روش درس خواندن
دانش آموزان ژاپنی به سخت کوشی و موفقیت معروف هستند زیرا روش و اصول خاصی برای درس خواندن دارند که برای رسیدن به موفقیت به آنها کمک میکند.

سبک و اصول مهم درس خوندن ژاپنی ها

آیا احساس بی انگیزگی دارید؟ آیا به دنبال راه هایی هستید که زمان خود را بهتر مدیریت کنید؟ این ها همه مشکلاتی هستند که اکثر دانش آموزان جهان با آن مواجه می شوند و نمی دانند که چگونه باید این مشکلات را برطرف کنند. بهتر است که بیشتر درس بخوانند تا میزان کیفیت و دقت آن ها افزایش پیدا کند. در این قسمت از نمناک قصد داریم که راهکار های دانش آموزان ژاپنی را به شما معرفی کنیم که برای درس خواندن به کار می گیرند .

دانش آموز

استفاده از تخته تصویری

این تخته سیگنال بصری ایجاد می کند و باعث می شود شما چیز هایی که می خواهید را به صورت تصویری ببینید. فکر کنید که یک ماشین در حال تولید در یک کارخانه است و شما می توانید هر مرحله را ببینید و متوجه شوید که دقیقاً چه اتفاقی می افتد. حال باید به جای کارخانه ماشین، روی کاغذ تمام مراحل را ترسیم کنید. بعد کاغذ یا تخته را به دیوار بچسبانید و تمام مراحل را روی آن پیاده کنید . اگر نتوانستید تصویری بکشید، به صورت جدول، مطالب مهم را روی آن بنویسید تا همیشه جلوی چشم تان باشد.

جزئیات بیشتر در این مورد را میتوانید در مطلب جالب " ویژگی های مدارس ژاپن و تفاوت روش آنها با ما " بخوانید.

داشتن یک روتین صبحگاهی

صبح ها قبل از اینکه وارد کار شوید، ذهنتان آزاد است. البته بسیاری از افراد همیشه با استرس از خواب بیدار می شوند و نمی توانند کار مفیدی انجام دهند اما اگر سعی کنید برای خودتان یک روتین صبحگاهی داشته باشید و شبیه به دانش آموزان ژاپنی عمل کنید؛ قطعاً وضعیت تان بهبود بخشیده می شود و با انرژی بیشتری کار خود را آغاز می کنید.

داشتن یک روتین شبانگاهی

بعد از یک روز طولانی که کلاس داشتید، درس ها را مرور کرده و تکالیف را به انجام برسانید. احتمالاً از لحاظ ذهنی و جسمی احساس خستگی می کنید و می خواهید بخوابید اما بهتر است که قبل از آن تمام اپلیکیشن ها را خاموش کنید و یک روتین شبانگاهی سالم برای خودتان در نظر بگیرید. به عنوان مثال یک دوش آب گرم بگیرید تا آرامش بیشتری داشته باشید.

دوش گرفتن

درس خواند در خانه تمیز

وضعیت کنونی ذهن شما روی محیط اثرگذار است و این موضوع برعکس هم صدق می کند. هنگامی که وسایل روی میزتان تمیز و مرتب باشد، مغزتان دسته بندی بهتری دارد و می تواند راحت تر از چیزهایی که پیش رو دارید استفاده کند . پس سعی کنید که یک بار در هفته میز خود را به طور اساسی تمیز کنید.

مرور یادداشت ها

همیشه باید یادداشت برداری کنید، نکات مهم را بنویسید، چند وقت یکبار آن را مرور کنید تا از یادتان نرود و بتوانید راحت تر آن ها را به ذهن بسپارید.

همیشه به دنبال افزایش کیفیت بودن

درست است که شما استاندارد هایی دارید اما اگر می خواهید مثل دانش آموزان ژاپنی موفق عمل کنید، باید کیفیت خود را ارتقا دهید. به این فکر کنید که چقدر زمان گذاشته اید. حواس تان را جمع کنید که همیشه هر مطلبی را که می خواهید به بهترین شکل ممکن درک کنید و آن را به صورت عمقی بفهمید.

دانش آموز

یادگیری مسدود کردن زمان

مسدود کردن زمان یک روش برای ژاپنی ها است که در آن لحظه تصمیم می گیرند تا تمرکز خود را فقط روی یک کار قرار دهند و در نتیجه تمام عوامل حواس پرتی را از اطراف خود دور می کنند و فقط روی یک کار تمرکز می کنند که باعث می شود سطح بهره وری آن ها افزایش پیدا کند.

نادیده نگرفتن زمان استراحت

درست است که باید با کیفیت درس بخوانید اما وقفه هایی که بین درس خواندن ایجاد می کنید، اهمیت بسیار زیادی دارد و باعث می شود که بهتر مطالب را بفهمید و ذهن تان بیشتر استراحت می کند. پس حتماً بین مطالعه چرت بزنید و استراحت کنید.

آموزش دادن چیزی که یاد می گیرید

برای این که مطلب به بهترین شکل ممکن داخل ذهن شما بنشیند و هیچ وقت آن را فراموش نکنید، سعی کنید به صورت عمقی و مفهومی آن را بخوانید. سپس آن را به دیگری آموزش دهید. اگر بتوانید آن را خوب به خاطر بسپارید و آموزش دهید، یعنی آن را به شدت عالی یاد گرفته اید و هیچ چیز نمی تواند آن را از ذهن شما پاک کند.

دانش آموزان

تست کردن خود

یک روش ساده و مستقیم که دانش آموزان ژاپنی از آن استفاده می کنند، فلش کارت هایی است که یک نوع امتحان از خودشان محسوب می شود. همچنین به غیر از فلش کارت ها می توانید برای خودتان طرح سوال کنید و از خود آزمون بگیرید و بفهمید که چقدر مطالب را به یاد سپرده اید.

داشتن یک برنامه مطالعاتی

در نظر سنجی ای از دانش آموزان ژاپنی متوجه شدند که 91% آن ها موافق داشتن برنامه مطالعاتی هستند و آن را راهی ضروری برای رسیدن به اهداف تحصیلی خودشان می دانستند و در نتیجه اگر طبق برنامه پیش بروند و هر روز مشخص کنند که باید چه مطالبی را بخوانند، احتمال فراموشی در آن ها کمتر می شود. پس شما هم می توانید آن را به کار بیندازید.

بخش بندی درس ها

اگر بخواهید کل درس را بخوانید، قطعاً شرایط برای شما سخت می شود و احتمال فراموشی بالا می رود. کاری که ژاپنی ها انجام می دهند، این است که یک درس را به چند بخش تقسیم می کنند و به صورت جداگانه روی هر بخش تمرکز می کنند تا بتوانند مفهومی تر پیش بروند.

درس خواندن

 به دنبال پیشرفت و ارتقا بودن

باید چند وقت یکبار پیشرفت خود را بسنجید؛ دقیقا کاری که ژاپنی ها انجام می دهند. باید همیشه کاری کنید که هفته کنونی با هفته قبل یکسان نباشد و اطلاعات تان افزایش پیدا کرده و از این طریق می توانید به هدف خود نزدیک تر شوید.

فرق روش درس خواندن ژاپنی ها با بقیه

4.587
این مطلب مفید بود ؟789
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ش
برچسب : درس خواندن
وبگردی