کابینت آشپزخانه
شاید بزرگ‌‌ترین دغدغه در بین خانواده‌ها پس از خرید خانه‌ی جدید یا اجاره‌ی آن، دکوراسیون داخلی باشد که در راس آن فضای آشپزخانه اولویت می‌باشد. در این نوشته سعی شده که در رده‌ی متوسط قیمت، کابینت ام دی اف ملامینه و هایگلاس را بررسی کنیم.

چه کابینتی برای من مناسب‌تر است؟

نام کابینت ام دی اف و کابینت هایگلاس برای بیشتر ما نام‌هایی آشنا هستند. ام دی اف مخفف عبارت Medium Density Fiberboard به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط می‌باشد و چگالی آن بین 650 تا 800 کیلوگرم بر متر مکعب است. در واقع ام دی اف (MDF)  نوعی چوب مصنوعی است که از گرد چوب‌های طبیعی که به هم فشرده می‌شوند ساخته می‌شود. از این لحاظ می‌توان گفت که شباهتی هم با نئوپان دارد. زیرا نئوپان هم از براده چوب‌های طبیعی ساخته می‌شود. تفاوت کابینت نئوپان و کابینت ام دی اف (MDF) در چگالی و ابعاد ذرات تشکیل دهنده آن‌هاست. کابینت هایگلاس نیز کابینت‌هایی عموما سفید رنگ با روکش درخشان و بسیار زیبا را شامل می‌شود که در خانه‌های ایرانی زیاد دیده می‌شوند. این کابینت‌ها روکشی به نام پلکسی گلاس دارند، روکشی مقاوم و شیشه‌ای مانند که ظاهری درخشان و جذاب به کابینت هایگلاس می‌دهد.

کابینت هایگلاس و کابینت ملامینه، تفاوت در چیست؟

در هر دو نوع کابینت ملامینه و کابینت هایگلاس ورق اصلی و مغز مصرفی آن از ام دی اف می‌باشد ولی در اکثر مواقع در هایگلاس به خاطر مرغوبیت بیشتر سعی بر آن است که از ام دی اف خارجی استفاده شود که البته امروزه کارخانه‌های تولید ام دی اف در کشور خودمان از جمله شرکت کابینت گریت نیز به سطح بالای مرغوبیت ام دی اف رسیده‌اند و تفاوت چندانی با نوع خارجی آن احساس نمی‌شود.

تفاوت‌ کابینت ملامینه و هایگلاس از لحاظ قیمت

تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و کابینت ملامینه از لحاظ قیمت به المان‌های مختلفی بستگی دارد. به طور کلی ام دی اف ملامینه از نوع ام دی اف رده متوسط قیمت و هایگلاس در رده بین متوسط و بالا قرار دارد. البته این امر را نمی‌توان به طور کلی بیان کرد چون چه در ملامینه و چه در هایگلاس نیز نسبت به جنس و کشور سازنده آن تغییرات قیمت زیادی وجود دارد ولی به طور کلی و در بازار کلان ایران ملامینه در سطح قیمت پایین‌‌تری نسبت به هایگلاس قرار می‌گیرد. 

کابینت ملامینه

ولی امروزه برای استفاده از زیبایی هایگلاس از طرفی و پایین آوردن قیمت تمام شده استفاده از ترکیب کابینت هایگلاس و ملامینه باب شده است تا از طرفی بتوان از هایگلاس به عنوان یک جنس زیبا استفاده شود و از طرفی نیز قیمت نهایی محصول را به سطح معقول‌‌تری برسانیم.

تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و ام دی اف از لحاظ جنس رویه 

تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و ام دی اف از لحاظ رویه یکی دیگر از وجه تمایز این دو جنس می‌باشد. به طور کلی ام دی اف هایگلاس از یک لایه پلکسی گلاس تشکیل شده است که البته این نوع مرغوب هایگلاس می‌باشد. پوشش رویه از نوع پی وی سی (PVC) نیز که اکثریت تولید کارخانه‌ها می‌باشد نیز وجود دارد. روی این لایه pvc یا ورق پلی گلاس یک تا دو لایه سلفون پلاستیکی برای جلوگیری از خط و خش کشیده می‌شود که معمولاً لوگو و نام برند شرکت روی آن حک می‌شود. در ام دی اف‌های ملامینه این روکش‌ها از کاغذ‌های تزئینی آغشته به چسب ملامین فرم الدئید تشکیل و بدون هیچ گونه چسب روی ورق‌های ام دی اف چسبانده می‌شود.

کابینت هایگلاس

چسباندن روکش ملامینه بر روی ام دی اف به دو صورت پرس 1 طبقه‌‌‌ای باستیل کوتاه و روکش زنی پیوسته انجام می‌گیرد. مهم‌ترین مزیت این روکش ضد خش بودن آن می‌باشد که به نسبت هایگلاس که استعداد خش پذیری زیادی دارد مزیت مهمی به حساب می‌آید که البته با محافظت می‌توان از خش‌پذیری آن کاملاً جلوگیری کرد.

مزایا و معایب کابینت ملامینه و هایگلاس

از رویکردی دیگر می‌توان تفاوت کابینت آشپزخانه هایگلاس و ام دی اف را از لحاظ معایب و مزایا را بررسی کرد. به طور کلی ام دی اف ملامینه دارای روکشی با مقاومت بالا در برابر نفوذ آب که در مقابل هایگلاس بیشتر می‌باشد، تشکیل شده است. از دیگر مزیت‌های ملامینه سطح قیمت پایین‌تر، مقاومت بسیار زیاد در مقابل خش و خش و سایش رویه می‌باشد.

از طرفی رنگ بندی ملامینه در رده پایین‌‌تری نسبت به هایگلاس قرار دارد و رنگ بندی در ام دی اف هایگلاس بسیار متنوع‌‌تر می‌باشد و طیف گستره‌‌تری از سلایق را ارضا می‌کند. روکش‌های ملامینه شفافیت هایگلاس را ندارد و در محیط‌های کوچک می‌تواند فضا را بسته و کوچکتر نشان دهد ولی در هایگلاس با توجه به براقیت آن در فضاهای کوچک با استفاده از رنگ‌های روشن آن می‌توان فضا را بزرگتر نشان داد.

مقاومت روکش‌های ملامینه در برابر مواد قلیایی و اسیدی بسیار پایین می‌باشد. از طرفی نظافت و تمیز کردن هایگلاس نسبت به ملامینه بسیار راحت‌‌تر انجام می‌شود ولی هایگلاس زودتر لک می‌گیرد. 

از کجا کابینت هایگلاس و ملامینه‌ی باکیفیت بخریم؟

آشپزخانه شما قلب خانه‌تان است و طراحی درست و اصولی این محل تاثیر زیادی در زیبایی خانه شما دارد. اگر در انتخاب مدل کابینت خود مردد هستید، بودجه‌ی کافی ندارید یا نمی‌دانید باید از چه کسی کمک بگیرید و به چه طراحانی اعتماد کنید، می‌توانید همه روزه از طریق شماره تلفن 09128251252 با کارشناسان و طراحان گروه گریت کابینت در ارتباط بوده و از طریق سایت نمونه کارها و پروژه‌‌‌‌های انجام شده را مشاهده نمایید.

کابینت ملامینه بخریم یا کابینت هایگلاس؟

2.52
این مطلب مفید بود ؟11
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی