تشخیص جواهر اصل از بدل
امروزه به دلیل زیاد شدن جواهرات تقلبی و فیک تشخیص جواهرات اصل سخت تر شده است، اما شما میتوانید با چند روش خانگی جواهرات اصل را به راحتی تشخیص دهید.

ترفند جالب تشخیص جواهر اصل و بدل یا تقلبی

اخیراً تعداد جواهرات تقلبی و فِیک بسیار زیاد شده است و شاید تشخیص آن از جواهرات اصل سخت باشد. طبق تحقیقات موجود 80% خانم ها خوشحال از این هستند که جواهرات فیک استفاده کرده‌ اند و دیگران متوجه این موضوع نمی شوند اما جالب است بدانید که با انجام دادن بعضی از ترفند ها که در این بخش از نمناک خواهیم گفت، به راحتی می ‌توان جواهرات اصل را از تقلبی تشخیص داد.

تست جواهرات با سرکه

برای این که متوجه شوید طلای تان واقعی و اصل است، می توانید چند قطره سرکه داخل آن بریزید و صبر کنید. اگر این قطرات سرکه تغییر رنگ دادند، یعنی طلای خالص دست شما نیست اما اگر بدون تغییر ماندند و باعث درخشندگی بیشتر طلا شدند، یعنی طلای تان اصل است.

سرکه

انجام تست آتش

روشی وجود دارد که برای تشخیص جواهر اصل از تقلبی استفاده می کنند. به این صورت که یک فندک را روشن می کنند و آن جواهر را به مدت 30 الی 40 ثانیه مقابل فندک می‌ گیرند و بعد آن را داخل آب سرد می اندازند. اگر جواهر تغییری نکرد، یعنی اصل است اما اگر خرد شد یا شکست، یعنی تقلبی است.

انجام تست تنفس

یکی دیگر از راه های تشخیص جواهر اصل از تقلبی، این است که نفس خود را روی آن جواهر بیرون دهید. نفس کشیدن و بیرون دادن هوای گرم از داخل بدن به روی جواهر، یک تست بسیار عالی است. دقیقاً فرض کنید که می خواهید نفس خود را روی آینه حمام بیرون بدهید تا بخار کند. اگر دیدید که جواهر همانند آینه حمام بخار کرد و سریعاً بخار محو شد، یعنی جواهر اصل است اما اگر خیلی طول کشید تا بخار از بین برود، یعنی جواهر تقلبی است.

قرار دادن جواهر زیر چراغ uv

چراغ یو.وی برای تست جواهر استفاده می شود. وقتی که جواهر اصل را زیر این چراغ ها قرار دهید، متوجه درخشندگی رنگ آبی می شوید. البته شاید بعضی از آن ها اصل باشند اما چنین رنگ آبی را تولید نکنند. بهتر است که از روش‌ های دیگر هم استفاده کنید تا مطمئن شوید؛ به هر حال جواهر واقعی زیر نور یووی می درخشد‌.

نور یو وی

استفاده از جسم فلزی

سنگ یشم سنگی است که در فرهنگ چین خیلی مورد استفاده قرار می‌ گیرد. سنگ جذاب و زیبایی است و قیمت بالایی دارد و شما می توانید انواع آن را تهیه کنید. کافی است که یک جسم فلزی تیز را بردارید و روی این سنگ بکشید. اگر روی آن خط و خش افتاد، یعنی اصل نیست اما اگر هیچ اثری روی آن ندیدید، یعنی جواهرتان اصل است.

استفاده از یک لیوان آب

کافی است جواهری را بردارید که چگالی بالایی دارد و تقریباً سنگین است؛ سپس یک لیوان را از آب پر کنید و بعد جواهر را داخل آن بیندازید. اگر جواهر اصل باشد، پایین می‌ رود و به کف لیوان می‌ رسد اما اگر تقلبی باشد، روی آب شناور خواهد ماند.

استفاده از آهنربای قدرتمند

طلا و نقره خاصیت آهنربایی ندارند اما فلزات به آهن ربا جذب می شوند‌؛ پس اگر می خواهید ببینید که طلا یا نقره شما اصل است، از اهنربای قوی استفاده کنید و آن را دور این اجسام حرکت دهید. اگر طلا یا نقره خالص نباشد، احتمالاً جذب آهنربا می شود.

آهن ربا

تست عدد برای زیورآلات نقره

وقتی که زیورآلات نقره خریداری می‌ کنید، باید به دنبال مارک یا اعدادی روی آن باشید. طبق نظر متخصصان نقره اصل باید عدد 925، 900 یا 800 را روی خودش به صورت هک شده داشته باشد. این اعداد سطح خلوص ماده را نشان می دهد که احتمالاً نقره شما با داشتن این اعداد، خلوص بالای 92 نیم درصد دارد.

بوی فلز یا سولفور

اگر نقره خریداری کردید، اول آن را بو کنید. نقره بویی ندارد و در نتیجه نباید هیچ بوی مشهودی به مشام تان برسد. هر بویی شبیه به سولفور یا دیگر فلزات نشان می‌ دهد که نقره شما خالص نیست.

تست مروارید با دندان

مروارید های واقعی بدون نقص ساخته شده اند اما اگر مروارید تقلبی باشد، احتمالاً سایز مناسبی ندارد‌. اگر مروارید تقلبی را بردارید و آن را به دندان تان بکشید، متوجه ناصافی روی آن می شوید و احساس می کنید که از جنس پلاستیک یا شیشه است اما مرواریدِ اصل، حس شیشه یا پلاستیک به شما نمی دهد.

قرار دادن سنگ یشم زیر نور

برای این که مطمئن شوید که سنگ یشم واقعی و خالص است یا خیر، آن را زیر نور نگهدارید و رنگ سنگ را مشاهده کنید. اگر واقعی بود متوجه وجود بعضی از رنگ ها داخل آن می شوید اما اگر هیچ رنگی از داخل آن بیرون نزد و همه چیز یکدست و بی نقص بود، احتمالاً سنگ شما تقلبی است.

سنگ یشم

نگاه کردن به داخل کریستال

یکی از مشهور ترین راه ها برای تشخیص کریستال اصل که در بین جواهر فروشان هم رایج است، این است که با دقت زیر نور کامل به داخل کریستال نگاه کنید. اگر هر گونه رنگ و رو رفتگی یا لکه داخل آن وجود داشت، یعنی اصل نیست و تقلبی است.

تست از طریق دما

یکی دیگر از راه های تشخیص اصل یا تقلبی بودن سنگ یشم از طریق دما است. برای انجام این آزمایش سنگ یشم را روی دست تان بگیرید. سنگ یشم باید بعد از مدتی قرار گرفتن روی دست تان گرم شود. سپس آن را چند ثانیه کنار بگذارید و دوباره دمای آن را بسنجید. اگر خیلی سریع سرد و خنک شد، یعنی واقعی و اصل است.

ترفند فوری برای تشخیص جواهر اصل از بدل و تقلبی

58
این مطلب مفید بود ؟80
منبع : بخش دنیای مد نمناک /ن/ن.ح
برچسب : مدل جواهر
وبگردی