سوغاتی آذربایجان غربی
جذابیت هر شهر را میتوان از سوغات و صنایع دستی آن شهر فهمید، آذربایجان یکی از شهرهایی است جاذبه توریستی زیادی دارد و صنایع دستی این شهر بسیار معروف است.

صنایع دستی آذربایجان غربی و ارومیه

 جذابیت های خاصی در هر یک از استان های کشور وجود دارد که می تواند محکم ترین دلیل برای رقم خوردن یک سفر لذت بخش باشد. استان آذربایجان غربی یکی از استان های سرد و کوهستانی به شمار می رود که در شمال غرب کشور واقع است و مرکز آن شهر ارومیه می باشد. این استان به واسطه داشتن مرز مشترک با کشورهای آذربایجان و ترکیه و عراق و گذرگاه مرزی بازرگانان از مهم ترین نقاط گمرکی کشور محسوب می شود.

 وجود قومیت های مختلف از جمله کرد، ترک، ایلات و عشایر و روستاهای متعدد باعث شده است که صنایع دستی در حوزه های مختلف در این منطقه رایج باشد.

 از جمله صنایع دستی معروف این استان می توان به صنایعی همچون حصیر بافی، قالی بافی، گلیم بافی، منبت کاری، پارچه های رودوزی شده و ... اشاره کرد. چنانچه تمایل به آشنایی هر چه بیشتر با صنایع دستی استان آذربایجان غربی دارید 

در این بخش از فرهنگ و هنر نمناک با ما همراه باشید. 

قالی بافی

 هنر قالی بافی در جای جایِ کشورمان ایران آثار بی نظیری به جا گذاشته است که آذربایجان غربی نیز از این امر مستثنی نیست و یکی از قطب های مهم قالیبافی به شمار می رود. فرش ها و تابلو فرش های زیبایی که در شهر خوی توسط هنرمندان بافته می شوند به قدری جذابیت دارند که تمامشان به خارج از کشور صادر می شوند، طرح ماهی یکی از معروف ترین فرش های ریزبافت بین مشتریان می باشد.

سوغات آذربایجان 

پیکر تراشی

 پیکر تراشی هنری است که در آن به ساخت مجسمه های سنگی یا چوبی می پردازند که یکی از رایج ترین و قدیمی ترین هنرهای دستی آذربایجان غربی به شمار می رود، در این صنعت جذاب هنرمندان، مجسمه هایی در اشکال مختلف به طور بی نظیری خلق می کنند که در نوع خود بسیار جالب هستند. در هنر پیکر تراشی ارومیه جنس مجسمه ها از چوب است. 

منبت کاری

 از صنایع دستی قدیمی ارومیه که قدمت آن نزدیک به یک قرن می باشد منبت کاری نام دارد. هنرمندان این عرصه با ذوق هر چه تمام نقوش برجسته ای را روی چوب ها اجرا می کنند و آثار خارق العاده ای را بوجود می آورند. آنها در فصل پاییز و زمستان دقیقاً زمانی که درختان برش می خورند چوب های لازم را از سنندج خریداری می کنند، چراکه این منطقه دارای چوب های بسیار مناسب و خوش رنگی است.

نجاری

ظریف کاری روی چوب

 با استفاده از به کارگیری این هنر طبق یک طرح و شکل مشخص قطعات چوبی را به واسطه یک چسب روی یک شی قرار می دهند. در این هنر از چوب های درخت گلابی، صنوبر، سنجد، گردو و سرو به کار می گیرند.

 انواع لوازمی همچون جعبه شکلات خوری، جعبه سیگار، جعبه لوازم آرایش، جا دستمال کاغذی با استفاده از این هنر ساخته و تولید می شوند. این هنر تقریباً شبیه به منبت کاری است و از لوازم مخصوصی برای برش و چسباندن استفاده می کنند.

گلیم بافی

در آذربایجان غربی نیز بافت گلیم متعلق به صدها سال پیش است که توسط روستاییان به روشهای سنتی انجام می گرفته است به طوری که با دست اقدام به تبدیل کردن پشم به نخ و سپس آنها را رنگ آمیزی می کردند. البته ناگفته نماند که این نوع رنگرزی به خاطر کمیاب بودن و سختی کار جای خود را به نخ هایی داده است که با مواد شیمیایی رنگ شده اند.

گلیم بافی

رنگرزی و چاپ های سنتی

رنگرزی یکی دیگر از صنایع دستی آذربایجان غربی به شمار می رود که بسیار معروف است. باید بدانید تمام فراورده هایی که به وسیله قالب، قلم مو و شابلون رنگ آمیزی می شوند جزو چاپ های سنتی به شمار می روند ک زمینه رنگرزی عمده ترین فعالیت در آذربایجان غربی است.

رودوزی

 رودوزی های استان آذربایجان غربی در حوزه «ممقان دوزی» اجرا می شود و در انحصار دختران و زنان خانه دار می باشد. مواد اولیه ای که در این هنر مورد استفاده قرار می گیرد پارچه و نخ ابریشم رنگین می باشد و بیشترین محصولات آن در تهیه کلاه خلاصه شده است اما اخیراً موارد دیگری نیز همچون کفش، زیر لیوانی، رومیزی، کمربند و جلیقه به تنوع محصولاتش اضافه شده است.

گلدوزی

حصیر بافی

 حصیربافی نیز جزو معروف ترین صنایع دستی استان آذربایجان غربی به شمار می رود. همانطور که میدانید در این صنعت از الیاف و گیاهان استفاده می شود و هنرمندان این عرصه با استفاده از آنها لوازم مختلفی همچون زنبیل حصیری، سفره حصیری، پارتیشن های حصیری، بامبو، مروار و ... تولید می کنند.

صنایع دستی آذربایجان غربی+ سوغات توریستی

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش فرهنگ و هنر نمناک/ن/ن.ح
برچسب : صنایع دستی
وبگردی