیم غذایی و تغییر در سبک زندگی می شود . ریزش مو مشکلی ناراحت کننده و در عین حال رایج است که اغلب درمان نخواهد شد .

یکی از دلایل اصلی ریزش مو ، کمبود خواب است که اغلب کیفیت آن مورد غفلت قرار می گیرد. استرس اختلالی بسیاری جدی است که جای خود را به بی خوابی می دهد و در صورت عدم درمان ممکن است مصیبت بار باشد . متخصصین برجسته پوست و مو ارتباط بین بی خوابی و ریزش مو را دریافته اند .

خواب برای بدن ضروری است  چراکه بدن انسان، خود را با الکترولیت شارژ می کند و انرژی شبانه را تامین می کند. اگر این زمان کوتاه شود ، سیستم ایمنی بدن بهم می ریزد و بدن ضعف می کند و در نتیجه قادر به جذب مواد مغذی لازم برای سلامت نخواهد بود . این امر از دو مشکل ناشی می شود. اولا سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها آسیب پذیر می شود . این بیماری ها بدن را تضعیف کرده و مانع دفاع سیستم ایمنی می شوند .  ثانیا سیستم ایمنی به دلیل کمبود مواد مغذی، ضعیف می شود در نتیجه ریشه مو نیز ضعیف شده و ریزش مو رخ می دهد که درصورت ادامه ، منجر به طاسی خواهد شد. از این رو بین ریزش مو و بی خوابی ارتباطی قوی وجود دارد .

ریزش مو

نتایج و اثرات سوء کمبود خواب روی زیبایی و سلامت موها

  • از دست دادن درخشندگی مو
  • از دست دادن حجم مو
  • موهایی پراکنده در سراسر پوست سر
  • دور شدن خط مو
  • فولیکول های نهفته مو

تنها راه غلبه بر این مشکل، تغییر سبک زندگی می باشد که شامل یک رژیم غذایی مناسب و داشتن خوابی خوب است . پزشکان توصیه می کنند حداقل 8 ساعت در شب بخوابید تا از یک سبک زندگی سالم اطمینان حاصل کنید زیرا برای پیشگیری از ریزش زودرس مو امری ضروری می باشد .

ریزش مو مردان

نکاتی برای شما که بر اثر بی خوابی موهایتان کم شده

الگوی خواب خود را تنظییم کنید و سعی کنید روزانه در یک ساعت مشخص بخوابید و این روال را دنبال کنید. 

کارکردن در شب می تواند باعث ریزش مو شود بنابراین مهم است که زمان خواب خود را به حداکثر برسانید و عادت های خوب خوابیدن داشته باشید . زود خوابیدن ، خواب خوب را تضمین می کند.

پیشگیری از حواس پرتی هنگام خواب و قبل از آن مهم است . قبل از خواب از تماشای تلویزیون یا کار با لپ تاپ خودداری کنید زیرا نور شدید باعث بی خوابی می شود. همچنین گوش دادن به موسیقی با صدای بلند قبل از خواب و استعمال سیگار ، محرک بی خوابی محسوب می شوند.

دلیل ریزش مو

بالشت خود را عوض کنید . بالشتی با رویه نخی باعث گره خوردن موهایتان شده و احتمال شکستگی آن ها را افزایش می دهد. رویه ابریشمی انتخابی خوب می باشد.

استرس را در زندگی روزمره خود کاهش دهید زیرا باعث بی خوابی می شود . با ترک سیگار و انجام یوگا استرس تان را کاهش دهید .

شکستگی موهایتان را به حداقل برسانید و از بستن آن ها به صورت دم اسبی و شانه زدن آن ها به سمت عقب خودداری کنید زیرا باعث فشار اضافی بر روی موها می شود .

بی خوابی تاثیری در ریزش مو دارد ؟

4.530
این مطلب مفید بود ؟273
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بهداشت و سلامت نمناک /ن/س
وبگردی