تولد
نکات جوجه کباب
جوجه کباب یکی از رایج ترین و پرطرفدارترین غذاها در خانواده های ایرانی است. برخلاف تصور برخی افراد برای پخت جوجه کباب لذیذ و خوشمزه باید نکاتی را رعایت کرد.

اشتباهات رایج درست کردن جوجه کباب

جوجه کباب یکی از انواع کباب های خوشمزه و بسیار محبوب است که طعم و عطر بسیار خوبی دارد. این غذای سالم و خوشمزه که اغلب در خانواده های ایرانی با مشارکت خانم ها و آقایان پخته می شود، یکی از رایج ترین غذاها در مهمانی‌ها، پیک نیک‌ها، مراسم رسمی است. از نظر بسیاری از افراد درست کردن جوجه کباب ساده به نظر می رسد اما برای پخت یک جوجه کباب بی نظیر باید از اشتباهاتی که در این بخش از آشپزخانه نمناک آورده ایم، اجتناب کنید.

ترکیب کردن زعفران با مواد جوجه کباب

یکی از اشتباهاتی که اغلب افراد در پخت جوجه کباب مرتکب می شوند، ترکیب کردن زعفران با مواد جوجه کباب است. با ترکیب زعفران به مواد جوجه، تنها مواد جوجه رنگ می گیرد پس هرگز زعفران دم شده را با دیگر مواد ترکیب نکنید بلکه زعفران را در ابتدا به سطح مرغ بزنید و بگذارید یک ساعت استراحت کند و سپس مابقی مواد را اضافه کنید.

برای دم کردن زعفران آن را پودر کرده و سپس به ازای هر قاشق غذاخوری زعفران، 2 قاشق سوپ‌خوری آب جوش و 2 تکه یخ اضافه کنید. یخ باعث ایجاد شوک و رنگ‌دهی بیشتر زعفران خواهد شد.

زعفران

بیش از حد افزودن آب لیمو ترش

برای اینکه جوجه کباب شما مانند جوجه کباب های رستورانی نرم و لذیذ باشد، باید حتما آب لیمو ترش به اندازه باشد زیرا بیش از حد اضافه کردن آب لیمو ترش باعث سفت شدن جوجه ها و احساس نکردن طعم واقعی آنها می شود.

افزودن نمک زیاد

بسیاری از افراد جوجه کباب را خوش نمک دوست دارند اما بیش از حد نمک زدن به جوجه ها یکی دیگر از دلایل سفت شدن جوجه کباب است پس در اضافه کردن نمک به مایه جوجه کباب دقت کنید.

اضافه کردن آبلیمو و نمک قبل از روغن

در بالا گفتیم که نباید بیش از حد به مواد آبلیمو و نمک بزنید اگر آبلیمو و نمک را حذف کنیم، جوجه بی مزه می شود و برس کشیدن ترکیب آبلیمو و نمک به جوجه ی نیم پز شده هم به اندازه ی کافی به آن طعم و مزه نمی دهد پس چه زمانی آبلیمو و نمک اضافه کنیم؟

دقت کنید قبل از اضافه کردن آبلیمو و نمک ابتدا روغن به آن اضافه کنید تا جوجه ها با روغن کاور شوند و بعد آبلیمو و نمک بزنید. به این شکل جوجه ها هرگز بعد از پخت سفت و خشک نمی شوند.

 آبلیمو و نمک

رنده کردن پیاز

برخی از افراد برای اینکه جوجه ها بیشتر طعم پیاز را بگیرند، پیاز را رنده کرده و به جوجه ها می افزایند اما رنده کردن یکی از اشتباهات در تهیه جوجه کباب است زیرا پیاز رنده شده به تکه های جوجه می چسبند و در هنگام کباب کردن پیاز ها سوخته اما جوجه خام می ماند پس بهتر است پیاز را خلالی کنید.

نیافزودن ادویه

برای اینکه جوجه کباب شما خوشمزه شود، هرگز ادویه را فراموش نکنید. افزودن ادویه به مرغ نه تنها باعث خوشمزه شدن جوجه ها شده بلکه سبب می شود، بوی نامطبوع و زهم مرغ نیز از بین برود پس اضافه کردن پیاز و زعفران تنها کافی نیست و بهتر است از ادویه غافل نشوید.

جایگزین کردن کره به جای روغن مایع

برای خوش طعم کردن جوجه ها بسیاری از افراد به جای روغن مایع از کره استفاده می کنند اما این کار اشتباه است زیرا اگر برای استفاده کره را ذوب کنیم، جوجه ها سردند و سفت می شود و جوجه ها خوب کاور نمی شوند. در آخر می توانید برای عطر و طعم بیشتر به آن 1 قاشق غذاخوری کره ی مذاب اضافه کنید.

کره

پوشاندن جوجه با سس باربیکیو

سس زدن به جوجه قبل از کباب کردن نه‌تنها طعم سس و مرغ را خراب می‌کند، بلکه به اشتباه فکر می‌کنید جوجه‌کباب کاملاً پخته شده است زیرا سس خیلی سریع می سوزد.

پختن همه‌ی برش‌های جوجه با هم

بسیاری از افراد تمام قسمت های مرغ را با هم به سیخ می کشند و روی منقل یا باربیکیو قرار می دهند اما باید بدانید، پخت قسمت های مختلف مرغ متفاوت است مثلا بالها را جداگانه سیخ بزنید، قسمتهای بدون استخوان را با هم و قسمت های استخوان دار را نیز با هم. به این شکل می‌توانید جوجه‌کبابی داشته باشید که به طور یکسان پخته است.

نکات جوجه کباب خانگی

کباب کردن گوشت و صیفی‌جات با هم

مرغ، قارچ، فلفل و پیاز هر کدام زمان و دمای پخت متفاوتی دارد پس به سیخ کشیدن صیفی‌جات و مرغ در کنار هم درست نیست زیرا سبب می شود صیفی جات بسوزد اما مرغ کباب نشود. همچنین موجب انتقال آلودگی مواد غذایی به هم می‌شود پس جوجه را در یک سیخ و صیفی‌جات را در سیخی دیگر کباب کنید.

پخت با حرارت بالا

برای اینکه جوجه کبابی بی نظیر داشته باشید، باید جوجه ها را بر روی حرارت ملایم بپزید. کباب جوجه ها در حرارت بالا اشتباه است و سبب می شود روی جوجه بسوزد اما جوجه ها مغز پخت نشده و خام بمانند.

اشتباهی که خیلی هامون تو پخت جوجه کباب داریم

4.7145
این مطلب مفید بود ؟13510
منبع : بخش آشپزخانه نمناک/ن/ز.ت
وبگردی