پیشنهاد برای بیکاری
افراد بیکار و تازه اخراج شده از کار مقطع مهمی از زندگی خود را سپری می کنند و هرگز نباید ناامید شوند، چند توصیه و پیشنهاد بسیار مهم برای آن ها وجود دارد.

چند پیشنهاد ساده ولی مفید برای افراد بیکار و اخراج شده

بیکاری یک معضل اجتماعی محسوب شده و اثرات سوء را برای فرد و جامعه دارد. افراد بیکار، علاوه بر مشکلاتی که برای پیدا کردن کار جدید در برابر خود دارند، دچار مشکلات مالی، افسردگی، از دست دادن اعتماد به نفس، به هم ریختن نظم روزانه زندگی می شوند. در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک چند توصیه برای افرادی که به تازگی بیکار شده اند، آورده ایم.

حاشیه ایجاد نکنید

اگر به هر دلیلی اخراج شده و یا بیکار شدید، هنگام ترک محل کار برای خودتان ارزش قائل شوید و برای جلوگیری از آسیب به احساسات دیگر همکاران خود یک خداحافظی با انرژی مثبت و با امید به آینده بهتر داشته باشید.

خداحافظی با همکاران

شرایط جدید را بپذیرید

بیکاری شما را با احساسات گوناگونی مانند خشم، ناراحتی، افسردگی و از دست دادن اعتماد به نفس روبرو می کند. برای اینکه با این احساسات خود کنار بیایید، باید شرایط جدید را بپذیرید، با پذیرفتن شرایط جدید فکرهای بهتری به ذهنتان خطور خواهد نمود.

بیش از حد استراحت نکنید

بسیاری از افراد پس از بیکار شدن بیشتر روز خود را در خواب و استراحت می گذرانند اما بهتر است چند روز بعد از بیکاری استراحت کنید و سعی کنید بدن خود را ریکاوری کنید، اما نباید زیادی به خودتان راحتی بدهید تا عادت کنید. خواب زیاد سبب می شود شما افسرده شوید.

استراحت کافی

منظم شوید

برنامه روزانه شما نباید با بیکار شدنتان به هم بریزد زیرا داشتن یک برنامه مشخص و با جزئیات کمک می کند که زودتر از لحاظ روانی برای کار آماده شوید و بیشتر توان استقامت پیدا کنید. صبح زود بیدار شوید و فعالیت داشته باشید تا از افسردگی پیشگیری کنید. مرتب کردن زندگی شخصی به شما کمک می کند برای قدم های بعدی زندگی و فرصت ها یا تهدید ها آماده شوید. اگر نتوانید زمان خود را به خوبی تنظیم کنید یا اینکه برنامه دقیقی نداشته باشید، حتی اگر شغل خوبی هم پیدا کنید ممکن است نتوانید از عهده آن بر بیایید.

منابع مالی خود را مدیریت کنید

بعد از اینکه بیکار شدید، باید هزینه های خود را کاهش دهید و ولخرجی نکنید. شما باید سعی کنید منابع مالی خود را به دقت مدیریت کنید تا در زمان جستجوی کار با مشکل مالی شدید مواجه نشوید.

مدیریت مالی

با دیگران در ارتباط باشید

بیکاری ممکن است موجب شود از دوستان و همکاران دور شوید و به تنهایی روی آورید اما بهتر است ارتباط خود را با آن ها حفظ کنید و بیشتر در جمع خانواده حضور داشته باشید. حتی شما می توانید با افرادی که شرایط یکسانی با شما دارند و در جست و جوی کار هستند در ارتباط باشید. اینگونه احساس نخواهید کرد که تنها فرد بیکار روی زمین هستید و می تواند در پیدا کردن کار جدید برای شما سودمند باشد.

به فعالیت مورد علاقه خود بپردازید

مطمئنا شما با تلاش و پیگیری کار پیدا خواهید کرد پس به بیکاری نگاه دیگری داشته باشید. بیکاری می تواند برای شما فرصتی باشد که با خانواده تان به مسافرت، تفریح روید و یا به فعالیت مورد علاقه تان همچون نقاشی، سفر، یک رشته ورزشی خاص و ... که هرگز زمان کافی برای انجام آن نداشته اید، بپردازید. اگر پولی برای اوقات فراغت خود ندارید، یک پیاده روی ساده در پارک یا بیرون رفتن های کوتاه می تواند برای شما مفید باشد.

پیاده روی کردن

ورزش کنید

ورزش منظم، یکی از بهترین راه هایی است که بدن خود را آماده نگه دارید سلامتی خود را حفظ کنید. ورزش بهترین روش برای آزادسازی اندورفین ها و افزایش قدرت جسمانی، افزایش اعتماد به نفس و اعتماد به توانایی هایتان است.

به شرایط جدید به چشم یک فرصت نگاه کنید

طبیعی است که شما پس از بیکاری دچار افکار منفی و کاهش اعتماد به نفس شوید و فکر کنید که بیکار شدنتان به دلیل ضعف شماست اما انرژی خود را روی افکار مثبت قرار دهید و بپذیرید که اگر جامعه توان استفاده از نیروی کار شما را به هردلیلی ندارد، این به دلیل ضعف شما نیست.

پیشنهاد برای بیکاری

مهارت های تازه کسب کنید

در فاصله زمانی بیکاری تا پیدا کردن شغل جدید، می توانید مهارت های تازه مثل یادگیری یک نوع نرم افزار جدید را بیاموزید. یادگیری این مهارت در پیدا کردن کار بهتر موثر خواهد بود و سبب می شود رزومه شغلی خود را از نظر حرفه ای به روز رسانی و کامل تر کنید. کلاس های آموزشی مثل زبان یا برنامه نویسی می تواند به صورت مستقیم فرصت های کاری را برای شما ایجاد کند.

داوطلب شوید

برای تقویت ارتباطات خود، بهبود روحیه تان و ایجاد فرصت های شغلی بیشتر داوطلب شوید و فعالیت های داوطلبانه را در جایی که به کار شما مربوط است پیگیری کنید تا تجربیات کاری بیشتری به دست آورید.

تقویت ارتباطات

به شغل های موقت ملحق شوید

اگر می خواهید در زمان بیکاری شرایط سختی را نگذرانید و هم مشغول باشید، فرصت شغلی برای خود ایجاد کنید و به شغل های موقت ملحق شوید. شما می توانید در یک آژانس و یا به صورت آنلاین کار کنید البته باید دقت کنید که حتما اطمینان کافی از شغل آنلاین خود داشته باشید.همچنین بازی های ویدیویی یا وسایل الکترونیکی اضافی به راحتی قابل فروش اند و به شما پولی را برای گذران زندگی و جستجوی شغل می دهند.

حرف آخر

سخن آخر ما با خانواده افراد بیکار است. اگر فردی از خانواده تان به تازگی کار خود را از دست داده است، او را سرزنش نکنید و توانایی های حرفه ای اش را به او تاکید کنید و حمایتگر او باشید و با او همدردی کنید.

افرادی که به تازگی بیکار شده اند بخوانند

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی